Finále Prezentiády 2011 – zážitky na celý život a kopec zábavy

14.03.2012 | Zdeněk Záhora | Cover story

15. dubna tomu bude již rok, co se pražská VŠEM otřásala hlaholem tentokrát ne vysokoškolských, ale středoškolských studentů. Již rok od toho, co tam předvedli skvělý konkurenční, ale férový boj. Dlouhý rok od toho, co Praha hostila druhý ročník soutěže Prezentiáda. 

 

Byl další z těch sychravých dubnových pátků, kdy lidé, studenty nevyjímaje, nedočkavě očekávají paprsky slunce. To sice nakonec nepřišlo, ale nebylo třeba. Soutěžící, rozjetí ze dvou předchozích prezentiádních kol, se zvládli na turnaj naladit sami. Téma, které jim i porotcům motalo hlavy tentokrát, znělo „Život jako prezentace“. A když nepřišlo slunce, zavítaly „alespoň“ Slunečnice. Tři sympatické dívky s půvabným přízvukem z Olomouckého kraje. Ty si připravily prezentaci jako první. Po nich následovaly další týmy z ostatních třinácti krajů. Slovaňák, StudnaX, LUMI&JO, Dasakers…Samozřejmě jen ti nejlepší z nejlepších. A tak byla konkurence opravdu vysoká.

 

Nelehká role poroty - vysoká kvalita finalistů

Všichni přijeli s obrovským sebevědomím a vírou, že zvítězí. Postupem času rivalitu vystřídal údiv a přátelství.  Finalisti a finalistky byli tak vyrovnaní, že to, kdo vyhraje, si netroufl odhadnout vůbec nikdo. Od každého se dalo něco naučit, každému snad něco malého vytknout. Porotě, složené z odborníků z řad partnerů, se tajil dech. Jejich nelehký úkol jim v tu chvíli skutečně nikdo nezáviděl. Výroky porotců, které mluví za vše, si můžete přečíst v dalších článcích. Rozhodně si je nenechte ujít.

 

Různorodost prezentací byla neuvěřitelná

Dalšími na řadě byli kluci, jejichž téměř již pseudonym zní Tomáš, Garrigue a Masaryk. Rozbili porotu i přihlížející slovním promyšleným vodopádem, rychlou reakcí na všetečné otázky i sebejistým vystupováním. Následovala Pořádná slovní lavina, které se mimo jiné nedalo upřít sociální cítění, a tak jsme se dostali k tématům, na které do té doby ještě nepřišla řeč. Filozofickou notu naladil ústecký tým EMKO. Simpley clever – prezentovat není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát – kluci se dostali až k rozboru činnosti mozku. Napětí stoupalo, všichni čekali na soupeřovu chybu, leč nepřicházela. Všichni byli skvělí. Malé technické pauzy vyplňovali moderátoři, kteří měli svým soutěžícím kolegům, co říci.  Soutěž si totiž zkusili už v roce 2010 a nyní již  spolupracovali na Prezentiádě z té druhé (organizační) strany. Všichni včetně poroty se jejich vtípky opravdu náramně bavili, ačkoliv většina programu moderátorské dvojice byla čirou improvizací. 

V poslední pětce se ukázali hraví Playful, kteří dojali svou prezentací životních etap, dále tým Přírodní škola, který zdůrazňoval důležitost prezentování ve všech těchto etapách. Pokračovali lehce kontroverzní Uherskohradišťští, roztomilé Chicas a Tři mušketýři, kteří nezklamali a přijeli i se svým D’Artagnanem z jižních Čech.

 

Finalisty vybrala odborná porota

Den pokročil, odpoledne se chýlilo a porota rokovala nad výsledky. Prostory VŠEM byly plné očekávání, ale jiného než v to sychravé ráno. Tentokrát z něj sálaly obavy, naděje, emoce…Ti, kdo tušili, že nedali do prezentace všechno, nervózně poklepávali nohou nebo prsty. Pedagogický doprovod nedával znát únavu a nepřestával věřit ve své studenty.

Čekání, které se zdálo být nekonečné, bylo přece jen přerušeno hlasy moderátorů a porotců, kteří se k prezentacím vyjádřili, poskytly své tipy a rady. Přišlo i vyhlášení výsledků. Vítězství a spoustu cen si odnesli plzeňští Tomáš, Garrigue a Masaryk. V civilu rozesmátí týpci, kteří všem vyprávěli, že prezentaci dávali dohromady skutečně za pět minut dvanáct.  Za ještě důležitější než notebooky a projektory, ale považovali neuvěřitelnou zkušenost, radost a zpětnou vazbu od odborníků. Nyní již skutečně věří, že se v životě neztratí. A my s nimi.

Na Prezentiádě 2011 bylo k vidění všechno. Zvládl bys to taky? Dokonce líp? Nebo jsi loňský soutěžící, který chce dát odvetu? Neváhej a přihlas se! Zopakujme si skvělý loňský ročník! A nejen to.

Udělejme Prezentiádu 2012 ještě lepší!

 

Autor: Klára Kunclová