Rozhovor s vítězi prvního krajského kola ve Zlíně

23.04.2012 | Zdeněk Záhora | Interview

Pod názvem Late Night Communicators se skrývá trojice středoškoláků, která se stala v pořadí prvními vítězi krajských kol soutěže Prezentiáda. Konkrétně to jsou jedna dívka a dva chlapci: Hana Burešová, Josef Kubík a Adam Beran z Gymnázia Zlín Lesní Čtvrť.

 

Již před soutěží tvořili tým: chodí již šestým rokem do stejné třídy. Kromě školy je také spojuje hudba, i když pokaždé trochu jiná. Kapitán Josef společně s Adamem tíhnou k metalu a hrají spolu v kapele. Kromě toho je také pojí sen o studiu na Karlově univerzitě. Hanka má hudbu také ráda, ale věnuje se trochu jinému žánru: hraje ve dvou folklórních souborech a školním orchestru. Svou budoucnost vidí v politologii a diplomacii nebo možná francouzštině. Dohromady však dokázali dát tým, který zlínskou porotu přesvědčil, že právě oni jsou jedničky. O tom, jak sami prezentiádníci prožívali svou účast v soutěži, a o tom, co si myslí o porotě či konkurenci (a mnohém dalším), si přečtěte v následujícím rozhovoru.

 

Ahoj vítězný týme, na úvod se nabízí otázka: jaký je to pocit být novopečenými vítězi krajského kola?

Ahoj, pocit je to úžasný, jsme šťastní a těšíme se na finále.

 

Šli jste na krajské kolo s vítěznými ambicemi, nebo jste to brali pouze jako zkoušku? 

Věděli jsme, že máme dobře připravenou prezentaci. Ale vzhledem k tomu, že to byla naše první účast v této soutěži, nevěděli jsme, co přesně máme čekat, a s vítězstvím jsme nepočítali. Mimochodem samotné vyhlašování bylo skutečně napínavé a do poslední chvíle, než vyhlásili naše jméno, jsme tomu nemohli uvěřit.

 

Jak a kdy jste se připravovali na krajské kolo? Byla příprava náročná?

Většinou po večerech, od toho mimochodem vznikl neoficiální název týmu: Late Night Communicators. Příprava náročná nebyla. Ale musíme přiznat, že jsme příliš mnoho věcí nechali na poslední chvíli.

 

Co říkáte na týmovou spolupráci? Měli jste rozdělené úlohy?

Téměř vše jsme připravovali vždy spolu. Měli jsme mezi sebou pouze rozdělené slidy prezentace, ale i tak na finální podobě každého jednotlivého slidu se podíleli všichni.

 

Jak hodnotíte samotnou účast v soutěži? Jak jste ji prožívali?

Účast byla příjemnou a dobrou zkušeností a určitě bychom všem doporučili, aby si to také zkusili. Jinak jak už jsme řekli, prožívali jsme hlavně vyhlašování. 

 

Sledovali jste ostatní soutěžící týmy? Co říkáte na jejich výkony? 

Sledovali... První dva prezentující týmy nasadily laťku hodně vysoko, čemuž odpovídá i to, že obsadily druhé a čtvrté místo. Některé týmy podle nás měli kvalitní přednes, ale nevhodné téma nebo nevyrovnaný tým. Možná jsme měli výhodu, že jsme prezentovali až jako osmí, a tak jsme se snad poučili z některých základních chyb konkurence.

 

Zaujalo vás vybrané téma prezentací: „Můj nový předmět“, nebo byste dali přednost jinému tématu?

Zaujalo. Vybrat vhodné téma je určitě hodně náročné a sami bychom se do vybírání pouštět nechtěli. 

 

Jak byste zhodnotili porotu a jejich otázky? Byly záludné?

Porota byla velmi dobrá, co jiného také říct, když nás vybrala jako nejlepší? Otázky jsme celou dobu sledovali a přemýšleli jsme, jakou asi dostaneme. Nakonec stejně porota položila otázku úplně jinou. Takže ano, myslíme si, že otázky byly záludné.

 

Překvapilo vás v průběhu soutěže nebo příprav něco? Co to bylo?

Asi jen to, jak málo času budeme mít na vytvoření prezentace pro finále.

 

A nakonec: chtěli byste něco dodat k celému projektu Prezentiády?

Snad ještě jednou říct, že to je dobrá zkušenost a pro nás to byla i zábava. Ať už samotná příprava nebo potom prezentování.

 

Gratulujeme a těšíme se na finále!

Autor: Jana Čižiková