Budoucnost škol? Vzdělávání pomocí nejmodernější techniky či robotů?

10.04.2011 | Pavel Šíma | Partneři

Technický pokrok nelze zastavit, zasahuje do všech možných odvětví a ovlivňuje život nás všech. Vše se neustále modernizuje, zdokonaluje a vyvíjí. Jsme obklopeni internetem a technickými vymoženostmi. Jak se vývoj počítačové techniky odrazí na budoucnosti škol?

Počítače na školách jsou v dnešní době naprostou samozřejmostí. Rovněž tak internet, bez kterého si většina mladých lidí už dnes život ani neumí představit. Při výuce jsou používány další pomůcky jako projektory, interaktivní tabule apod. Elektronické třídnice, žákovské knížky nebo studentské průkazy se na školách stále rozšiřují a jejich obliba stoupá.

 

Děti a mladí lidé jsou dnes mnohem více informovanější, náročnější a samostatnější, než tomu bylo dřív. Snadno a rychle si zvykají a přizpůsobují technice a rádi ji využívají. To, co by teenagery před několika lety ještě ani nenapadlo, považovali by za scifi, dnešní studenti absolutně nevylučují a považují za reálné. Pojďme se tedy společně vydat na cestu do budoucnosti a představit si, jak by výuka na středních školách mohla vypadat. 


Výuka na školách pomocí moderních technologií a internetu


Žádné sešity, žádné učebnice, žádné psací potřeby. Vezmeme-li v úvahu rapidní růst techniky a promítneme-li to i do školství, mohlo by to vypadat následovně. Učebnice a sešity, případně notebooky, budou vystřídány tablety, interaktivní tabule velkými dotykovými obrazovkami. Vše včetně psaní písemek a testů bude probíhat elektronicky. Učitelé budou k výuce používat pomůcky jako 3D projekce a hologramy. Výuka zároveň bude dostupná i online pro případ, že by studenti byli nemocní nebo nemohli přijít do školy.

 

Bude tedy vůbec nutné chodit fyzicky do školy? Nebo společnost spěje k tomu, že se bude vzdělávat naprosto samostatně a komunikovat s učitelem pouze přes internet? Pojďme se podívat ještě dál. Studenti už nebudou s učiteli komunikovat ani elektronicky, neboť tuto úlohu hravě zvládne software.

 

Roboti namísto učitelů?


Za těchto předpokladů ovšem studenti nebudou mít nad sebou dohled, ani vzdělávací ani morální. Bude tedy výuka zajištěna kvalitně a efektivně? Donutí se takto studenti učit? Proto připadá v úvahu i další možnost. Studenti budou do školy docházet i nadále, pouze místo skutečných učitelů by žáky vyučoval robot s lidskou tváří, naprogramovaný tak, aby uměl reagovat na vnější podněty, vzbuzoval respekt ale i „lásku“. Ani toto není zcela nereálné, v Japonsku už totiž podobný robot zhotoven byl. Je tedy pouze otázkou času, kdy učitelé budou nahrazeni roboty?

 

Přestože často studenti na školu „nadávají“, nechtějí se učit, snaží se výuce vyhnout nebo si ji co nejlépe usnadnit pomocí vytváření různých taháků, stále jsou nuceni k tomu, aby studovali, chtějí-li v životě něčeho dosáhnout. Pravdou však zůstává, že přes to přes všechno je to určitý způsob trávení času s přáteli a vrstevníky a začleňování se do společnosti. Domnívám se tedy, že přes veškeré technické pokroky, by měl být systém vzdělávání a  forma výuky v jádru zachovány. Ano technika může pomoct, ale nelze se na ni spoléhat stoprocentně.

 

Petra Maksymovová, BenQ