T&T 5 – Psychologie barev a jejich použití v prezentaci

19.03.2013 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Naplnili jste svou prezentaci obsahem a váháte nad barevnými motivy? Nejste si jistí, které barvy se k sobě hodí a které naopak oku vůbec nelahodí? Podle čeho vybírat odstíny z barevné palety a které barvy raději nekombinovat jsou témata dnešního článku tipů a triků.

 

Podle průzkumů marketingových prostředků komunikace je až 80% vizuální informace, kterou přijímáme, spojeno s barvami. Koneckonců i podle psychianalytika Carla Gustava Junga jsou barvy „mateřským jazykem podvědomí“. S psychologií barev pracují i velké nadnárodní korporace, které pomocí barevných log a obalů svých produktů přitahují pozornost svých zákazníků. Jak s barevnou škálou však naložit v prezentacích?

Nejdůležitějším bodem, který musíme mít na paměti, je skutečnost, že prezentace promítaná přes projektor bude mít poněkud jiné barvy než na monitoru. Je důležité uvědomit si i dispozice místnosti, ve které budeme prezentovat, a zvážit, do jaké míry bude tento prostor osvícen denním či umělým světlem, jak velká je promítací plocha a jak daleko od ní budou posluchač. Podle toho bychom měli zvolit barvy, které budou kontrastní a dobře čitelné pro pozorovatele. Pro tento účel tedy zapomeňme na barvy, které sousedí v barevné paletě a mohou divákovi splynout. Rovněž bychom se měli vyvarovat dvou sytých či tmavých barev dohromady, které rovněž mohou při projekci splývat a znesnadňovat dešifrování obsahu na plátně.

Pro prezentace je vhodné použití dvou nebo maximálně tří barev v celé prezentaci. Obecně je lepší pro pozadí vybírat světlejší odstíny a pro písmo naopak co nejtmavší odstíny barev. Opačné použití (tedy světlý text na tmavém pozadí) unavuje oči, což způsobuje, že se čtený text zdánlivě míhá před očima a zabraňuje fixovat se na obsah sdělení, nevede oči po řádku a vede k přeskakování v textu. Pro nadpisy nebo významné informace v textu je možné použít třetí barvu, která bude v barevné paletě blízká barvě použité na ostatní texty nebo bude barvou komplementární (protikladná, ale spojená skrytou příbuzností).

Barvy však mají i skryté významy, které nepřímo ovlivňují naše vnímání daného komunikátu.

  • červená – tato barva probouzí emoce, zvyšuje krevní tlak a adrenalin, probouzí chuť k jídlu (ostatně i to je jeden z důvodů, proč se objevuje v logu mnoha řetězců s rychlým občerstevením) a poutá pozornost. Pro použití v prezentacích však není příliš vhodná – sice přtáhne pozornost, ale její zářivost může unavovat oči diváků a je tedy nutné s ní zacházet obezřetně.
  • žlutá – stejně jako červená upoutává pozornost, ale je pro naše oči nepříjemná, proto se používá v dopravním značení nebo zásadně v kombinaci s jinými barvami. V prezentacích je lepší se jí vyhnout – může splývat s pozadím nebo rušit diváka.
  • modrá – je na rozdíl od předchozích dvou barev brána jako seriózní, uklidňující, je spojovaná s úspěchem a bezpečím a její odstíny se výborně hodí do prezentací, kde je rovněž často využívána.
  • zelená – bývá spojována s přírodou, jarem, svěžestí a novostí, její odstíny mohou být od teplých žlutozelených odstínů až po chladné tmavě zelené. V prezentacích se dá využít, ale je důležité dát si pozor na správný odstín a počítat se zkreselním výsledného barevného efektu.

 

Důležité je však řídit se při výběru vlastním instinktem a intuicí, a pokud si nejsme jistí, ukázat barevné kombinace někomu dalšímu a nechat si poradit.