Ošklivá káčátka odplují na Grandfinále
Na Gymnáziu Matyáše Lercha se 27. března sešlo deset týmů středních škol, aby porovnaly své prezentační dovednosti v soutěži Prezentiáda. Dobrých prezentací byla spousta, ale porota se rozhodla jasně – do Grandfinále postoupí tým Ošklivá káčátka ze střední průmyslové školy Brno, Purkyňka, který měl prezentaci o tom, jak jsou šťastné konce důležité.
Sérii prezentací zahájil tým Lunary ze soukromé SOŠ manažerské a zdravotnické Brno, který publiku představil přirozeně nepřirozené změny v přírodě, tedy domestikaci zvířat. Ukázaly konkrétní druhy zvířat, jako je pes, kočka nebo býk, a přiblížily, jak vypadala před a po domestikaci. Publikum se také dozvědělo, co to znamená křížení, jaké druhy křížení existují a jaké existují výhody a nevýhody křížení. V neposlední řadě se holky přesunuly na téma testování na zvířatech, které se provádí hlavně na myších, králících a opicích. Aby toto téma nezůstalo neuzavřené, zmínily i alternativy testování na zvířatech. Celou prezentaci zakončily tématem ZOO, kde se řešilo, jestli jde o týrání a uzavírání zvířat, nebo jejich záchranu a alternativní domov. To holky nechaly na názoru každého účastníka.
Tým Optimisti, který přijel z SŠTE Brno, Olomoucké, si vybral velmi neoptimistické téma – smrt. Tým ukázal publiku krátké video, na kterém se zeptal svých spolužáků na jejich životní cíle. Odpovědi byly celkem běžné – Porsche, vystudovat školu, být úspěšný. Následně se zeptali, kolik času tráví na mobilu, a výsledky byly pro některé šokující – okolo 5 hodin denně. Pomocí snadné matematiky ukázal tým, kolik let člověku za život vezmou různé činnosti, jako spánek, práce, jídlo… Když se tyto věci odečtou, zbyde nám 20 hodin. Po odečtení času stráveného na sociálních sítích nám zůstane 13 let života na plnění svých snů. Dopamin – to byla náplň celé prezentace – proč ho všichni chceme, proč je škodlivý a jak se mu vyhnout. Poslední zpráva zněla – každý jsme pánem svého času, pojďme ho využít k plnění svých snů a ne ke scrollování na sociálních sítích a dostávání falešného dopaminu.
Z Gymnázia T. G. Masaryka v Zastávce přijel tým Tři je víc než dva s tématem třetí světová válka… a pak už nic. Nejprve se podívali na příčiny potenciálního konfliktu, jako jsou geopolitické napětí mezi státy světa. Dále tým rozebral důsledky konfliktu, mezi které patří kolaps diplomatických vztahů, rozpad některých států nebo celosvětový restart ekonomiky. Nastínili také spojitost třetí světové války a AI, která by znamenala rychlé šíření falešných informací.
Dva kluci z týmu 2mor, z Gymnázia T. G. Masaryka v Zastávce, přišli na pódium s tématem smrt. Ukázali publiku historii toho, jak byla smrt brána, třeba v Egyptě, kde smrt nebyla konec, ale nový začátek. Dále se rozhodli představit názory z různých období. Začali Platónem, který měl spíše filozofický pohled na svět, a v své knize se zabývá i umíráním. Dále se zaměřili na kulturní a náboženské perspektivy, kde se smrt bere jako otázka nebe a pekla. Buddhismus je zastáncem reinkarnace a další náboženství představují další pohledy na smrt. Nakonec se věnovali pohledu na smrt z anatomického hlediska, kdy představili klinickou smrt, mozkovou smrt nebo dekompozici. Celou prezentaci zakončili moderními pohledy na smrt, třeba poněkud zábavná myšlenka toho, že se z lidí stanou zombies.
Před krátkou pauzou v půlce prezentačního maratonu se slova ujaly CÁCORY z OA a VOŠ Brno, Kotlářské. Ty s tématem přirozeně nepřirozené vyzdvihly téma Adam a Eva. Holky začaly tím, že protiklady se přitahují. Věnovaly se rozboru rozdílů mezi kluky a holkami, jako jsou ranní přípravy. Dále se všichni shodli na tom, že holky dospívají rychleji, a proto se prý diváci nemají divit, že si občas holky hledají starší polovičku. I když si holky dělaly převážně srandu z genderových stereotypů, jako že holky mají 10 přípravků na vlasy a kluci mají 3v1 na celé tělo, konečná myšlenka byla, že bychom se měli navzájem respektovat.
