Plzeňský kraj byl svědkem krajského kola Prezentiady 2012

17.04.2012 | Oldřich Brabec | Soutěžní kola

Dne 17. dubna 2012 se na Masarykově gymnáziu konalo krajské kolo celostátní soutěže Prezentiáda 2012. Utkalo se zde celkem 9 týmů. O kvalitě prezentací nelze hovořit, byla prostě vynikající.

vitezove_plzen

V Plzni rozhodovaly desetiny!

Je 8:30 a první týmy již vstupují do budovy Masarykova gymnázia, kde se krajské kolo celostátní soutěže Prezentiáda 2012 koná. Některé tváře již známe z předchozích ročníků, někteří jsou nováčci. Těsně před devátou doráží i porotci a čekáme už jen na poslední tým z Klatov. V 9:05 doráží i poslední z týmů a turnaj se nezadržitelně blíží ke svému počátku.

V 9:15 přesně dle časového plánu byl turnaj započat krátkým úvodním slovem organizátora Oldřicha Brabce a hlavně moderátorem, Pavlem Bělíkem. Kolem půl desáté začíná prezentovat první tým Zlatovlas a Comp., který svou prací nabádá ostatní školy k zavedení do vyučovaní nového předmětu na bázi fyziky, avšak z trochu jiného úhlu pohledu. Budoucnost vidí totiž v PATAfyzice. Poté na scénu přicházejí tři děvčata, Klmínci. Jejich prezentace je z počátku prezentací soutěže Prezentiáda. Dále se prezentace ubírá směrem nápadů na nové předměty, kde nechyběl například předmět krocení divokých zvířat a jiné. Vzápětí přichází tým LesDrive z Klatov. Grafická stránka prezentace byla úžasná, celá ve stylu display mobilního smartphonu v křivkách nového Windows Phone. Studenti představují výhody moderních technologií, jako Cloud apod. Následuje tým Realisté, který prezentuje psychotronické jevy ,a které by zavedli i do škol. Co se týče jejich verbálního projevu, ten byl, na jejich věk, úžasný. Těsně před přestávkou přichází tým Green Clock. Tři členky týmu preferují vyučování logiky v hodinách logikologie již od raného dětství. Děvčata dále popisují jak by taková výuka v jednotlivých ročnících měla vypadat.

Po velké pauze, kde se všichni soutěžící, hodnotící i pořadatelé posilnili, začala další část. Se ctí ji započal domácí tým z Masarykova gymnázia s názvem DO.B.E.Š.. Jeho analýza problematiky nedostatku celého českého školství byla hluboká a dávala jasný směr. Navrhují zavedení předmětu prezentace. Dále prezentuje tým říkající si Tři tečky“ ve složení jednoho čaroděje a dvou půvabných slečen. Tématem číslo jedna tohoto vystoupení byly bezpochyby čáry a kouzla. Během své prezentace nám tým dokonce předvedl kouzelný lektvar štěstí.

Poté přicházejí tři děvčátka z týmu Angels oděny ve stylovém stejnokroji. Studentky zastupují názor zavedení bojových a obraných sportů do škol, což by se mohlo hodit určitě i v běžném životě. Studenti účastnící se takových hodin by se naučili mimo jiné i rozpoznávat různé zbraně apod.“, tvrdí děvčata. Výchova by prý měla návaznost na pozdější výcvik profesionálních hasičů, policistů a třeba i vojska. Jako poslední tým krajského kola přichází sebevědomý tým Brainwork, který prezentuje téma z oblasti robotiky. V zápětí tým předvádí i speciální prototyp robota a dále zmiňují všemožné typy a druhy robotů. V závěru prezentace studenti osvětlují pointu, lidstvo se zkrátka bez robotů neobeje a výuka robotiky na našich školách je tak zcela nezbytná.

Hned po doprezentování poslední prezentace se vrhla porota na sčítání bodů. Tentokrát to bylo opravdu těsné! Verdikt zněl ale nakonec jasně, i když  rozhodovalo pouze 0,4 bodu. Vítězem krajského kola se stal tým Brainwork, který se Prezentiády účastnil už potřetí. Hned za ním, na druhém místě, se umístil tým DO.B.E.Š a na třetím místě tým Tři... Po ukončení oficiální části si soutěžíci mohli individuálně vyslechnout hodnocení poroty a pořadatelů.

Vítězným týmům gratulujeme a za Plzeň voláme do republiky, že náš tým bude pro vás těžkou konkurencí!

 

Pořádí týmů:

1. místo - Brainwork - Gymnázium Sušice - Veronika Marešová, Josef Baierl, Patrik Sommer
2. místo - DO.B.E.Š. - Masarykovo gymnázium, Plzeň - Vojtěch Brabec, David Le, Eva Zápotocká
3. místo - Tři... - Gymnázium Sušice - Jan Krouský, Aneta Švelchová, Barbora Hušáková

Obsazení v porotě:

Martin Čmolík - zástupce za sdružení SCG
Mgr. Zbyněk Vastl - zástupce pořadatelské školy
Mgr. Iva Turková - Odbor školství, mládeže a tělovýchovy
Mgr. Jiří Hrstka - referen úseku mládeže a sportu
Mgr. Pavla Sovová, PhD.

Fotogalerie zde

Vítězná prezentace

1. místo Brainwork (Gymnázium, Sušice) ve složení: Veronika Marešová, Josef Baierl, Patrik Sommer
2. místo DO.B.E.Š. (Masarykovo gymnázium, Plzeň) ve složení: Vojtěch Brabec, David Le, Eva Zápotocká
3. místo Tři... (Gymnázium, Sušice) ve složení: Jan Krouský, Aneta Švelchová, Barbora Hušáková