Jde do tuhého – témata Grandfinále jsou venku!

03.04.2023 | David Ryba | Soutěžní kola

Na Grandfinále Prezentiády soutěžící připraví v týmu prezentaci v délce 5–6 minut na jedno z následujících témat:

Základní školy:

  • Na rozcestí
  • Na den králem

Střední školy: 

  • Vytvořeno člověkem
  • Prostor pro změnu

Jak se s tématy poperete, je jako vždy na vás. Rádi bychom vám ale letos zadání trochu přiblížili a nasměrovali vás tak na správnou cestu k vítězství letošní Prezentiády!

Jak už je zvykem, témata jsme vybrali tak, aby si v nich každý mohl najít něco svého. Buďte poctiví v úvodním kreativním procesu. Hledejte různá cvičení na kreativitu, pátrejte po nových úhlech pohledu a vyberte si směr, ke kterému budete mít nejsilnější vztah. Pamatujte, že publikum nadchnete pro své téma jedině tak, že pro něj v první řadě budete nadšení vy sami!

 

První kroky

K vítězství v Prezentiádě vám přeříkání pouhých informací o AI nebo odříkání výsledků z dotazníků na téma co by kdo dělal, kdyby byl na jeden den králem, stačit nebude.

Předat informace je určitě jedním z účelů prezentace, z krajských kol ale už víte, že pro výhru nestačí. Úspěch prezentace se točí kolem silné hlavní myšlenky, kterou si na začátku dobře definujte a mějte ji v hlavě při každé části přípravy prezentace! Mimo jiné ji totiž opět budete muset uvést na vašem závěrečném slajdu (úvodní a závěrečný slajd najdete v Materiálech ke stažení).

Prezentace by na rozdíl od informačního kanálu měla nést názor a nějakým způsobem posouvat svět kupředu. Nemusíte samozřejmě hned vymýšlet lék na rakovinu, ale vaše prezentace by měla přinést něco nového – nový pohled, novou myšlenku, nějakou změnu. Využijte možnosti přímé interakce s posluchači a nadchněte je tak, aby se rozhodli vám pomoci. A nebojte se vaši výzvu k akci říct na konci vaší prezentace napřímo, skvělou inspirací pro vás mohou být TED talky.

 

Cílová skupina a kontext celé akce

Pamatujte na to, že středobodem vaší prezentace je vždy cílová skupina a kontext dané akce. Vaši posluchači jsou totiž ti, které chcete přesvědčit k následování vaší výzvy k akci.

Prezentiáda je soutěž – vaším cílem je tedy pochopitelně vyhrát. O výhře rozhoduje porota (vaše cílová skupina) složená z lidí, kteří jsou profesionálové například v oboru improvizačního herectví, marketingu, grafického designu, nebo se živí přímo tvorbou prezentací a výukou prezentačních dovedností. Složení vaší poroty znáte a máte ji tak možnost před Grandfinálem poznat blíže! V případě porotců v odpolední části jsme vám to ulehčili natočením podcastu s každým porotcem.

Pokud se ptáte, co si vzít na sebe, Prezentiáda žádný konkrétní dress code nemá. Vyberte si tedy oblečení, které nejlépe podpoří vaši hlavní myšlenku a ve kterém se hlavně cítíte dobře. Při výběru ale myslete na to, že Prezentiáda je stále kulturní akce, na kterou se tepláková mikina ani džíny nehodí.

 

Závěrem

V přípravě prezentace vám za celý tým Prezentiády držím palce a v případě jakýchkoliv dotazů si můžete projít náš kurz na YouTube nebo se neváhejte obrátit na ryba@scg.cz. Nechť vyhraje ten nejlepší!