Cesta k Prezentiádě: Grafické peklíčko

26.02.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky

V průběhu samotného prezentování je samozřejmě nejdůležitější váš mluvený projev, ale ten na výherní výkon nemusí sám o sobě stačit. Jak tedy dotáhnout prezentaci k dokonalosti?

Odpověď je jednoduchá - tajemství se skrývá v designu. Lidé vnímají až 80% informací okolo sebe zrakem, proto je vzhled prezentace opravdu stěžejní. Dejte si proto záležet na tom, jak vaše prezentace vypadá!

Písmo

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, pravděpodobně nejdůležitější složkou prezentace je písmo. Proto se nebojte strávit nad výběrem toho správného fontu tolik času, kolik jen bude potřeba! 

V prvé řadě je potřeba zmínit, že písmo by mělo být sjednocené - používejte tedy v celé prezentaci jen jeden font. 

Obecně řečeno používejte patková a bezpatková písma - a jejich využití v rámci prezentace také rozlišujte. Zatímco do nadpisů se hodí patková písma (jsou výraznější a snadno se divákovi vryjí do paměti), v textu používejte spíše písma bezpatková (snadněji se čtou). Při výběru fontu si ale dejte především pozor na to, aby uměl všechna písmena české abecedy - v opačném případě  se zbytečně připravíte o cenné body. Pokud chcete upoutat divákovu pozornost na nějaké konkrétní slovo, nebojte se používat kurzívu nebo tučné písmo. Ale nikdy, nikdy text nepodtrhávejte!

Barvy

Skvělým způsobem, jak zaujmout a odlišit se od ostatních, je chytré využívání barev. Různé barvy totiž působí na lidskou psychiku různým způsobem - světlejší barvy působí uklidňujícím dojmem, naopak výrazně pestré barvy pořádně navnadí divákovu zvědavost. Myslete tedy na to, jak chcete, aby se posluchač cítil, a podle toho vyberte ty správné odstíny. Také mějte na paměti celkové téma vaší prezentace. Použít zelenou barvu v prezentaci o rostlinách je malá, ale pěkná vychytávka. 

Stejně jako u fontů, i u barev dodržujte jednotnost. Nepoužívejte všechny barvy na paletě, ale vyberte si jen dvě, maximálně tři ladící barvy, a ty pak různou formou kombinujte.

Zásadní je, aby divák dokázal snadno přečíst veškerý text prezentace. Při promítání vaší prezentace budete odkázáni na kvalitu projektoru, ale i na takové komplikace, jako je nekvalitní projektor, se můžete předpřipravit. Jak? Snažte se, aby byla vaše prezentace co nejvíce kontrastní. To znamená, že pokud je vaše pozadí světlé, text musí být tmavý, nebo naopak. Pokud toto pravidlo nedodržíte, diváka budou z vaší prezentace akorát tak bolet oči, a v horším případě nebude moct vůbec nic přečíst.

Obrázky

V neposlední řadě můžete svou prezentaci obohatit nejrůznějšími obrázky - a to jak fotografiemi, tak vektorovými obrázky.

Pokud se rozhodnete použít fotografie, postarejte se o to, abyste je měli v co nejlepší kvalitě, a aby ladily se zbytkem prezentace. Úplně nejlepší by bylo navíc použít vaše vlastní, autorské fotky - nebudete pak muset řešit copyright a na dané fotce bude přesně to, co potřebujete.

Animace

Dalším zajímavým zpestřením mohou být pro prezentaci animace a přechody mezi jednotlivými snímky. Buďte však obzvláště opatrní - s animacemi je jednoduché to přehnat. Pravidlo “méně je někdy více” platí v tomto případu dvojnásob. I při výběru animací se proto řiďte potřebou jednotnosti a používejte pouze jeden typ animace nebo přechodu v celé prezentaci.

 

Grafika je velmi rozsáhlé téma, které se nedá celé shrnout v jednom jediném článku. Proto byste si s ní měli dát co nejvíce záležet - právě vzezření vaší prezentace totiž dodá vašemu vystoupení ten profesionální nádech.