Finále Prezentiády 2012 - profesionální prezentace a zážitek na celý život

27.04.2012 | Zdeněk Záhora | Soutěžní kola

Patnáct týmů a jedno téma. Dva měsíce příprav a týmová spolupráce přinesla své ovoce. Prezentační špička z celé republiky se utkala ve vyrovnaném finále. Nakonec zvítězili pardubičtí Ad Fontes, kteří byli zároveň Divokou kartou VŠEM.

 

Do sídla Vysoké školy ekonomie a managementu se sjíždějí ti nejlepší soutěžící z krajských kol a napětí stoupá. Patnáct týmů si opakuje nejdůležitější body prezentace a připravují se na publikum a porotu. Už teď je jejich cesta Prezentiádou nezapomenutelným zážitkem.

 

finále Prezentiáda 2012

1. Pépéťáci - Moravskoslezský kraj

Jako první vystoupil tým Pépéťáci, kteří předvedli svoji promyšlenou koncepci Úřadu dospívání. Humorné pojetí procesu dospívání v dnešní společnosti nemělo nouzi o ilustrativní případy a ucelený přednes. "Celý váš život je jedna velká zkouška dospělosti a pouze ten kdo se jí postaví čelem je připraven životem projít," uzavřel tým prezentaci a nastavil laťku velmi vysoko.

 

finále Prezentiády 2012

2. Pelikáni - Jihočeský kraj

Jako první z mnoha dalších týmů uvedli PeLikÁni příklady rituálů z exotických zemí a padla otázka, zda bychom se neměli inspirovat iniciačními rituály primitivních kmenů. "Při vaší prezentaci jsem si uvědomil, jak jsem rád, že jsem se narodil ve střední evropě," komentoval jeden z porotců.

 

finále Prezentiády 2012

3. Silme - Královéhradecký kraj

Je maturita zkouškou dospělosti? Připraví nás maturita na samotný život? Na to se ptali soutěžící z Královehradeckého kraje. Silme navrhují "vyzkoušet si reálný život" na 1 měsíc ještě na středí škole! Celá zkouška by byla zakončena obdržením certifikátu dospělosti.

 

finále Prezentiády 2012

4. Sázavští - Praha

Sázavští do toho šli po hlavě, asertivní a hlasitý projev byl samozřejmostí. Do prezentace ale zařadili opět několikrát zmíněné rituály a opakování tématu ubíralo na výsledku prezentace. To se však opakovalo téměř u všech dalších týmů. Sázavští ale dobře pracovali s rekvizitami a prostorem publika. Do prezentace začlenili i krátké scénky: "Kateřino, vy se mě snažíte uplatnit řízkem?" 

 

Dasakers

5. Dasakers - Pardubický kraj

Tým z Pardubic jako první reagoval na opakující se téma - rituály a neopakoval co bylo již zmíněno. Dařilo se jim zapojit publikum promyšlenými otázkami a jako zkoušku dospělosti navrhli několikaúrovňovou zkoušku dospělosti. Je libo zkouška ekonomické gramotnosti či stolování - špagetový test? Na závěr své prezentace vzkázali: "Žijte, pijte s mírou a nenechte své děti koukat na večerníčka, který jedzí na kole bez bezpečnostní helmy."

 

PowerPointPeople

6. PowerPointPeople - Liberecký kraj

V naší společnosti chybí iniciační rituál. To byla hlavní myšlenka libereckých PowerPointPeople, kterou podpořili koncepcí certifikátu dospělosti. Hoši z PPP si položili otázku, jak odstranit úzkost a získat sebevědomí v dnešní společnosti. Přijímací rituál by tomu mohl pomoci, ale nelze jej vnucovat.

