Soutěžící pardubické Prezentiády dokázali, že mluvit o intimnostech není nemožné

16.04.2024 | Adéla Kmoníčková | Soutěžní kola

Chladného úterního rána 16. dubna 2024 se 11 týmů středních škol z celého Pardubického kraje sešlo na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích. A hlavním údělem nečekaně nebyla návštěva kantýny, nýbrž krvavý souboj v prezentování. Nervozita, ale i nadšení – to byly emoce, které v aule ze všech účastníků jen sršely. V drtivé většině si soutěžící vybírali téma To je intimní.

Prvním vylosovaným týmem byl NeURaLiNK. Tým otevřel aktuálním trendy tématem umělé inteligence, a soutěžící se zamysleli, zda nás AI v nejbližší době nevyhubí. Holky z následujícího týmu Nejsi sám, si vybraly závažné téma sebepoškozování a kvitovaly především důležitost osvěty a podpory, kterou můžeme ostatním poskytnout. Tým NKM se zamyslel nad tím, s kým se bavíme o našich intimnostech – tady si většina dotázaných vzpomněla na své maminky.

Jste leklá ryba, nebo drtič? Různé možnosti v haptice nám i s ukázkami předvedly holky z týmu I&E. Poté jsme si na chvíli vyzkoušeli, jak to vypadá v takovém televizním vysílání, když nám sladěný tým Blondýnky na tripu (s jedním blonďákem…) předvedl svou sladěnou zpravodajskou prezentaci s novinkami ze světa AI. Z Kavčích hor jsme se vrátili zpět do reality, a to k závažnému tématu znásilnění – slečny z týmu Všichni za jednoho se soustředily na otázky stigmatizace obětí nebo na problematiku nedostatečného odsouzení pachatelů. Vše jsme si samozřejmě ukázali na reálných datech.

Věděli jste, že tomu, kdo lže, často bliká oko? Po přestávce pokračoval tým Růžové brýle. Holky z konkurenčního gymnázia si položily základní otázku: jak číst v lidech? A přesně na to se ve svojí prezentaci zaměřily. Holky z pořadatelské školy a týmu Mozarťačky nás hned na začátku prezentace překvapily dotazem, jestli jsme už měli sex. A v podobném duchu pak pokračovala celá prezentace – tématem byla tabu v průběhu historie. Soutěžící i na místě facilitovaly menší průzkum ohledně těch nejžhavějších tabu. Další tým, Pumprdlíci, se pro změnu věnoval tématu (ne)možné. Soutěžící nás vzali na cestu kolem světa a na každé zastávce se zamysleli, co je v dané zemi možné a nemožné. No co byste tipli, jaké byly rozdíly mezi Severní Koreou, Indií, nebo USA? Pak přišel šok. Tým Paraplata na příběhu odvyprávěl, jak se může lidský život v jedné vteřině změnit, a edukovali publikum o tom, že z každého z nás se kdykoliv může stát vozíčkář. Tým „Není to jedno" ukončil celý prezentační blok dalším zamyšlením o intimitě. Protože sex přece není jediná intimnost.

Nakonec si výhru odnesl právě poslední tým „Není to jedno“. Porota se shodla, že se od minulého roku tým extrémně posunul a svou kreativní prezentací všechny oslnil. Proto byli ti nejlepší kandidáti kteří mohli postoupit do velkolepého Grandfinále.

1. místo "NENÍ TO JEDNO" (SŠ cest. ruchu a graf. designu, s.r.o., Pardubice) ve složení: Tomáš Havránek, Sandra Těšínská, Veronika Vorlíčková
2. místo Paraplata (Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449, Pardubice) ve složení: David Spálenský, Kateřina Mikulášová
3. místo NKM (SŠ cest. ruchu a graf. designu, s.r.o., Pardubice) ve složení: Katka Chaloupková, Michaela Plšková, Martina Dostálová