T&T #6 - Deset tipů pro vražednou prezentaci od Neila Patela. Aneb jak být nezapomenutelný

14.04.2010 | Pavel Šíma | Tipy a triky

Protože opakování je matkou moudrosti a dobrých rad není nikdy dost, přinášíme ještě dnes doplnění včerejšího článku od BenQ. Tentokráte však trošku z jiného pohledu – pokud dodržíte těchto deset bodů, vaši posluchači budou skutečně poslouchat a utkvíte jim v paměti.

 

  1. Nepřehánějte to s vizuály – ať už používáte pro vizuální podložení svého projevu cokoliv, vždy pamatujte na co nejvyšší jednoduchost. Posluchači nepřišli, aby si četli vaše slajdy, přišli si poslechnout vás, jak prezentujete!

  2. Udržujte oční kontakt – Že nevíte, kam při prezentování s pohledem? Odpověď je jednoduchá – dívejte se přímo před sebe. Nikdy si nevyberte jen jednu osobu, ale snažte se navázat oční kontakt s co největším počtem posluchačů napříč celou místností. Pokud to neděláte, nemluvíte s auditoriem, ale jen sám pro sebe. Chabý oční kontakt přináší velké riziko, že vás publikum přestane poslouchat.

  3. Nebojte se ukázat svou osobitost – Nezáleží na tom, zdali prezentujete svým vrstevníkům nebo přátelům své babičky, vždy ukažte svůj charakter. Jestli to neuděláte, budete znít jako odosobněná bytost (například jako Agent Smith z Matrixu).

  4. Zaujměte je – I když chcete své publikum vzdělávat, musíte ho bavit. Pokud nejde o vážné téma, zkuste své posluchače rozesmát, jestliže jde o téma vážné nebo smutné, zkuste alespoň upoutat pozornost. Pokud se vám to podaří, publikum vás přijme pozitivněji a spíše si od vás něco odnese.

  5. Nemluvte na posluchače, ale s posluchači – Lidé neudrží pozornost, pokud na ně někdo dlouho v kuse mluví, tak to nedělejte. Musíte komunikovat se svým publikem, poddat se interakci a iniciovat konverzaci. Nejjednodušší cesta je položit publiku otázky a také si nechat otázky položit.

  6. Buďte upřímní - spousta lidí přednáší posluchačům to, co chtějí slyšet, místo toho, co potřebují slyšet. Říkejte pravdu, i když cítíte, že posluchači ji slyšet nechtějí – je to překvapivé, ale posluchači vás díky tomu budou mnohem více respektovat a to, že řeknete (i nepopulární) pravdu vás udělá mnohem lidštějšími.

  7. Nepřehánějte to s přípravami – Pokud si prezentaci příliš připravíte, nebo ještě hůře přímo zapamatujete slovo od slova, posluchači to poznají. Neuvidí vás pak jako řečníka, ale opakujícího papouška. Ba co více – pokud se vám vytratí jedno jediné slovo, může vás to tak znervóznit, že nebude moci pokračovat ve výkladu. Je pravda, že musíte být připraveni, abyste věděli, o čem budete mluvit. Ujistěte se, že vaše prezentace bude plynout úplně přirozeně a nebude znít jako zapamatovaná. A Prezentiáda dodává: nezapomeňte, že prezentujete v týmu! Proto je vhodný aspoň jeden nácvik toho, kdo, kdy a co bude co říkat.

  8. Nebuďte solným sloupem, hýbejte se – Každý si asi uvědomuje, že strnulý řečník, stojící na jednom místě bez jakéhokoliv pohybu se velice rychle okouká. Je potřeba se hýbat – aspoň občas změnit postoj, kousek poodejít, gestikulovat. Lidé takovéhoto řečníka přijmou mnohem lépe.

  9. Vnímejte, co říkáte – Obvykle si nevšimneme, když používáme slovní berličky a parazitická slova (ehm, ééé, tedy, prostě, samosebou, rozumíte apod.), ale publikum nám jejich nadměrné používání neodpustí. Vsaďte se, že se najde někdo, kdo tyhle slova bude počítat.

  10. Vystupte z davu – pokud neuděláte ve srovnání s ostatními řečníky něco unikátního, posluchači si vás nezapamatují. Při prezentování vytváříte obraz sami sebe, proto se pokuste říct nebo udělat něco specifického, zajímavého, poutavého… prostě nezapomenutelného.