 

Hamletíci

7. Hamletící - Karlovarský kraj

Jedna mladá dáma a dva mladí muži ze skolovského gymnázia pojali téma Zkouška dospělosti po svém a vymysleli hru Člověče dospěj. Průchod životem popsali podobně jako tradiční českou deskovou hru a cíl-domeček jako dospělost. Stejně jako přestavujeme své domy, měníme své cíle. Jediná členka týmu byla se svým vystoupením velmi spokojená, mužská část přiznala jistou nervozitu, ale všichni se shodli: "Týden na přípravy byl krátký!"

 

Žolíci

8. Žolíci - Olomoucký kraj

Olomoučtí vítězové krajského kola vyrazili do ulic a ptali se lidí, co pro ně znamenala zkouška dospělosti. Pro někoho to byla vojna, pro někoho noc na záchytce. ŽOLÍCI vytvořili nový produkt ZD21S - Zkoušku dospělosti pro 21. století. Fyzická, psychická a praktická stránka zkoušky je dopolněna o sexuologický pohovor. Výsledkem této zkoušky je certifikát, který lze získat za pouhých 6500 korun. "Sice se drobná chyba do prezentování vloudila, ale myslíme, že i tak se bude náš produkt prodávat," komentoval výkony týmu Vašek.

 

KBB

9. KBB - Zlínský kraj

Zkouška dospělosti v podání KBB? I přes technické potíže provázející začátek prezentace shrnuli KBB ve třech bodech: samostatnost, rozhodnutí a následky. "Byla to zábava, akce, zkušenost a zážitek, ale téma bylo těžké a nedávalo mnoho prostoru k uchopení," shrnula své zážitky Hanka.

 

SimplyClever

10. Simply Clever - Středočeský

Soutěžili už minulý rok a i letos se předvedli v uceleném společenském oděvu a s ucelenou prezentací. Kluci jako první zmínili společenské aspekty dospělosti. Za důležité změny považují začlenění se do nových kolektivů, hledání bydlení a práce. Padla i otázka, zda by nebylo vhodné znovu zavést povinnou (i když zkrácenou) vojenskou službu. "Dospívání lze chápat jako individuální vývoj psychické zdatnosti a probíhá celý život," shrnují Simply Clever.

 

Brainwork

11. Brainwork - Plzeňský

Mládí nevadilo sebevědomému výstupu sušických Brainwork, kteří díky Prezentiádě už teď myslí na maturitní zkoušku. Josef za svůj tým shrnul: "Jsme tu nejmladší, a ačkoliv připouštíme, že na první místo to nejspíš nebude, byla to pro nás obrovská výzva."

 

AdFontes

12. Ad fontes - Divoká karta VŠEM - Pardubice

"Vynahradíme tu divočinu českou republikou..." začala svoji prezentaci trojce studentů, kteří dostali od VŠEM Divokou kartu. Publiku představili to, jak vidí problémy dnešní společnosti. Navrhovali posunutí dospělosti na 26 let (až po vysoké škole) a testy různých znalostí. Karolína a její tým si nejvíce pochvalovali otázky poroty. "Máme rádi improvizaci a jsme hrdé na to, že umíme odpovědět na některé dotazy. TO nás baví!"

 

Sokrates

13. Sokrates - Vysočina

Tým z Havlíčkova Brodu bohužel četl z poznámek, ale i tak v prezentaci zaznělo několik zajímavých věcí. "Ze sexu se stává zábava pro náctileté," komentovali teenagerský život bez jakýchkoli studů. Kluci se shodli, že Prezentiáda pro ně byla skvělou zkušeností a navíc s výletem do Prahy. A co říkají na to, že gympláci mají zjevně lepší slovní zásobu? "No a co, my jsme zase lepší v grafice a technice," říká Adam.

 

Slovaňák

14. Slovaňák - Jihomoravský kraj

Brněnští soutěžící i přes pár zaváhání a těžkosti s opakováním tématu rituálu zvládli prezentaci na jedničku. Dobrý verbální přednes doplňoval vizuálně celistvý projev a struktura.

