Cesta k Prezentiádě: PowerPoint vs. Prezi a jiná dilemata

17.02.2020 | Adéla Kmoníčková | Tipy a triky

Díky předchozím krokům jste došli k tomu, jak si vlastně připravit samotné materiály pro vaši prezentaci. Nyní se konečně můžeme pustit do tvarování vzhledu - jinými slovy, je čas vaší prezentaci vdechnout podobu.

 

Forma

Všeobecně by měla být forma prezentace přizpůsobena více aspektům, a to publiku, místnosti, ve které budete přednášet, a samozřejmě také danému tématu práce. V každém případě je zpracování čistě na vás - proto se nebojte být kreativní!

Nejdůležitějším cílem prezentování je zaujmout diváka. Pokud se chystáte přednášet před menším počtem diváků, můžete je zkusit aktivně zapojit a vytvořit prezentaci formou diskuze. Naopak, pokud se postavíte před větší publikum, bude lepší diváky zaujmout spíše zajímavým způsobem prezentování. Svoji prezentaci také můžete okořenit jinými nevšedními prvky, např. grafy a krátkým videem.

Existuje mnoho možností, jak graficky zpracovat prezentaci. Rozhodně nejoblíbenější programy ke tvorbě prezentací jsou však programy PowerPoint a Prezi. Právě na tyto softwary je primárně zaměřena Prezentiáda - pokud však máte lepší zkušenosti s jiným programem, směle do toho! Jediným kritériem, které nesmíte opomenout, je použití těch správných formátů. Prezentace můžete odevzdávat ve formátech „ppt”, „pptx”, „pdf”, „exe” a „odp”. V případě použití jiného, nejmenovaného formátu by mohlo dojít k problémům s technikou. Bylo by hloupé svou prezentaci úplně pokazit kvůli takové maličkosti.

 

PowerPoint

Kdo by neznal PowerPoint, krále všech prezentačních programů? PowerPoint je nejpoužívanějším programem pro výrobu prezentací především díky své přehlednosti a jednoduchosti, s níž je možné pracovat. Díky neustálým aktualizacím také disponuje neuvěřitelným množstvím speciálních funkcí. Kromě vytváření vlastních grafů, diagramů či tabulek přímo v aplikaci můžete využít již předpřipravené šablony, animace a přechody mezi snímky. Najděte si chvilku a pořádně prozkoumejte všechny možnosti – možná budete překvapeni, co program skrývá.

 

Prezi

Prezi je program, který se těší velké popularitě především v posledních letech. Aplikace sází obzvláště na estetickou stránku prezentace. Jako uživatel máte možnost si vyhrát se vzhledem a grafikou. Oproti klasickému (a mnohdy bohužel nadpoužívanému) „slide-by-slide” zpracování PowerPointovské prezentace je pro Prezi typické přelétávání a zoomování mezi jednotlivými částmi prezentace. Právě tento efekt může být pro oko diváka překvapující a osvěžující změnou. 

Na druhou stranu, nic by se nemělo přehánět. Příliš vysoké množství efektů nebo nelogické spojitosti poslouží spíše jako rušivý element a brzy diváka přestanou bavit. Proto pamatujte na to, že grafické zpracování pouze doprovází a přikrášluje váš obsah, jenž by měl být nejdůležitější složkou prezentace.

 

Co si vybrat?

Všechny softwary pro výrobu prezentací mají své klady a zápory - a to nejen PowerPoint a Prezi. Který si tedy vybrat? To necháme na vás. Berte v potaz své dosavadní zkušenosti a dovednosti. Ne vždy se vyplatí na poslední chvíli experimentovat, zvolte si tedy program, který znáte nejlépe, abyste tak mohli využít veškerý jeho potenciál.