Po krátké pauze, plní energie, přišel na pódium druhý tým z OA a VOŠ Brno, Kotlářské, Podpantofláci. Ti se rozhodli bavit o třech tématech – tloušťka a fatofobie, nepřirozená síla člověka a LGBT. V této části se diváci dozvěděli, že obezitou trpí více než polovina Čechů. Další téma bylo nepřirozená síla člověka, kde představili příběh Eddieho Halla, který „zmanipuloval“ svou vlastní mysl tím, že se přesvědčil, že činka, kterou zvedal je auto, pod kterým leží jeho děti, a díky tomu dokázal zvednout půl tuny. Poté se přesunuli na poslední téma – LGBT. V této části vyjádřili podporu queer lidem a popsali, jak se jejich postavení ve společnosti zlepšuje, ale stále není ideální. Publikum vyzvali a respektu této skupiny.
Spánek je velmi důležitý, ale i tak má většina populace špatný spánkový režim. O této problematice promluvil tým Zaspávači, opět zastupující OA a VOŠ Brno, Kotlářská. Pobavili se o tom, jak se v dnešní době bere nedostatek spánku jako přirozená věc, i když to může být velmi škodlivé. Nedostatek spánku má mnoho příčin, jako je velký tlak na výkonnost, třeba ve škole, když mají na studenty nároky na dobré známky u spoustu testů, digitální svět, ve kterém mnozí tráví spoustu času do noci na mobilu, nebo návykové látky. Po příčinách Zaspávači zmínili i následky, jako například problémy s koncentrací a výkonností. Nakonec dostalo publikum tipy, jak zlepšit svůj spánkový režim, třeba pomocí zatemnění místnosti, ve které spíme, omezování modrého světla z obrazovek nebo kofeinu.
Osmý v řadě přišel na řadu tým Ošklivá káčátka z SPŠ Brno, Purkyňova, který si vytvořil prezentaci z vlastních fotek, což velmi zaujalo jak diváky, tak porotu. Posunuli diváky z příběhu do příběhu, od Sněhurky, přes Toy Story, až po Titanic. Řekli, co je možné, ale i nemožné. Hlavní myšlenkou však bylo, že šťastné konce jsou potřeba. Potvrdili si to i na divácích, když jim řekli, ať zavřou oči a představí si, že sedí v kině, a film najednou skončí naprosto nedokončený s otevřenou zápletkou.Všichni v sále potvrdili, že by se jim to nelíbilo nebo že by je to až naštvalo.
Předposlední tým BeReal, který přijel z SPŠ Brno, Purkyňova, zavedl publikum do světa sociálních sítí a jejich falešnosti. Holky zdůraznily, jak dokonale vypadající lidé udávají trendy. Ukázaly publiku konkrétní instagramové fotky blížící se dokonalosti vs. reality. To může vést k tomu, že mnoho mladých věří, že takto dokonale musí vypadat každý člověk, což může vést ke ztrátě sebevědomí. Také publiku ukázaly pozitivní trendy, jako body positivity nebo no makeup look, které kolují po sítích a ukazují, že ne vše na internetu musí být perfektní.
Na konec se ujal slova tým Double think, poslední tým z OA a VOŠ Brno, Kotlářská, který začal prezentaci o předsevzetích otázkami „Kdo z vás si dal novoroční předevzetí?” na tuto otázku odpověděla část sálu, že ano. Následovala druhá otázka „A kdo ho dodržel?“ tato otázka už neměla tolik pozitivních ohlasů. V prezentaci se potom holky zaměřily na konkrétní předsevzetí. Mluvily například o hubnutí, cvičení a celkovou organizaci života. Publiku nakonec sdělily svou zkušenost s dodržováním předsevzetí.
I když je jen jedno první místo a tedy jen jeden postupující tým do Grandfinále, porota se shodla na tom, že první dvě místa byla tak těsná, že nominovali druhé místo na divokou kartu.
2. místo Optimisti (Střední škola technická a ekonomická, Brno) ve složení: Jeremiáš Toman, Denisa Vu, Ela Staňková
3. místo Zaspávači (OA, SOŠ knihovnická a VOŠ, Brno) ve složení: Vincour Matyáš, Staniek Oliver