T&T 10 - Štěstí přeje připraveným - interaktivní projektor

10.04.2012 | Zdeněk Záhora | Tipy a triky

...aneb Jak na interaktivní projektor BenQ MP780ST a jak vyhrát krajské kolo soutěže!

 

Zajisté jste si už vyzkoušeli práci s dataprojektorem... ale všechny přístroje nejsou stejné. Použití toho interaktivního, se kterým se brzy v soutěži setkáte, s sebou nese různá specifika, na která není radno zapomínat. Přinášíme vám proto několik tipů, na co si dát pozor, aby vaše prezentace všechny prostě oslnila. :-) 

Ovládání elektronického pera

Cokoliv budete chtít s prezentací udělat, použijte k tomu elektronické pero. Právě v něm spočívá největší kouzlo intaraktivního projektoru – nemusíte se sklánět k počítači, programy ovládáte pomocí pera. Zároveň ho můžete použít pro kreslení, psaní, podtržení, zakroužkování... Je však důležité znát alespoň jeho základní funkce: 

 

  • Horní tlačítko slouží pro změnu barvy čáry (modrá, černá, červená). 
  • Dolní tlačítko má stejnou funkci, jako levé tlačítko klasické myši. Pomocí něj takzvaně  „klikáte“ na tlačítka programu, nebo můžete jeho držením a tažením přemísťovat objekty a okna. 
  • Vyberte si jeden ze dvou ověřených způsobů držení pera (viz obrázek A), při kterém vás nebude bolet ruka a bude se vám s perem snadno manipulovat. 

 

drzeni

 

  • Při použití z blízka si dejte pozor, abyste pero a ruku drželi v takovém úhlu, ve kterém nevytvářejí stín (viz obrázek B). Není to vůbec pěkný efekt, ale především pero nebude fungovat, pokud bude jeho špička ukazovat na zastíněné místo projekční plochy.

 

stiny

 

  • Pokud potřebujete použít místo pera klasickou myš, nemiřte současně perem na projekční plochu a odkloňte jej stranou. 
  • Jestliže se vám nedaří při kliknutí trefit přesně do určitého místa, zkuste pero držet pevněji. 

 

Nepřehánějte to s pohybem

Pero má rychlou dobou odezvy pro podporu interakce až do vzdálenosti 9 metrů. Můžete se tedy po místnosti libovolně pohybovat, ale myslete na omezení devíti metrů, po jejichž překročení nebude pero reagovat.  Nenechte se také strhnout možností pohybu příliš, abyste nevstupovali před plátno do zorného pole diváků a nestáli jim ve výhledu. Obzvláště při interakci s jinou osobou a např. odpovídání na dotaz se můžete zapomenout.  

Celé ovládání interaktivního projektoru BenQ MP780ST je ale velmi intuitivní, proto s chutí do toho a pořádně si své soutěžní vystoupení užijte! 

Autor: www.benq.cz