Novinky z Prezentiády

Novinky z Prezentiády

Archiv
Prezentiáda 2023
Blok II: VIZUÁL
19.02.2023 | Adel Štěpán | Tipy a triky
Brainstorming máme za sebou. Už víme, ke komu budeme mluvit, v jakém prostředí se naše prezentace uskuteční, našli jsme si spoustu relevantních zdrojů a víme, že je potřeba je poctivě citovat, dokonce jsme dali dohromady strukturu prezentace a díky ní víme, odkud kam se bude ubírat. Teď konečně přichází ta vytoužená chvíle – spouštíme Powerpoint a pouštíme se do samotné tvorby slajdů. Ale i tato, poměrně přímočará část, má svá úskalí. Pojďme se tedy společně podívat na to, co dělat a co rozhodně nedělat, když se chcete pustit do tvorby dechberoucí prezentace. Pohodlně se usaďte, blok II: VIZUÁL právě začíná.
Archiv
Prezentiáda 2023
Blok I: PŘÍPRAVA
31.01.2023 | Marie Štěpán (Juchelková) | Tipy a triky
První blok kurzů a workshopů prezentačních dovedností je za námi. Co jsme se v nich dozvěděli?
Archiv
Prezentiáda 2022
Zjisti si vše o všem s TEDxem
26.03.2022 | Radek Hegenbart | Tipy a triky
Vytváření zajímavé prezentace může být občas trochu oříšek. Originalita neroste na stromech a inspirace se dost těžko hledá. A přitom stačí jen napsat do vyhledávače „TEDx“ a otevřou se vám dveře k těm nejrozmanitějším myšlenkám dnešní doby.
Archiv
Prezentiáda 2022
Den D, aneb vyvrcholení všech příprav
17.02.2022 | Radek Hegenbart | Tipy a triky
Teď už je všechno za vámi. Máte hotovou perfektní prezentaci naplněnou nejvybranějšími informacemi a obalenou bezchybným projevem. Zbývá jen to nejjednodušší – jít před publikum a všechno to ukázat světu, no ne? Ne.
Archiv
Prezentiáda 2022
Verbální a neverbální projev
15.02.2022 | Alena Turková | Tipy a triky
Už jsme skoro na konci naší série webinářů. Dostali jsme se do bodu, kdy všichni máte skvělou myšlenku, koncept a víte jak všechno graficky zpracovat. Bez vašeho mluveného projevu by ale všechna dosavadní práce byla zbytečná.
Archiv
Prezentiáda 2022
PowerPoint v kostce
10.02.2022 | David Ryba | Tipy a triky
Jsme za půlkou celé série webinářů letošní Prezentiády a až teď poprvé otevíráme program na tvorbu prezentace. Do teď jsme řešili pouze CO a PROČ chceme ztvárnit – nyní se dostáváme i k tomu, JAK toho docílíme.
Archiv
Prezentiáda 2022
Grafika pro negrafiky
08.02.2022 | Jan Krátký | Tipy a triky
S novým týdnem přichází i další dvojice webinářů. Na dnešním webináři – Grafika pro negrafiky – se zaměříme na to, jak obsahu prezentace dodat pěknou vizuální stránku.
Archiv
Prezentiáda 2022
Naučte se škrtat
03.02.2022 | Petra Plachá | Tipy a triky
Po předchozím webináři, kde jsme nechaly rozutéct naše myšlenky všemi směry, se nyní otočíme o 180° a pokusíme se je osekat do obsahu, který bude mít hlavu a patu.
Archiv
Prezentiáda 2022
„Prostě buď originální"
01.02.2022 | Pavlína Skudová | Tipy a triky
Dneska odstartovala série Workshopů a Webinářů prezentačních dovedností prvním dílem na téma: „Kreativita a Práce s informacemi”.
Archiv
Prezentiáda 2021
10 důvodů, proč se ještě přihlásit do Prezentiády 2021
18.03.2021 | Petra Tomášková | Tipy a triky
Fajn, tak už vím, o čem ta Prezentiáda je. Ale pořád nevidím důvod se do ní hlásit. Co mi to přinese? Nechci trávit u počítače svůj čas zbytečně.
