1,3,7-trimethylxanthin předal svou myšlenku i bez kofeinu.
Dne 20. 3. sešlo celkově 14 týmů na středoškolské krajské kolo v Ostravě. Výsledné pořadí bylo těžké určit, nakonec na prvním místě skončil tým, který se doslova jmenuje kofein - 1,3,7-trimethylxanthin.
Hned první prezentace udělala velký dojem, jednoduše zmíněním různých druhů bramboraček. Sametová Bramboračka představil vedle různých druhů bramboraček i uměleckou techniku kintsugi.
Šedou zónu od Sluníček jsme si ukázali v morálce, politice, právu, ale i u klimatu.
Velmi zajímavým způsobem jsme si přiblížili morální dilema placení za veřejné toalety. Básnická vsuvka od Apollo týmu rozveselila celou místnost, hlavně při spojení humorného tématu a výkladu.
Repliky najdeme převážně u značek Louis Vuitton, Chanel a Gucci, to a mnoho dalšího jsme se dozvěděli od M&M. Věděli jste, že turecká tržiště jsou velkým producentem takovýchto 1:1 replik skutečných výrobků za zlomkové ceny?
O Donaldu Trumpovi jsme se dozvěděli nemilé fakta od Wokers. Woke není jen Trumpova současnost, ale hlavně minulost, jak jsme se dozvěděli.
O nástrahách sociálních sítí víme všichni, avšak díky týmu hranice jsme se dozvěděli i něco víc. Algoritmus například vybírá dle každé interakce a zatím vyhrává neustálých učením.
Emociální hacking, syndrom prázdné stránky, deefake, generování hlasů, obrázků, to vše jsme zjistili v jen jediné prezentaci a to od Spektrum2.
Na AI navázal Picassa svými rozsáhlými zkušenostmi při generování obrázků mnoha umělými inteligencemi. Jejich používání na generaci obrázků je bez peněz těžší než si na první pohled člověk řekne, když se však povede, výsledky mnohdy nestojí ani vynaložené úsilí.
Bez filtru a jakýchkoliv okolků jsme měli možnost zjistit realitu sexualizace a její postupnou normalizaci ve společnosti. BK Komando promluvilo i o novodobých platformách, které takový obsah šíří.
Z jiné strany mince se bavil tým Géčka o novodobém tématu a to migrace v USA. Komplexní téma vzal tým velmi vážně a představil všechny důležité pojmy za posledních dvacet let a vše zakončeno jednoduchou otázkou, zda to je přes čáru.
O extrémních sportech nám pověděl ohromné množství informací Golden Trio, třeba věděli jste, že při Free solo climbing nemáte druhou šanci, jelikož bez jištění není prostor pro chyby.
Nejtěžší na výslovnost a přeci je to jen kofein, tým 1,3,7-trimethylxanthin oslovil všechny v místnosti svým názvem, hlavně však svou myšlenkou - čmárej. Grafická složka prezentace takové čmárání připomínala a ukázala nám proč nechtít jen hezky obtahovat linky omalovánky, ale volně čmárat.
Jaké má AI negativní vlivy? Na to nám odpověděl tým Blondýny z 1.E se svou prezentací zaměřenou na AI ve škole, u mladých, ve společnosti, i psychické problémy s ní spojené.
Den všichni zakončili přednáškou o čárách, čárách na silnicích. Jejich druhy, použití, až po samotný výběr barvy, o tom nám pověděli studenti IT z týmu Silničáři, kteří si dali úsilí do tématu tak vzdálené jejich oboru. Nejeden by si myslel, že před ním stojí dopravní experti.
Porota měla s výběrem opravdu těžké rozhodování, týmy si musely počkat desítky minut na výsledky. První místo nakonec získal tým se jménem 1,3,7-trimethylxanthin. Po otázce, jak na název přišli, jsme dostali odpověď, že spolu jako kamarádky chodí do kavárny a proto si vybraly chemický vzorec kofeinu.
2. místo Géčka (Gymnázium Fr.Živného, Bohumín) ve složení: Adam Bártl, Kateřina Kabátková
3. místo hranice (TŘINECKÁ OBCHODNÍ AKADEMIE IT a VS, Třinec) ve složení: Anna Ament, Nikol Fizková, Jan Satori