Chceš být v životě úspěšný? Prezentuj!

14.04.2012 | Zdeněk Záhora | Ostatní

 

Prezentiáda je soutěž pro ty, co se rádi ukazují. K čemu všemu se hodí prezentovat a to nejen v nejbližších měsících a letech, ale v průběhu celého života? Mrkněte na náš malý přehled v následujícím článku a ujistěte se, že prezentaci, komunikaci, rétoriku ani spolupráci v týmu rozhodně netrénujete zbytečně.

 

 

Škola základ života...prezentace základ školy

 

  • Zkoušení - Škola bez zkoušení by byla jako fotbal bez míče. A tak se mu zkrátka nevyhneme. Zkoušení je dvojího druhu - písemné a ústní. Jakmile je ústní a vy umíte prezentovat - máte to v kapse. A ne že ne. 
  • Maturita - Každá střední škola je obvykle zakončena maturitou nebo závěrečnou zkouškou a to je ta pravá chvíle pořádně rozbalit prezentační dovednosti, které jste si cvičili během běžného zkoušení. 
  • Přijímačky - Vzhledem k tomu, že obhajoba vašich středoškolských znalostí dopadla jak jinak než na výbornou, chystáte se dál, a přicházejí přijímačky na vejšku. Přece jenom VŠ je třetí level vzdělání v naší zemi a tak i schopnost prezentovat sebe, své znalosti a názory je čím dál důležitější. Na střední a u maturity vám možná stačila trojka, ale na VŠ už není pro průměrné studenty místo. 

 

Přijímací komise přeje těm, kteří ví nejen co mluvit, ale také jak mluvit. Příjemné a taktní vystupování, umění komunikace s profesory, děkany a kdoví, kým vším - je pro vysokoškoláka nezbytností. Jedno malé upozornění na závěr: k dobré prezentaci patří pečlivá příprava a znalost tématu, tudíž ikdyž Vám vaše vystupování velmi pomůže, neznamená to, že u výše zmiňovaných zkoušek Vám bude stačit krásným jazykem hovořit o čerstvě natřeném plotě pod okny školy. Tak pozor na to, a nepodcenit přípravu!

 

Bez práce nejsou koláče...

 

  • Přijímací pohovor - Školu máme za sebou a očekáváme, že přijdeme na pracovní pohovor či konkurz a samozřejmě nás vyberou, protože jsme nejlepší. Žel po několika neúspěšných pokusech zjišťujeme, že když chceme dělat práci, která nás baví, nestačí jen doložit doklad o příslušném vzdělání. A co tedy dělat? No ano. Opět prezentovat! Váš potencionální šéf musí vědět, proč má vzít právě vás, že právě vás to nejvíc baví a že právě vy jste výhra pro jeho podnik. Díky prezentačním a komunikačním dovednostem ho o tom dokážete přesvědčit  bez zbytečných vytáček, úplatků a úplně přirozeně.
  • Úřad práce - Tak na ten byste se snad neměli se svými schopnostmi dostat, a když, tak jen nakrátko.
  • Zaměstnání - O práci je dneska boj, a tak ani když ji máte, nesmíte polevit. Pokud jste taktním loajálním pracovníkem, šéf vám nejspíš odpustí některé vaše ostřejší názory, pár zaspání a více dá na vaše rady. Ale pozor! Ani tady vás výmluvnost neochrání věčně. A nyní pro orientaci několik zaměstnání, kde se bez komunikace a prezentace skutečně neobejdete: manažer, obchodní zástupce, prodavač, učitel, právník, operátor, producent, herec, moderátor,...a mnoho dalších. Umět vhodně komunikovat například s nadřízenými se ale hodí i uklízečce nebo dělníkovi.

 

 

Život jako prezentace

Ani v soukromí se prezentování člověk nevyhne. To neznamená, že hned musí dělat powerpointovou prezentaci, ale...

 

  • Doma - Odpovězme si na pár otázek. Co děláme, když přijdeme domů dýl, než je zdrávo? Když něco rozbijeme? Když nabouráme tátovo auto? Dostaneme dvojku z chování? Samozřejmě prezentujeme!
  • Přátelé - Tak tady je to jasné. Jste v partě kámošů a rozhodujete se, kam půjdete večer. Všichni chtějí do kina jenom vy chcete koukat na fotbal. Jak velká je šance, že už za pár chvil uvidíte Arsenal prohánějící se po hřišti? Tak velká, jak pádné jsou vaše argumenty, tak jen do toho!
  • Rande - Sympatie, stejné zájmy a vzhled jsou často zmiňované aspekty při seznamování. Ale ruku na srdce: Holky, chtěli byste koktavého nudného patrona? Kluci, chtěli byste holku, co pořád mluví jen o sobě a nedostane ze sebe pořádné téma? Když budete na schůzce působit klidně a vyrovnaně - půlka úspěchu je zaručena. Pak už jen stačí chytnout příležitost a nepustit.

 

 

Co dodat? Máte pocit, že je možné se všem těmto situacím v životě vyhnout? Jistě ne. Každý se nějak prezentujeme a je na každém z nás,  jak to uděláme. Podle toho na nás budou nahlížet naši přátelé, naše rodina, naši nadřízení. Můžeme to nechat být a počkat, co život přinese. A nebo nemeškat, a cvičit prezentování. Rozhodnutí je čistě na vás, ale vězte, že si ho v životě budete muset obhájit!

Autor: Klára Kunclová