Na postup do Grandfinále stačí prezentovat od srdce

24.03.2025 | Filip Štěpánek | Soutěžní kola

Plzeň se probouzí do ranní mlhy a v prostorech TechTower se schází 10 týmů základních škol z celého Plzeňského kraje, aby mezi sebou bojovalo v prezentování.

Celý den odstartovala prezentace týmu Intuice. Ten nám ukázal jednotlivé příklady toho, jak na nás působí vzhled, chování a energie. Než se s nám rozloučil, doporučil nám test osobnosti, který, minimálně jim, sedl.

Prezentace hned po Intucii ale byla Trochu jiná liga, doslova. Tento tým se nám rozhodl ukázat, kde všude se můžeme setkat se znaménky + a -, jak ovlivňují náš život a že bychom se neměli dívat na vše, jako na prosté protipóly.

Jako 3 hlavy měl tým Trojhlavý drak i členy.. Když daly všechny tři hlavy dohromady, vznikla skvělá prezentace o neetických praktikách obchodů jako je Shein nebo Temu i s doporučením, jak se těmto gigantům vyvarovat a čím je nahradit. Toto hluboké a velmi aktuální téma v kombinaci se skvělým výstupem jim zajistil druhou příčku a postup do Mladé Boleslavi na Grandfinále celé Prezentiády.

Další si vzal slovo tým Citrůsky. Ti začali svou prezentaci trochu netradičně, a to kvízem, do kterého zapojili celé publikum. Věnovali se pak tématu rozhodování a rozdíly mezi rozhodováním intuitivním a racionálním. Odhalili u toho, že i racionální rozhodnutí, je tak trochu intuitivní.

Nerďáci z Hádéček se s námi ponořili do světa sociálních sítí, jejich kladů a záporů a dopadů na nás samotné. Varovali nás třeba i před kyberšikanou nebo ztrátou soukromí. 

Podobným směrem se částečně vydal i tým Bystré lištičky. Toto trio nám ale krom sociálních sítí a mobilů představilo ještě i témata jako váha či intenzita barev a ponořilo se i hlouběji do historie samotných znamének + a -.

Jako další se o slovo přihlásily Chytrolínky. Ty se ponořily hluboko do osobního života a krizí, které během něj mohou nastat. Poradily nám, jak si život užít a nedojít k bodu sebedestrukce a že je v pořádku požádát o pomoc třeba své blízké.

Tým Alpha a Beta se s námi ještě jednou, ale o to hlouběji, ponořil do tématu znamének + a -. Krom toho se ale prezentace stočila třeba i k tématu moru nebo covidu 19, kde populace trpěla velké ztráty, tedy mínusy.

Jako předposlední zaperlily Otavské perly. Tato trojice nám přiblížila technologie dnešní doby a jaké skvělé pokroky už lidstvo ve své historii udělali.Zároveň ale věnovali pozornost i tomu, čím nám mohou technologie uškodit a na co si tedy u nich máme dávat pozor či jak se proti jejich zlým silám obrnit.


Úkol uzavřít celé dopoledne nakonec padl na tým Srdcaři, kteří prezentovali vážně od srdce. Podívali se s námi na téma sociálních sítí, dokonce i do jejich historie, a přednesli nám výsledku svého dotazníku napříč všemi věkovými skupinami, který v sobě skrýval občas i děsivá čísla. Jejich výkon byl dokonce až tak moc od srdce, že jim vynesl první místo a jistý postup na Grandfinále.

1. místo Srdcaři (Gymnázium, Sušice) ve složení: Jan Pavelec, Barbora Uldrychová, Jolana Vichrová
2. místo Trojhlavý drak (Gymnázium, Sušice) ve složení: Jana Trnková, Veronika Tomanová, Sofie Koutná
3. místo Chytrolínky (Gymnázium J.Š.Baara, Domažlice) ve složení: Alena Hornová, Kateřina Jurášová