Na střední jsem byl trémista, říká vedoucí Prezentiády

08.03.2010 | Pavel Šíma | Interview

V lednu vymyslel slovo „Prezentiáda“ a pak se do toho pustil na plno. Sehnal ceny a zorganizoval celou soutěž. Výkonný vedoucí Prezentiády Marek Palička v rozhovoru vysvětluje, proč je přihláška do soutěže dobrý nápad.

Marku, už je to pět let, co jsi ty sám opustil lavice střední školy. Vzpomeneš si ještě na své výstupy před třídou?

 

Na střední škole jsem byl vyložený prototyp trémisty. Když jsem musel něco prezentovat, tak jsem si to noc předtím doma předříkával a často jsem vyloženě usoudil, že je lepší se to naučit nazpaměť a pak to jen přeříkat, než nějak improvizovat a pracovat s publikem. Ale pak na vysoké škole jsem si zpětně uvědomil, že to byla obrovská chyba a že se ta prezentace z velké části musí tvořit na místě a tolik připravit nejde.

 

Jestli jsi byl takový trémista, jak říkáš, bál by ses přihlásit do soutěžě typu Prezentiáda?

 

Se svým tehdejším seběvědomím bych do toho určitě nešel. To říkám na rovinu. Měl jsem problém prezentovat před třídou, natož tak před nějakými cizími lidmi. Doufám ale, že naši potenciální soutěžící nebudou jako já. Přihlásit se do Prezentiády je určitě dobrý nápad. Třeba se tak odhalí lidé, kteří v sobě ty schopnosti mají a jenom se zbytečně bojí. Potřebují jenom pošťouchnout - ať už učiteli nebo námi. Na krajských kolech od nás dostanou zpětnou vazbu, z níž budou vidět, co třeba trošku zlepšit.

 

Co krom malého osmělení to může soutěžícím přinést?

 

Kromě hodnotných cen jim to může přinést zlepšní komunikačních a rétorických dovedností. Naučí se - i s pomocí našich tipů a triků - tvořit kvalitní Powerpointové prezentace. To v dnešní době stále ještě umí jen minorita studentů a bohužel i profesorů, a to nejen na středních, ale i na vysokých školách. Zkrátka si zlepší schopnosti z mixu IT a soft skills.

 

Tipy a triky budou tvořit odborníci?

 

Ano, budeme je z velké části tvořit s odborníky z firem BenQ a Microsoft. Je náš cíl, aby to tvořili lidé, kteří tomu rozumí a mohou nějaké užitečné tipy předat dál na studenty.

 

A čím je soutěž zajímavá pro školy?

 

Opět kromě věcných cen je soutěž pro školy zajímavá v tom, že se mohou v nejlepším světle představit zástupcům kraje, což jsou víceméně jejich chlebodárci. Je to obrovská příležitost ukázat, co v těch školách je, a případně zlepšit svoje postavení, protože co si budeme povídat, dnes je mezi školami ostrý konkurenční boj. Po soutěži navíc školám zůstane kvalitní Power Pointová prezentace, kterou pak mohou dále využívat.

 

Jak se vám vůbec podařilo získat ceny za sto tisíc?

 

Nebylo to jednoduché. Musím ale zaklepat, že ve většině firem se k naší soutěži postavili čelem. Shledali, že je to dobrá myšlenka a rozhodli se ji podpořit docela vysokými finančními částkami.

 

To je určitě dobrá zpráva pro všechny zúčastněné. Myslíš ale, že se Prezentiáda ujme? Bude to stejná mánie jako u pIšQworek?

 

Tato soutěž je pro trošku jiné lidi. Je to pro ty, co chtějí možná trochu i pomoci své škole, něco pro ni udělat. Ani my nechceme, aby to byla tak masová akce, jako pIšQworky. Očekáváme, že se bude účastnit okolo sto padesáti až dvou set škol.

 

I to je docela slušné. Je jedním z vašich lákadel i finále soutěže, které se bude konat v sídle Microsoftu?

 

Ano. Je to tak. Je to super zpráva pro všechny zúčastněné - nejen pro studenty, ale i pro učitele výpočetky. Pokud se jejich tým probojuje do finále, podívají se do sídla Microsoftu. Je tam k dispozici krásný sál s vlastním zázemím. Nachystáno bude občerstvení, a pokud vše dobře dopadne, tak i prohlídka celého sídla. Určitě to bude finále na úrovni.

 

Už se ví, kdo bude na finále sedět v porotě?

 

To je ještě stále v jednání. Chtěli bychom to ale od krajských kol posunout o úroveň výš. Vypadá to, že například od partnera BenQ dorazí jedna z vysoce postavených manažerek až z Vídně. Rádi bychom aby tam byl i nějaký významný politik z pražského magistrátu nebo ze Středočeského kraje. A určitě i někdo z Microsoftu by tam měl být.

 

Doufejme, že se soutěžícím z takové poroty nerozklepou kolena. Uvažovalo se i o ceně sympatie od diváků. Proč se od toho nakonec upustilo?

 

Těžko by to mohly hodnotit samy soutěžící týmy. A protože se turnaje budou konat především dopoledne, uvědomili jsme si, že školy by jen těžko uvolňovaly studenty-diváky z výuky. Nicméně publikum tam bude. Každý prezentující tým budou sledovat jeho konkurenti, a to je určitě výzva.

 

Marek Palička

Věk - 23

Bydliště – Praha 10

Vzdělání – studuje vysokou školu ekonomického zaměření ŠkodaAuto Vysoká škola, od podzimu nastupuje na VŠE - International Management

Zaměstnání - momentálně Škoda Auto - marketing, předtím Bentley Motors - nákup, Hilton Prague, Hilton Sydney

Koníčky - volejbal, beach volejbal, fotbal, florbal, snowboarding, squash, motokáry, paintball, literatura, filmy