T&T #10 - Tréma

21.04.2010 | Petr Soukeník | Tipy a triky

Krajská kola se nezadržitelně blíží. Už začínáte cítit, jak se žaludek pomalu stahuje nebo vaše ruce zalévá studený pot? To jsou projevy trémy. Zná je určitě každý a kdyby náhodou ne, přinášíme článek i o tom, jak se jí zbavit.

 

Tréma?

Tréma je psychický stav, který provází veřejné vystoupení téměř každého člověka. Pokud nemá podobu chorobného strnutí, které se projeví tím, že řečník není mocen slova, je tréma signálem mobilizace organismu k výkonu.

Nepříjemný pocit staženého hrdla, vysychání v krku, tlaky kolem žaludku, bušení srdce a třesení rukou obvykle mizejí s první pronesenou větou. Nejlepším prostředkem proti trémě je plné vědomí právě řečeného: že tréma je normální stav k výkonu připraveného organismu a že po započetí výkonu pomine. Proti trémě však můžeme bojovat.

 

Jak bojovat proti trémě?

  • navozením příznivé atmosféry psychického uvolnění již při přípravě referátu
  • pečlivou přípravou na vystoupení (první dvě - tři věty se naučíme zpaměti)
  • vyznačením si opěrných bodů
  • seznámením se s prostředím předem
  • nepřipouštěním si trémy předem
  • vžíváním se do přednášeného tématu i atmosféry, soustředěním se na oslovení, první pohyby a gesta
  • vsugerováním si, že před námi sedí ti, kteří se na nás těší

Uvědomme si, že nás posluchači chtějí vidět jako klidného a zdravě sebevědomého řečníka. Proto na nás trému nesmějí poznat.
Před samotným vystoupením je dobré se prodýchat a uvolnit mluvidla procvičením několika jazykolamů.

Pokud máme sucho v ústech, pomůže nám, když rozžvýkáme kousek chleba, bonbón, žvýkačku, aby se nám vytvořily sliny. Je samozřejmé, že před projevem žvýkačku odstraníme.

Chceme li se během řeči napít, připravíme si sklenici minerálky nebo vody s citronem pokojové teploty (čaj vysušuje hrdlo, káva je močopudná, mléko tvoří hleny).

Rada Prezentiády: Pokud jste v koncích, představte si své posluchače, jak sedí na toaletě a hned je budete vidět jinak a třeba se sníží i vaše vytrémovanost.

 

Zajímavé zdroje na téma tréma

Na trému se zaměříme detailněji v některém z dalších článků, ale již dnes si můžete různě po internetu přečíst zajímavé informace o trémě:

 

Autorka článku paní PaedDr. Marie Pešová, CSc. je odbornicí na rétoriku. Autorka působí více než než 10 let v soutěži Středoškolská odborná činnost jako porotkyně v celostátním kole pro oblast "Kultura a umělecká tvorba", vyučuje rétoriku na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity a v neposlední řadě vzdělává pedagogy v Národním institutu pro další vzdělávání učitelů.

Rada Prezentiády a odkazy doplněny redakčně.