Mehr Licht z Moravské Třebové vnese světlo na finále

11.04.2013 | Jiří Kazda | Soutěžní kola

Pošmourné čtvrteční dopoledne na pardubickém Gymnáziu Dašická ožilo krajským kolem čtvrtého ročníku Prezentiády. Na turnaj se dostavilo celkem devět týmů, z nichž tři z pořadatelské školy. Zazněly tu prezentace jak na téma „Dokonalý učitel“, tak i „Jak bych chtěl/a být ve škole hodnocen/a“, ale k jednoznačnému závěru se dobraly jen některé z týmů.

 

Učebna v druhém patře gymnázia se velmi rychle zaplnila nervózními týmy, takže po úvodní prezentaci organizátorů, kteří soutěž představili soutěžícím a všem osvěžili pravidla a bodovou škálu, nc nebránilo startu soutěže.

Po rozlosování bylo jasné, že první dvě prezentace přednesou domácí týmy. Maštáci nejprve všem předvedli, jak by dokonalý učitel vypadat neměl, ale dospěli k závěru, jaké vlastnosti by přibližně měl mít. Své publikum probudili mimo jiné i zpěvem! Druzí v pořadí vystoupili kluci z týmu Coincidentia. Do jejich výběru dokonalých učitelů patřil Ferda Mravenec, profesor Albus Brumbál nebo komandér Spock. Nicméně, jako nejdokonalejší učitel u nich zvítězil Mistr Yoda z Hvězdných válek. Po prezentaci si poradili i se záludnými dotazy poroty a předali pomyslnou štafetu v podobě prezentéru týmu Dream Team.

Dream Team zasvětil svou prezentaci tématu známkování a představil negativa stávajícího systému. Zároveň také přednesl svou vizi toho, jakým způsobem by si přál tento systém změnit, přičemž vycházeli zejména ze zahraničních modelů a kreditového známkování.

Další tým v pořadí mystifikoval svým názvem Tým, kde nikdo není. Navzdory názvu však před zraky publika a poroty nasoupili tři kluci z holického Gymnázia Dr. Emila Holuba se svou prezentací o tom, jak by měl vypadat Dokonalý učitel. Jako nejdůležitějši uvedli schopnosti naučit, mít autoritu a znalosti v oboru nebo celkově dobře působit. Nakonec všechny důležité ingredience předvedli v jednom ultimátním matematickém vzorci, který v následné diskuzi vzbudil zájem poroty i publika.

Následující tým, Mehr Licht z Moravské Třebové, rovněž hledal dokonalého učitele. K zodpovězení této otázky si pomohli anketou mezi svými spolužáky a následně předvedli své vlastní vize dokonalého vyučíjícho. Zde se objevila dlouhonohá kráska, ale i odborník či empatická učitelka.

Po odpočinkové pauze čekalo prezentování poslední čtveřici týmů. Prvními z nich byl tým The Vandals, který unavené publikum opět probral – přísná paní učitelka v podobě jedné ze soutěžících všechny přiměla postavit se na pozdrav. Jejich prezentace vycházela z dotazování žáků vysokých, středních, základních i mateřských škol. Nejlepším učitelem by však byl Albert Einstein. Tým Deltíci pokračoval v linii prezentací na téma Dokonalý učitel, který by měl být oblíbený u žáků i rodičů. Po Deltících vystoupil třetí tým z pořadatelské školy – Trupky. Jejich tématem byl rovněž Dokonalý učitel, který by měl být vtipný, chytrý, spravedlivý a komunikativní. Trupky v jedné chvíli zradila technika, ale s problémem se zvládli vypořádat a porotu si získali i pohotovými odpovědmi.

Well Team prezentaci pojal jako soutěž o nejlepšího dokonalého učitele, kde proti sobě stanuli dva soutěžící a odpovídali na záludné otázky moderátorky a po jejich vystoupení přišla napjatá část očekávání výsledků a toho, kdo postoupí na finále.

 

1. místo: Mehr Licht (Gymnázium Moravská Třebová) ve složení: Zdenka Šunková, Nela Bauerová, Jan Gečnuk

2. místo: Trupky (Gymnázium Dašická Pardubice) ve složení: Markéta Nováková, Karel Kovář, Kateřina Zechovská

3. místo: The Vandals (Obchodní akademi a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň) ve složení: Daniela Kroulíková, Michal Severa, Jana Barnetová

Galerie

1. místo Mehr Licht (Gymnázium a Letecká SOŠ, Moravská Třebová) ve složení: Zdenka Šunková, Nela Bauerová, Jan Gečnuk
2. místo TRUPKY (Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, Pardubice) ve složení: Markéta Nováková, Karel Kovář, Kateřina Zechovská
3. místo The Vandals (Obchodní akademie a SOŠ cestovního ruchu, Choceň) ve složení: Daniela Kroulíková, Michal Severa, Jana Barnetová