V Brně zazněl i aplaus

20.04.2012 | Josef Šíp | Soutěžní kola

Krajské kolo Prezentiády v Jihomoravském kraji proběhlo na Gymnáziu Slovanské náměstí. Soutěže se zúčastnilo 12 týmů, maximální počet, který mohl být. A není divu, vždyť do nominačního kola soutěžící poslali 26 prezentací. Byl to těžký výběr a ještě těžší bylo vybrat tu nejlepší předvedenou prezentaci krajského kola. Porotě se to po těžkém rozhodování nakonec podařilo – vítězem se stal tým Slovaňák.

Mimozemská tělní genetika

Celou soutěž zahájil tým Dance girls. Jak již napovídá název týmu, tématem jejich prezentace byl tanec. Dokonce jsme se mohli setkat i s praktickou ukázkou některých zamýšlených tanců. Následoval tým Damija zaměřený na komunikační psychologii. Poté došlo rovněž na prezentaci ze společenských věd s názvem „Práva a povinnosti“, představenou týmem Mikrohárdi. Jakmile tým dokončil svou prezentaci, přišel na řadu tým domácí školy pojmenovaný Slovaňák se svou prací KULT, v níž představil záměr učit se některým kulturním dovednostem. Jako první tým v soutěži sklidil Slovaňák aplaus, což se však snažily překonat další týmy. Nejprve to byla ProXima, která navázala na společenské téma svým projektem KONVERZACE, v němž upozornila na špatné komunikační dovednosti některých lidí, a snahou naučit je správně komunikovat. Posledním týmem prvního bloku prezentací byli Astronauti s velmi originálním tématem MTG, což může značit matematicky-technologickou grafiku či mimozemskou tělní genetiku, ale v podání Astronautů to byla meteorologie. Svou prezentaci doplnili i vysvětlením rozdílu mezi bouří a bouřkou. Odpověď si nechá pro sebe, zájemci si ji určitě najdou.

Oběd nebo péče o dítě?

Po krátké přestávce následoval druhý sled šesti soutěžních prezentací. Přišla řada na Knedlo, vepřo, zelo. Ano, i tohle je soutěžní tým a ne polední menu. Týmovým příspěvkem byly „Problémy současné výuky“, ve kterém se soutěžící snažili osvětlit některé současné problémy vzdělávání, mimo jiné na řadu přišla i zamřížovaná okna. Problémy současnosti, avšak ty finanční, si zvolil tým Minimalisté s prezentací „Finanční gramotnost“. Následné dotazy poroty pak byly nejdelší v dosavadním průběhu soutěže. Do četných diskusí se zapojili i diváci. Devátí v pořadí následovali Logistici se svou prací „logistika a obslužné systémy“. Jako jubilejní desátý účastník se prezentoval tým Maminky. Jak název napovídá, dle jejich mínění by novým předmětem měla být „Péče o dítě“. Následoval tým ELA s Číslicovou technikou zaměřenou nečekaně na představení číslicové techniky, jejíž hlavním motivem byla čísla 1 a 0. Posledním účastníkem byl Fiktivní tým, který zpracoval prezentaci na téma „Fiktivní firma“. Jejich prezentace však vůbec fiktivní nebyla. Svým vystoupením zakončili soutěžní část.

A jak to dopadlo?

Následovala pauza na vyhodnocení celé soutěže. Jakmile bylo vše spočteno, byly vyhlášeny výsledky. Vítězem turnaje a postupujícím do celostátního finále v Praze se stal tým Slovaňák z pořádajícího Gymnázia Slovanské náměstí. Na svou šanci bude ještě čekat tým Astronauti, zda mu bude udělena divoká karta. Výše zmíněné dva týmy na stupních vítězů doplnil tým Knedlo, vepřo, zelo.

1. místo: Slovaňák – Gymnázium Slovanské náměstí
Sylvie Hrazdilová
Šárka Vařáková
Martin Labaj

2. místo: Astronauti – Obchodní akademie a VOŠ obchodní
Jakub Dostál
Veronika Doležalová
Zdenka Hanzlová

3. místo: Knedlo, vepřo, zelo – Obchodní akademie Břeclav
Anna Adamcová
Barbora Neuhauserová
Jan Švejčara

Porotci:
Mgr. Simona Škarabelová, Ph.D. – zástupce Masarykovy univerzity, Ekonomická fakulta
Mgr. Ilona Kirchnerová – vyučující českého jazyka a hereckého semináře na Gymnáziu Slovanské náměstí
Mgr. Martin Jelínek – zástupce městského úřadu
JUDr. Hana Poláková – zástupce krajského úřadu
Dalibor Malý – zástupce firmy BOXED
Jana Táborská – zástupce firmy SCIO
Pavel Šíma – zástupce SCG

Fotogalerie zde.

Vítězná prezentace.

 


 

1. místo Slovaňák (Gymnázium, Brno) ve složení: Sylvie Hrazdilová, Šárka Vařáková, Martin Labaj
2. místo Astronauti (SLOUČENA OA a VOŠ obchodní, Brno) ve složení: Jakub Dostál, Veronika Doležalová, Zdenka Hanzlová
3. místo Knedlo, vepřo, zelo (SLOUČENA OA, Břeclav) ve složení: Anna Adamcová, Barbora Neuhauserová, Jan Švejčara