„Prostě buď originální"

01.02.2022 | Pavlína Skudová | Tipy a triky

Dneska odstartovala série Workshopů a Webinářů prezentačních dovedností prvním dílem na téma: „Kreativita a Práce s informacemi”.

Častou chybou při vytváření prezentace je okamžité vrhnutí se do vymýšlení jejího obsahu. Na začátek je ale zásadní ujasnit si, jaký je cíl naší prezentace a hlavně komu prezentujeme. Bez publika náš projev ztrácí svou váhu, a proto je právě publikum středem celého našeho snažení.

Když už víme, komu prezentuje, je na čase nechat své myšlenky rozprchnout do všech směrů a přijít s nápadem, který zaujme. Ačkoli velká skupina lidí má pocit, že jednoduše kreativní být neumí, jsou na omylu. Kreativita se stejně jako další dovednosti dají naučit. Chce to jen čas a správné techniky na webináři jsme si ukázali například brainstorming, myšlenkové mapy, kreativní abecedu a moodboard. Stěžejní je nenechat se uchvátit hned prvním nápadem a snažit se podívat na téma nevšedním způsobem. 

Máme skvělý nápad. Nyní potřebujeme dané téma dokonale pochopit (velice nám to pomůže i do samotného prezentování). Informace získané z internetu je důležité náležitě ověřit. Spolehlivé jsou odborné články nebo archivy studentských prací kterékoliv z vysokých škol. Využít můžeme také zdroje u konkrétních článků/stránek.

Cokoliv, co není naše, je také třeba citovat. Výjimkou jsou materiály k volnému použití (například fotografie z fotobank). Velkým pomocníkem je stránka citace.com, která nám tvorbu citací/zdrojů usnadní. Abyste si nekazili vizuální stránku prezentace, můžete tyto zdroje vložit do poznámek pod slajd nebo za závěrečný slajd, který skryjete.

Záznam z webináře a shrnutí naleznete v této složce.