Tým 2K pokořil Prezentiádní horu a vyšplhal se až na 1. místo!
27. 3. se na Střední průmyslové škole v Karviné sešly týmy středních škol, aby bojovaly o titul vítěze krajského kola soutěže Prezentiády. Výhru si i přes velkou konkurenci středoškoláků z celého Moravskoslezského kraje odnáší tým 2K.
Tým 2K předvedl konverzaci mezi dvěma osobami o pojmu NFC (Need For Closure). Karolína Vladíková společně s Kristynou Prášilovou představila, jak NFC funguje a společně popsaly funkce různých částí mozku, jako je prefrontální kortex nebo amygdala. Jakou roli tyto části mozku hrají v našem životě? Nebály se ani chemické stránky tohoto tématu – kortizolu a všemi známého dopaminu.
Tým H2A se rozhodl věnovat vážnému tématu závislostí. Proč vznikají? Jaké jsou druhy? Jak se z nich dostat? Tým poskytl odpovědi na všechny tyto otázky. Adam Kijonka a Jan Kapusta popsali rozdíl mezi závislostmi látkovými (alkohol, nikotin…) a nelátkovými (hazard, videohry, sociální sítě) a zdůraznili jejich dopady – zdravotní problémy, finanční potíže i sociální izolaci.
Na řadu přišly Sluníčka. Jejich prezentace ale tak sluníčková nebyla. Kristýna, Valentina a Bára se společně ponořily do filozofie ničeho a času. Citovaly Alberta Einsteina a jeho teorii relativity. Zaměřily se na paradox samotného pojmu “nic” – pokud o něm mluvíme, už existuje. Propojily téma s astronomií, počátkem vesmíru a otázkou, co je po smrti.
Tým Beauty Standard se zaměřil na vnímání těla a jeho obraz na sociálních sítích. Celou prezentací se neslo jedno poselství: podpora všem, kteří se online kvůli svému vzhledu setkávají s diskriminací. Prezentace byla zakončena tématickým citátem:
"Sebeláska je jedinou láskou na celý život." – Oscar Wilde
Lutyňské Eso představilo syndrom vyhoření, známý také jako burnout nebo vyhasnutí. Soutěžící vysvětlili jeho příznaky – únava, úzkosti, sebezanedbávání i deprese. Uvedli také profese důležité, ale nejvíce ohrožené vyhořením, jako jsou sociální pracovníci, bezpečnostní složky či zdravotníci. Zmínili i známé osobnosti, které syndrom postihl a jejich osud, například Aviciiho nebo Robina Williamse.
Bezejmenní se rozhodli neomezit na jedno téma a prozkoumali různé pohledy na život po životě. Počínaje náboženstvím, přes vědu a psychologii až ke kulturnímu pohledu na věc. Co bude podle týmu po smrti? Nic. Zkrátka nic.
Tým Žava si vybral téma porovnávání. Zaměřil se na jeho různé podoby – jaké má výhody, nevýhody a kde leží ta hranice, kdy může porovnávání začít být škodlivé. Tým poukázal na silný vliv sociálních sítí, kde se porovnávání objevuje nejčastěji a často zkresluje realitu.
Slečny z týmu Digi feel představily svůj autorský projekt Digitální intimita. Prozkoumaly, jak se intimita proměňuje na sociálních sítích, chatovacích aplikacích i pornografických stránkách. Vysvětlily pojem sexting, jeho výskyt na seznamkách a fungování platformy OnlyFans, včetně rizik zneužití soukromí a dopadu na vztahy.
Tým OK se ponořil do tajemství letu MH-370 – jednoho z nejzáhadnějších zmizení letadla v historii. Podrobně popsal události osudného dne a vysvětlil klíčové pojmy jako "bod IGARI" nebo “SATCOM”. Otázka je jasná: jaký byl nakonec osud tohoto letu?
Po všech těchto úžasných výkonech bylo však potřeba vybrat pouze jednoho vítěze. Porota rozhodla a na Grandfinále v Mladé Boleslavi se tedy nakonec podívá tým 2K.
2. místo Sluníčka (Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava) ve složení: Kristýna Havlíková, Valentina Byrtus, Bára Holá
3. místo H2A (Střední průmyslová škola, Karviná) ve složení: Adam Kijonka, Jan Kapusta