T&T 4 - Aby oči nebolely

18.03.2013 | Adéla Šrutová | Tipy a triky

Nejen při přípravě na Prezentiádu, ale také během každého dne, trávíme mnoho času v sedě před monitorem počítače. Protože pro naše oči není přirozené dlouho hledět na jedno místo a navíc do zdroje světla, odměňují se nám pálením a bolestí, v horším případě i poruchami zraku. Podívejte se na několik tipů, pomocí kterých můžete tyto negativní důsledky omezit. 

 

Kvalitní monitor, nastavení a pozice

To je zcela jistě základ. Monitor by určitě neměl poblikávat nebo jinak kontrastně zatěžovat zrak. Upravte jas a kontrast obrazovky, aby byl jas zhruba stejný jako jas vašeho prostředí. Jako test se zkuste podívat na bílé pozadí této webové stránky. Pokud vypadá jako světelný zdroj, je nastavení monitoru příliš jasné. Pokud se zdá nudné a šedivé, může být nastavení příliš tmavé. Monitor by měl být umístěn přímo před obličejem nebo mírně vlevo pro praváka či mírně vpravo pro leváka. Nejvhodnější vzdálenost monitoru je nejméně 40 cm, lépe 60 cm, u televize jsou to 2 metry nebo trojnásobek velikosti úhlopříčky. Horní hrana monitoru by měla být přibližně ve stejné výšce s úrovní očí, aby byl pohled na monitor možný shora. Oči jsou méně otevřené než při pohledu nahoru a méně vysychají. Snažte se co nejméně číst texty z nevhodných barevných pozadí, nejlepší je černý text na bílém pozadí.  

 

Okolní světlo

Další světelné zdroje jako např. lampa, by měly být stranou od monitoru, určitě ne za ním, nebo před ním, kdy by lampa mohla způsobovat jiný světelný jas okolí monitoru nebo odlesky od monitoru. Nevhodné je mít monitor čelem nebo zády k oknu, kdy dochází k druhotným oslněním od denního světla nebo k odrazům od monitoru a oči jsou víc namáhány.  

 

Pravidlo 20/20/20

Za den vyloučí slzné žlázy oka asi 1 mililitr slz, které mrkající víčko neustále roztírá po povrchu oka. Oko se tak průběžně zvlhčuje a čistí. Pokud zíráme na monitor, přísun slz je nedostatečný. Povrch oka vysychá, hromadí se na něm prachové částice, mikrobi a další nečistoty. To samozřejmě oku nesvědčí. Je unavené, podrážděné a hrozí mu záněty. Oční lékaři v této souvislosti hovoří o tzv. zrakovém počítačovém syndromu. Dalším důsledkem je také sucho v ústech. Proto američtí lékaři zformulovali tzv. „Pravidlo 20/20/20“. To znamená, že po 20 minutách práce na počítači bychom měli zaostřit aspoň na 20 sekund na nějaký vzdálený předmět. Doporučuje se, aby byl od nás daleko aspoň 20 stop, což je zhruba 6 metrů. Únavu očí způsobenou dlouhou prací na počítači lze zmírnit i vhodnými očními kapkami. Zvláště velké zátěži je u počítače vystaveno dětské oko. „Toto pravidlo zohlednili vývojáři BenQ u monitoru BL2400PT, který mohou prezentiádníci vyhrát. Monitor má inteligentní systém připomínek pro diskrétní připomenutí, že si pracovníci kanceláře mají v přednastavených intervalech 20, 40, 60 a 100 minut udělat přestávku, aby zůstali v nejlepší fyzické kondici,“ dodává Karel Kos, obchodní manažer BenQ.

www.benq.cz