T&T - Jak správně pracovat s trémou?

22.03.2017 | Petra Plachá | Tipy a triky

Potýkají se s ní i ti nejlepší z nás. Tréma. I na tu byste se měli připravit. Můžeme se s ní setkat v různých situacích a prezentování není výjimkou, proto je důležité, naučit se s ní správně pracovat.

Potí se vám ruce, červenáte se, máte sucho v ústech, zakoktáváte se, nemůžete se soustředit… Trémě občas musí čelit každý z nás. Jak si s ní ale poradit? Existuje několik osvědčených metod, které vám mohou pomoci.

Na začátek bychom si měli říct, co to vlastně tréma je. Pro každého představuje něco jiného, obecně je to ale strach z vlastního neúspěchu v situacích, které jsou podle vás důležité nebo náročné. Právě to, že si uvědomíte, co přesně pro vás tréma v určité situaci znamená a čeho se ve skutečnosti bojíte, vám ji pomůže zvládnout.

Zaměřte se na konkrétní problémy. Negativní myšlenky nemusí být vždy na škodu, když je správně uchopíte. Stačí se na ně podívat z trochu jiné strany a vzít je jako pozitivní a konstruktivní. Bojíte se, že zapomenete, co říkat? Předem si připravte body, o kterých chcete mluvit. Máte strach, že nezaujmete a nikdo vás nebude poslouchat? Věnujte víc času přípravě svého projevu a zjistěte si něco o neverbální komunikaci.

Vždyť vlastně o nic nejde. Když se potřebujete trémy zbavit rychle, těsně před projevem, je tohle nejjednodušší, co si říct. A doopravdy to pomáhá. Určitě jste té situaci přiřadili mnohem větší důležitost, než jakou ve skutečnosti má. Pokud se to nepovede, zhroutí se svět?

Další pomůckou mohou být tělesná a duševní cvičení. Zbavíte se jimi stresu i napětí ve svalech a uvolnění vám jistě pomůže s nervozitou. Osvědčená je třeba jóga, ale obyčejné protažení a pravidelné dýchání poslouží podobně.

A na konec? Trénink je základ úspěchu. A to hned ze dvou důvodů. Protože pokud víte, že jste se poctivě připravovali, vše jste se naučili i si to vyzkoušeli, nemáte se čeho bát, nemůžete nic zkazit. A pokud jste se tomu opravdu věnovali, získáte jistý cvik, budete zvyklí mluvit před lidmi a tréma to s vámi už nebude mít tak snadné.