Archiv
Prezentiáda 2020
Microsoft Teams & Prezentiáda
18.03.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
Jak už jste si asi všimli, máme teď v České republice takový menší problémek se zbrusu novým koronavirem. Školy jsou zavřené, stejně tak obchody či restaurace. Pokud neumíráte hlady nebo nedostatkem léčiv, ven se teď prakticky nedostanete. Ale když už fakt musíte, tak jedině zarouškovaní! Událostem posledních dnů se musela postavit čelem i Prezentiáda. Nikdo přece nechce, aby se celá soutěž zrušila! Letošní ročník se tedy stal obětí velkých reforem, které jsou, jak věříme, vstřícným krokem vpřed do budoucnosti. Pryč s krajskými koly, nechť žijí nová online kola! Online kola budou probíhat pomocí aplikace Microsoft Teams. V dnešním článku si aplikaci a pro nás důležité funkce, které nabízí, v rychlosti projdeme.
Archiv
Prezentiáda 2020
Cesta k Prezentiádě: Dress code
09.03.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
Jak už bylo mnohokrát řečeno, cílem prezentování je upoutat pozornost diváka a předat mu vaši myšlenku. V každém případě byste měli své posluchače zaujmout tím, co říkáte, ale existují i jiné metody, díky nimž zanecháte dobrý dojem. A tak přichází záludná otázka - jak se na Prezentiádu voháknout? Co na sebe? První dojem je bohužel mnohdy rozhodující - můžeme si namlouvat, že to tak není, ale je to pravda. Proto je důležité zamyslet se nad tím, jak na diváka zapůsobíte bezprostředně po tom, co se objevíte na scéně. Pojem “zaujmout diváka” je velmi relativní. Diváka můžete zaujmout i tak, že přijdete s mastnými vlasy a oblečeni v teplákovce, ale asi sami tušíte, že s tímto přístupem daleko nedojdete. Určitě máte alespoň mlhavou představu, jak byste chtěli sebe a svůj tým reprezentovat. Vyberte si něco slušného a přijďte ve formálním oblečení, ale také pamatujte na to, že neméně důležité je cítit se pohodlně.
Archiv
Prezentiáda 2020
Cesta k Prezentiádě: Záloha, záloha, a ještě jednou záloha
03.03.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
Máte téma, máte prezentaci, a hlavně máte chuť prezentovat a všem ukázat, co ve vás je? Pokud si myslíte, že to už je všechno, jste na omylu. Chybí vám záloha! Říkáte si, že záloha je k ničemu? Pak děláte jednu z největších chyb svého života. Technika totiž není ani zdaleka stoprocentní. Co když nebude fungovat projektor? Co když nebude vaše flashka kompatibilní s počítačem? Co když flashku ztratíte, nebo si ji polijete kávou? Co když vypadne proud kvůli nenadálé epidemii virového onemocnění?
Archiv
Prezentiáda 2020
Cesta k Prezentiádě: Grafické peklíčko
26.02.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
V průběhu samotného prezentování je samozřejmě nejdůležitější váš mluvený projev, ale ten na výherní výkon nemusí sám o sobě stačit. Jak tedy dotáhnout prezentaci k dokonalosti? Odpověď je jednoduchá - tajemství se skrývá v designu. Lidé vnímají až 80% informací okolo sebe zrakem, proto je vzhled prezentace opravdu stěžejní. Dejte si proto záležet na tom, jak vaše prezentace vypadá! Písmo Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, pravděpodobně nejdůležitější složkou prezentace je písmo. Proto se nebojte strávit nad výběrem toho správného fontu tolik času, kolik jen bude potřeba! V prvé řadě je potřeba zmínit, že písmo by mělo být sjednocené - používejte tedy v celé prezentaci jen jeden font. Obecně řečeno používejte patková a bezpatková písma - a jejich využití v rámci prezentace také rozlišujte. Zatímco do nadpisů se hodí patková písma (jsou výraznější a snadno se divákovi vryjí do paměti), v textu používejte spíše písma bezpatková (snadněji se čtou). Při výběru fontu si ale dejte především pozor na to, aby uměl všechna písmena české abecedy - v opačném případě se zbytečně připravíte o cenné body. Pokud chcete upoutat divákovu pozornost na nějaké konkrétní slovo, nebojte se používat kurzívu nebo tučné písmo. Ale nikdy, nikdy text nepodtrhávejte!