 

SŠDVS 1

15. SŠDVS 1 - Ústecký

Tento ústecký tým předvedl nejkratší prezentaci ze všech soutěžících, ale o to více improvizovali a odpovídali na dotazy poroty. Maturita pro ně není zkouškou dospělosti, tou jsou všechny životní události v průběhu života. "Neučíme se pro školu, ale pro život," zdůraznili v závěru prezentace.

 

Sčítání výsledků trvala nějakou chvíli. Konkurence byla skutečně vysoká a rozhodnutí nelehké. K soutěži se vyjadřovali partneři soutěže, porotci i pedagogové.

 

Závěrné vyhlašování bylo plné emocí a očekávání. Proto vybrala z patnácti nejlepších týmů z celé České republiky toho nejlepšího. "Vaše výkony jsou lepší, než u mnohých vysokoškolských studentů," zhodnotila porota všechny soutěžící. Vítězem třetího ročníku Prezentiády se stal pardubický tým Ad fontes, který prošel do finále neuvěřitelnou cestou. V krajském kole se umístili na druhém místě a do finále se dostali díky Divoké kartě VŠEM! Svému vítězství nevěřila pardubická trojka do poslední chvíle. "K tomu se nedá nic říct. Vůbec jsme to nečekali. Naše poslední zkouška prvnímu místu vůbec neodpovídala. Při prezentování jsme museli hodně improvizovat. Navíc jsme postoupili až na Divokou kartu, a tak jsme vůbec účast ve finále považovali za čest," přiznali Ad fontes.

 

Ad Fontes - vítězové Prezentiády 2012

 

Gratulujeme vítězi a všem zúčastněným!
Tento den byl jen váš a vydařil se skvěle! 

 

Celkové pořadí:

1. Ad fontes - Gymnázium Dašická Pardubice - Ondřej Korol, Lenka Vohradníková, Karolina Bulisova

2. Dasakers -  Gymnázium Dašická Pardubice - Klára Scholleová, Markéta Libiaková, Klára Horáčková

3. Sázavští - Gymnázium Sázavská, s. r. o. - František Hába, Karolína Benešová, Kateřina Brzicová 

 

4. PéPéŤáci - Všeobecné a sportovní gymnázium v Bruntále - Jakub Herber, Ondřej Svoboda, Marek Šipoš

5. Silme - OA, SOŠ a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky - Diana Ryglová, Daniel Král, Petra Nováková

6. KBB - Gymnázium Zlín Lesní Čtvrť - Josef Kubík, Hana Burešová, Adam Beran 

7. ŽOLÍCI - Gymnázium Šumperk - Adéla Hrdličková, Eva Maturová, Václav Havlíček

8. Simply Clever - Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav - Radim Bobek, Martin Matouš, Jakub Růžička

9. PowerPointPeople - Gymnázium F. X. Šaldy - Filip Ferbr, Ota Kunt, Ondřej Borkovec  

10. Brainwork - Gymnázium Sušice - Veronika Marešová, Josef Baierl, Patrik Sommer 

11. Slovaňák - Gymnázium Slovanské náměstí - Sylvie Hrazdilová, Šárka Vařáková, Martin Labaj

12. PeLi(k)Áni - Gymnázium V. Nováka, Jindřichův Hradec -  Petra Neugebauerová, Anna Vopravilová, Libor Vondráček 

13. Hamletíci - Gymnázium Sokolov - Tuan Anh Nguyen, Ondřej Friml, Jana Pleyerová

14. Sokrates - SPŠSA Stanivlava Bechyně, Havlíčkův Brod - Matouš Svoboda, Adam Ducháček, Jiří Kazda

15. SŠDVS1 - Střední škola diplomacie a veřejné správy s.r.o., Most - Kristýna Veverková, Olexandr Lokes a Linda Nguyenová 


Fotogalerii naleznete zde.
Vítězná prezentace: