T&T #1 – jak udělat prezentaci vyhovující pravidlům

08.03.2010 | Pavel Šíma | Tipy a triky

První ze série článků přinášejících T&T se zaměří na oblast zcela konkrétní avšak pro soutěž neopomenutelnou. Přinášíme vám krátký souhrn podmínek obsažených v pravidlech soutěže, které musíte do své práce promítnout, abyste se po přihlášení mohli skutečně zúčastnit a třeba projít celým jejím koloběhem až k vítězství a zajímavým cenám.

U čeho a jak začít? Asi úplně u toho nejdůležitějšího: motivace – pokud máte motivaci (a to jakoukoliv – něco nového se naučit, poznat nové lidi, vyhrát… nebo se jen ulít ze školy), máte z části vyhráno. Teď už se jen musíte domluvit s dalšími dvěma lidmi a vytvořit tým.

Už máte tým sestavený? Nyní nastává to nejdůležitější a přichází první záludnosti, na které bychom vás rádi upozornili. Dejte si na ně pozor, mohli by vás připravit o účast na soutěži.

Než vůbec začnete, doporučujeme pečlivě prostudovat pravidla soutěže. Na některé technické záludnosti vás ale upozorníme právě zde.

Po sestavení týmu zbýva jen se přihlásit. Přihlášení je jednoduché a děje se prostřednictvím naší internetové stránky. Zde vyplníte do formuláře všechny požadované informace a do webového rozhraní nahrajete prezentaci. Nezapomeňte, že uzávěrka příhlášek je 14. dubna.

A teď se dostáváme k tomu hlavnímu. Prezentace musí splňovat některá závazná kritéria. Jaká jsou?

Ve vzhledu prezentace nejste až na jednu výjimku nikterak omezeni. Tou výjimkou je požadavek, aby každá prezentace obsahovala předem daný první a poslední slide. Všechno ostatní – grafické prvky (obrázky, pozadí, nadpisy, přechodové efekty), počet slidů - je ve vašich rukou.

Další důležitá podmínka prezentace je, že nesmí přesáhnout datovou velikost 5MB. Z toho pro vás plyne, že pokud budete do prezentace umisťovat například obrázky, musíte zkontrolovat jejich velikost. Proto je důležité používat tzv. komprimované obrázky (nejčastěji ve formátu .jpg nebo .jpeg) a i u nich zkontrolovat velikost. Doporučujeme vyhnout se datově náročným formátům – zejména bitmapovým obrázkům ve formátech jako .bmp a .dib. Budete tedy nejspíše volit obrázky s výše zmíněnou příponou .jpg nebo .jpeg. Ty však používají  ztrátovou kompresi. Pro bezztrátovou kompresi se používají například formáty .gif nebo .png.

Důležitý je i formát samotné prezentace. Často se stává, že někdo používá pro prezentování podklady v .pdf, někteří řečníci dokonce prezentují přímo z „Wordu“. A i když je prezentace vytvořena přímo v software pro tento účel určeném, může mít různé formáty (př. PPSX, PPS, PPTX, ODP, OTP,…), které se také různě chovají. Pro zrovnoprávnění podmínek všech soutěžících proto vyžadujeme, aby prezentace měla formát .PPT a byla vytvořena v programu Microsoft Powerpoint.

Nezapomínejte ani na to, že na prezentaci budete mít jen 8-10 minut času a nedodržení tohoto času oběma směry znamená ztrátu bodů. Proto informace obsažené ve slidech omezte jen na to nejdůležitější – pokuste se být struční, výstižní, poutaví. Nezapomeňte však ani na informační přínosnost.

A na závěr rada z jiného soudku.  Pravidelně sledujte stránku Prezentiády a staňte se jejími fanoušky na Facebooku. Budete se tam dovídat aktuální informace nebo zde budou zveřejňovány další tipy a triky, jak udělat dokonalou prezentaci a třeba vyhrát.