O soutěži

Prezentiáda je soutěž v prezentačních dovednostech pro všechny studenty středních a žáky základních škol. Touto soutěží podporujeme týmového ducha, kreativní tvorbu, vyjadřování, vystupování a spoustu dalších, v životě důležitých schopností člověka. Snažíme se ve studentech vzbudit zdravé sebevědomí a zbavit je strachu z vyjadřování vlastních názorů.

Soutěží se vždy v týmech po dvou či po třech, přičemž si studenti vyberou jedno ze dvou zadaných témat, zpracují ho ve formě prezentace a poté svůj nápad či myšlenku představí světu v jednotlivých soutěžních kolech.

Jestli vás zajímají pravidla soutěže, naleznete je na stránce s materiály spolu s prvním a posledním snímkem prezentace a pár užitečnými návody. Pokud chcete vědět více o průběhu soutěže, podívejte se do sekce se Soutěžními koly.

Soutěž je jedním z projektů spolku Student Cyber Games, který se už od roku 2003 snaží spojit školu se zábavou za pomoci studentských soutěží. Prezentiáda má za sebou už dvanáct úspěšných ročníků. Druhou soutěží, kterou spolek pořádá, jsou pIšQworky, mistrovství škol ve hře piškvorky, které rozvíjejí logické a analytické myšlení studentů. Mottem spolku je „Hra školou“. Za tu řádku let se tato věta však stala i mottem všech jeho členů a dalších organizátorů soutěží.

Student Cyber Games, z.s. je organizace plná mladých lidí, převážně studentů středních a vysokých škol. Na projektu Prezentiáda jich pracuje přibližně třicet a mnozí jsou účastníky předchozích ročníků našich soutěží. Zájemci o spolupráci mohou napsat na info@scg.cz a připojit se k organizačnímu týmu nebo vyplnit formulář na našem webu. Práce na projektech SCG je skvělou příležitostí pro každého, kdo se chce něčemu přiučit, ať už je to organizování eventů, ekonomika, marketing, obchod nebo něco úplně jiného.

Soutěž by se nemohla konat ani bez podpory našich partnerů, kterým bychom chtěli tímto poděkovat. Rádi uvítáme i nové zájemce o spolupráci.

Pokud chcete vědět o Prezentiádě něco víc, podívejte se na Často kladené otázky nebo neváhejte napsat našim organizátorům.

 
 
 
 
 
 

Harmonogram Prezentiády 2022

 • 1. února
  Zahájení soutěže
 • 1. února – 17. února
  On-line workshopy
 • 21. února – 25. února
  Off-line workshopy
 • 19. března
  Ukončení přihlašování a odevzdávání prezentací
 • 28. března – 8. dubna
  Krajská kola
 • 11. dubna
  Zveřejnění finálových témat 
 • 21. dubna a 22. dubna
  Grandfinále na Newton University
 
 
 
 

Co říká o Prezentiádě koordinátor soutěže?

Prezentiádu jsem si zamiloval po první účasti v roce 2016, kde jsem skončil 3. v kraji. Od té doby jsem se prezentování začal věnovat více – bavilo mě sedět hodiny nad PowerPointem a zkoušet, co všechno je možné vytvořit.

Soutěž mi toho za těch několik let dala opravdu mnoho a mě velice těší, že to nyní Prezentiádě mohu vrátit. Soutěžící se mohou těšit na nové workshopy, které do světa prezentování skvěle připraví. Dále také na fórum, podcasty na Spotify nebo hvězdnou porotu na Grandfinále. Když už jsme u Grandfinále, velkou novinkou je jeho přesunutí do hlavního města.

Při slově „prezentování” většina lidem projede mráz po zádech. Dle mého názoru je to ale přesně ta dovednost, která často rozhoduje o našem úspěchu. Prezentiáda je tou ideální příležitostí, jak se tuto dovednost naučit a získat tak velkou výhodu do budoucího osobního i profesního života.

- David Ryba, koordinátor Prezentiády 2022
 
 
 

Co se o nás povídá?

Prezentiáda je skvělá! Byla to má první zkušenost s prezentováním před větším množstvím lidí. Naučil jsem se především předstoupit před lidi a s vážným výrazem jim prezentovat sebevětší pitomost. Skvělá průprava do života, kde se tohle stává často.

- Karel Kovář alias Kovy, bývalý účastník Prezentiády

Prezentovat jako superhvězda bez bázně a se silnou myšlenkou je to, co každého žáka katapultuje kupředu v osobním i pracovním životě. Prezentiáda jako platforma, která zábavnou formou toto téma přibližuje mladým talentům, proto musí být dál neodmyslitelnou součástí základních a středních škol.

- Lukáš Hrdlička, pitch coach Presenation, porotce na Grandfinále

Když už jsem kvůli něčemu ochoten vypnout Netflix, tak to musí být fakt skvělá aktivita. Kvůli Prezentiádě jsem to neudělal, ale to jen proto, že prezentace a Narcos zvládnete najednou. Přesně v tom je to kouzlo! A ačkoliv jsem strávil pár nocí na kofeinu, kortizol ze stresu pár minut před uzávěrkou na finále mě připravil o minimálně tři roky života a ještě k tomu jsem schytal pokutu od brněnskýho revizora, tak ničeho nelituju: možná jen toho, že jsem Prezentiádu neobjevil o pár let dřív – aspoň v předmaturitním.

- Oliver Laryea, finalista Prezentiády 2019

Prezentiáda je pro mě naprosto jedinečný projekt, který má opravdu smysl a obrovský přínos pro žáky do budoucna. Zúčastňuji se s žáky již od roku 2014 a vidím, jak se celá soutěž posouvá neustále dále. Děkuji organizátorům z řad studentů, kteří to dělají s obrovským nasazením a velmi oceňuji výběr porotců (v Grandfinále), protože díky nim žáci získávají potřebnou a profesionální zpětnou vazbu. Prezentiádo, děkuji za to, že bavíš mé žáky a dokážeš je nadchnout!!!

- Radka Kumpertová, učitelka vítězného týmu Prezentiády 2019

Po návratu z výměnných pobytů v EU či USA bývají čeští studenti překvapeni z toho, jakou péči věnují tamní školy rozvoji vyjádření, jak podporují schopnosti diskuze i argumentace. V Česku se často snažíme tento hendikep dohánět kampaněmi a brožurkami. Prezentiáda není kampaň ani brožurka. Již více než 11 let úspěšně rozvíjí u žáků základních i středních škol schopnosti sebeprezentace, týmové práce, kritického myšlení, diskuze i argumentace.

- Milan Volejník, učitel na gymnáziu

Prezentiáda je vynikající příležitost pro studenty vyzkoušet si pod individuálním vedením učitele přípravu a předvedení své prezentace. Žáky Prezentiáda baví! Rádi se jí účastní a dávají do svých prezentací spoustu energie a také srdíčko. Zpětná vazba od porotců a inspirace od ostatních týmů je k nezaplacení.

- Jan Polák, učitel, porotce a školitel v SoftGate

Prezentiádou 2014 to začalo. I když jsem se nedostala ani do finále, ohromně mě soutěž nadchla a chtěla jsem ji organizovat. Teď už je to 8 let a pořád Prezentiádu zbožňuju a nejvíce samozřejmě, tehdy tak nedosažitelné, finále. Už teď se těším na nové i staré tváře na 13. ročníku!

- Beáta Davidová, bývalá účastnice, členka organizačního týmu