Správný monitor chrání oči i záda

11.04.2013 | Lenka Purteková | Partneři

V době, kdy se počítač stal naším nejvěrnějším společníkem, bychom měli věnovat zvýšenou pozornost péči o naše oči a záda, které každodenním sezením před monitorem dostávají pořádně zabrat. Výběr dobrého monitoru a správné užívání jeho funkcí tyto negativní dopady na zdraví omezuje, navíc také značně snižuje pořizovací cenu a celkové náklady na provoz. 

 

Než si vůbec monitor vybereme, měli bychom nejdříve uvažovat, k čemu ho budeme používat, co od něj očekáváme a kolik peněz za něj chceme dát. 

 

Důležité je nastavení

Základem správného a zdravého sezení před monitorem je upravení jeho polohy – horní okraj monitoru bychom měli mít ve výšce očí. Pokud je monitor příliš nízko, hrozí, že si způsobíme problémy s krční páteří. Při sezení bychom se měli držet zásady pravých úhlů, která se týká jak našeho usazení na židli, tak loktů položených na stole. 

U monitoru je také rozhodující správně nastavený jas, aby naše oči neunavoval. Myslet bychom měli i na rozměry monitoru – velký monitor s vysokým rozlišením umožňuje pohodlnější práci s více aplikacemi najednou, jejichž okna se dají pohodlně rozmístit po celé ploše a není nutné mezi nimi překlikávat.   

Například monitor BenQ BL2410PT nabízí kromě všech uvedených výhod také patentovaný režim čtení s přednastavenou teplotou barev a jasem pro příjemný pocit srovnatelný se čtením skutečných knih. Tato funkce zachovává srozumitelnost textu i při nastavení nízkého jasu obrazovky, bez toho, aby zatěžovala oči. Značný rozsah nastavení monitoru umožňuje individuální přizpůsobení každé postavě. 

Automatický snímač pro ochranu očí celý den sleduje úroveň okolního osvětlení pro nastavení jasu monitoru. Funkce Smart Reminder (Chytrá připomínka) citlivě připomíná, že si máte v předem nastaveném čase udělat přestávku. 

Monitor BenQ BL2410PT také umí automaticky přepnout do úsporného režimu, kdykoli se vzdálíte od počítače, čímž šetří náklady na elektrickou energii. 

 

Dodržujte pravidlo 20/20/20

Za den vyloučí slzné žlázy oka asi 1 mililitr slz, které mrkající víčko neustále roztírá po povrchu oka. Oko se tak průběžně zvlhčuje a čistí. Pokud celý den koukáme na monitor, přísun slz je nedostatečný. Povrch oka vysychá, hromadí se na něm prachové částice, mikrobi a další nečistoty. To samozřejmě oku nesvědčí. Je unavené, podrážděné a hrozí mu záněty. Oční lékaři v této souvislosti hovoří o tzv. zrakovém počítačovém syndromu. Dalším důsledkem je také sucho v ústech. Proto američtí lékaři zformulovali tzv. „Pravidlo 20/20/20“. To znamená, že po 20 minutách práce na počítači bychom měli zaostřit aspoň na 20 sekund na nějaký vzdálený předmět. Doporučuje se, aby byl od nás daleko aspoň 20 stop, což je zhruba 6 metrů. Únavu očí způsobenou dlouhou prací na počítači lze zmírnit i vhodnými očními kapkami. Zvláště velké zátěži jsou u počítače vystaveny dětské oči. 

„Toto pravidlo zohlednili vývojáři BenQ u monitoru BL2400PT, který mohou prezentiádníci vyhrát. Monitor má inteligentní systém diskrétních připomínek, že si pracovníci kanceláře mají v přednastavených intervalech 20, 40, 60 a 100 minut udělat přestávku, aby zůstali v nejlepší fyzické kondici,“ dodává Karel Kos, obchodní manažer BenQ.

Text: BenQ