Archiv
Prezentiáda 2020
Cesta k Prezentiádě: PowerPoint vs. Prezi a jiná dilemata
17.02.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
Díky předchozím krokům jste došli k tomu, jak si vlastně připravit samotné materiály pro vaši prezentaci. Nyní se konečně můžeme pustit do tvarování vzhledu - jinými slovy, je čas vaší prezentaci vdechnout podobu. Forma Všeobecně by měla být forma prezentace přizpůsobena více aspektům, a to publiku, místnosti, ve které budete přednášet, a samozřejmě také danému tématu práce. V každém případě je zpracování čistě na vás - proto se nebojte být kreativní! Nejdůležitějším cílem prezentování je zaujmout diváka. Pokud se chystáte přednášet před menším počtem diváků, můžete je zkusit aktivně zapojit a vytvořit prezentaci formou diskuze. Naopak, pokud se postavíte před větší publikum, bude lepší diváky zaujmout spíše zajímavým způsobem prezentování. Svoji prezentaci také můžete okořenit jinými nevšedními prvky, např. grafy a krátkým videem. Existuje mnoho možností, jak graficky zpracovat prezentaci. Rozhodně nejoblíbenější programy ke tvorbě prezentací jsou však programy PowerPoint a Prezi. Právě na tyto softwary je primárně zaměřena Prezentiáda - pokud však máte lepší zkušenosti s jiným programem, směle do toho! Jediným kritériem, které nesmíte opomenout, je použití těch správných formátů. Prezentace můžete odevzdávat ve formátech „ppt”, „pptx”, „pdf”, „exe” a „odp”. V případě použití jiného, nejmenovaného formátu by mohlo dojít k problémům s technikou. Bylo by hloupé svou prezentaci úplně pokazit kvůli takové maličkosti.
Archiv
Prezentiáda 2020
Cesta k Prezentiádě: Nezanedbejte rešerši!
10.02.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
Jedním z nejpodstatnějších kroků při vypracovávání (jakéhokoliv) projektu je rešerše. Ptáte se, co je rešerše, a k čemu je dobrá? Pojďme se na to společně podívat.
Archiv
Prezentiáda 2020
Cesta k Prezentiádě: Nechť se zrodí myšlenka!
04.02.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky
Přemýšlíte o tom, že se přihlásíte do Prezentiády, ale nevíte, jak na to? Pak jste se ocitli na správném místě! Připravit se na Prezentiádu totiž nemusí být tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Právě z tohoto důvodu jsme si pro vás připravili tuto sérii článků, pojmenovanou „Cesta k Prezentiádě”, kde vás provedeme fází přípravy krok za krokem. A pokud náhodou preferujete kontakt „face to face”, přijďte se podívat na naše workshopy – máte možnost nás uvidět v Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích. Workshopy jsou zcela zdarma, a navíc jsou vedeny našimi profesionálními lektory. Dáte jim šanci?
Archiv
Prezentiáda 2017
T&T - Porota, publikum a jak je zaujmout
29.03.2017 | Petra Plachá | Tipy a triky
Teď už stačí jen krůček ke skvělé prezentaci. Víte, jak vhodně zvolit barvy, co si správně obléci, jak poutavě mluvit a třeba i jak přijít na dobrý nápad nebo sehnat kvalitní informace. Ale v prezentační místnosti nejste sami. Zbývá poslední věc, nad kterou byste se měli zamyslet. Jsou to porotci, publikum a jak je zaujmout.
Archiv
Prezentiáda 2017
T&T - Jak správně pracovat s trémou?
22.03.2017 | Petra Plachá | Tipy a triky
Potýkají se s ní i ti nejlepší z nás. Tréma. I na tu byste se měli připravit. Můžeme se s ní setkat v různých situacích a prezentování není výjimkou, proto je důležité, naučit se s ní správně pracovat.
Archiv
Prezentiáda 2017
T&T - Neverbální komunikace
15.03.2017 | Petra Plachá | Tipy a triky
Když máte připravenou prezentaci, není až takový problém naučit se nazpaměť její obsah, mnohem těžší je zvládnout ji poutavě přednést. S tím vám pomůže neverbální komunikace, která je však často přehlížena a vůbec si ji neuvědomujeme. O to důležitější je se na ni soustředit a trénovat ji.