T&T 9 - Video: Nonverbální komunikace

08.04.2013 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

 

Loňští finalisté na Divokou kartu VŠEM a následní vítězové Ad Fontes pro letošní soutěžící natočili video o nonverbální komunikaci. Demonstrují zde špatné řečníky i to, jak by mělo správné prezentování vypadat.

 

 

 

V první části Ad Fontes (s nadsázkou) předvádí špatný výkon soutěžících. Ač předváděná situace působí absurdně, je složená z nešvarů a prohřešků, které se často objevují na krajských kolech soutěže. Které to jsou?

  • Čtení z papíru – nejenže působí neprofesionálně, ale řečníka může snadno zmást, když se při čtení v textu ztratí. Navíc kvůli papíru vzniká bariéra mezi řečníkem a publikem. Většina „čtenářů“ má tendence i při odvrácení zraku od papíru hledat nápovědu na zdech a na stropě a pohledem se vyhýbá porotě a publiku.

TIP: Pokud si nejste jistí bez taháku, nemusí to být zmuchlaná A4. Můžete si vyrobit kartičky do dlaně, které neruší, neztratíe se v jejich textu a ještě je můžete graficky sladit s vaší prezentací.

  • Nudící se dva členové týmu – některým týmům se stává, že ve chvíli, kdy přestanou mluvit a předají slovo spoluhráči, vypadnou ze své role prezentátora. Zraky poroty i diváků se však neomezují pouze na toho, kdo zrovna mluví! Ostatní dva členové týmu by měli tedy zachovat tvář, i když momentálně nemají nic na práci. Mohou tak sledovat svého hovořícího kolegu a zachránit jej v případné krizi.

TIP: Pokud se cítíte nesví, nevíte kam s očima a kam s rukama, nacvičte si klidný vyrovnaný postoj a pohled na publikum. Nedívejte se divákům přímo do očí, pohledem stačí cílit na oblast krku a brady, případně na čelo. Nevyvede vás to z míry a zároveň posilujete dojem kontaktu a zájmu o své publikum.

  • Čtení prezentace z plátna – pokud si nejste jistí osnovou prezentace, připravte si už výše zmíněné poznámky, v žádném případě ale nečtěte prezentaci z plátna za sebou. Otáčíte se tím k publiku zády a svou promluvu nevedete k nim, ale ke stěně nebo oknu. Neúmyslně tím demonstrujete, že na publiku vám ani za mák nezáleží. Chybou je i otáčení se na kolegy, kteří stojí za vámi.

TIP: Pokud si předáváte v prezentaci slovo, udělejte to šikovně. Nestavte se za svého kamaráda, ale zaujměte rozevřenou a víceméně vyrovnanou formaci, kdy prezentující stojí mírně vpředu oproti zbylým členům týmu, ale ne natolik, aby je měl za zády a muset otočit celý trup, pokud se chce na kolegu podívat/předat mu slovo.

Druhá část videa již ukazuje vyrovnaný tým, kde všichni členové mají sebevědomé držení těla, přiměřená gesta, vzájemnou komunikaci v týmu, která neruší diváka a působí profesionálním dojmem.

Věříme, že na krajských kolech uvidíme podobně profesionální výkony.