Zjisti si vše o všem s TEDxem

26.03.2022 | Radek Hegenbart | Tipy a triky

Vytváření zajímavé prezentace může být občas trochu oříšek. Originalita neroste na stromech a inspirace se dost těžko hledá. A přitom stačí jen napsat do vyhledávače „TEDx“ a otevřou se vám dveře k těm nejrozmanitějším myšlenkám dnešní doby.

Alespoň 5 přednáškových akcí každý den, miliardy zhlédnutí a pokrytí snad každého nápadu, který si jen dokážete představit. Přednášky pod záštitou TEDu se za posledních téměř 40 let staly prostředkem, jak k lidem dostat unikátní myšlenky, zážitky, příběhy k zamyšlení, podezřele děsivá varování nebo prostě jenom trochu smíchu.

 

Abych tu ale jen nemlátil prázdnou slámu, pojďte se se mnou podívat na pár mých nejoblíbenějších přednášek. Tohle jsou 3 přednášky, na které si vzpomenu vždy, když se s někým bavím o prezentování. 

 

Jako první tu mám přednášku o… ničem. Tento výstup Willa Stephena (mimochodem skvělého komika) byl jedním z prvních TEDxů, na které jsem kdy narazil. Will v něm mluví o tom, že mluví a nádherně přitom poukazuje na v prezentování velice důležitý fakt: V podstatě je jedno, o čem mluvíte, jde o to, jak mluvíte.” Nezáleží na tom, kolikrát se na toto video podívám, vždy mě dokáže upřímně pobavit a snad pokaždé objevím nějaký nový aspekt práce s projevem.

 

Většina přednášek, na které narazíte, budou v angličtině, v tom lepším případě s českými nebo slovenskými titulky. To ale rozhodně neznamená, že neexistují žádné české. Vyjímaje mé první české přednášky (mimochodem skvělý inspirující příběh) jsem si oblíbil přednášku od Kamila Bartoška, známého jako Kazma. S myšlenkou „Tohle je život a nic víc už nebude“ vypráví svůj bohatý životní příběh. Z pohledu Prezentiády to není zrovna nejlepší příklad skvělého projevu, ale strukturou, myšlenkou a náplní je to jedna z nejzajímavějších přednášek, kterou jsem kdy slyšel.

 

Z trouchu jiného soudku, Jon Ronson, britský novinář a spisovatel, představil na TED konferenci své zkušenosti se psychopaty. Z hlediska projevu a prezentace není na přednášce nic nějak výrazně zajímavého, když tedy pomineme, že prezentace je spíše ozvučená animace. Co je na této přednášce tak speciálního, je právě její myšlenka. Skrze překvapivě poučný příběh o setkání s několika psychopaty Jon poukazuje na důležitý a často opomíjený problém dnešní doby. Mentální poruchy jsou velice často házeny na jednu hromadu a bez ohledu na jejich závažnost, respektive nezávažnost, trpí lidé, kteří jsou v podstatě normální.

 

Nakonec tu pro vás mám pár přednášek na různá témata týkající se prezentování. Sám jsem se velkou část prezentačních skills naučil právě díky přednáškám zaštítěným TEDem. Osobně tedy doporučuji podívat se například na práci s hlasem a nervozitou, základy vystupování, vytváření prezentací nebo vyprávění příběhů v prezentacích.

 

Takže pokud se někdy budete cítit při tvorbě prezentace bezradně, budete se chtít něco dozvědět, nebo si jen zkrátit cestu vlakem, vzpomeňte si na TEDx, protože tam určitě čeká přednáška přímo pro vás. A kdo ví, třeba si jednou někdo bude ze stejného důvodu hledat i vaši přednášku.