TOAST si pochutnali na soupeřích a postupují do Grandfinále

24.03.2023 | Viktorie Mýlková | Soutěžní kola

O prvních středoškolských finalistech Moravskoslezského kraje se rozhodlo! Dál postupuje duo z týmu Toust.

Dne 24. března 2023 se na Gymnáziu Hello v Ostravě uskutečnilo letošní první Krajské kolo Prezentiády pro střední školy. 

Jako první tým na programu nastoupil tým Amorci a své role bohů lásky se ujali skvěle. Celé publikum dostalo skvělé tipy, co (ne)dělat na Prvním rande. Neberte s sebou kamaráda, nehledejte výmluvy, nemluvte jenom o sobě. Naopak se zajímejte a chvalte. A pokud vás partner nezaujme, buďte upřímní. Buďte sami sebou.

„Ach, ta dnešní generace”. Nechvalně známá hláška mezi mladými. Mnohé ale překvapí, že vůbec není nová, jelikož ji slýchávali i naši prarodiče. Mezi generacemi občas může dojít k mírné či větší neshodě, a právě s touto problematikou nás seznámil tým KLANEL. Ten nás seznámil s vlastním průzkumem, ve kterém studoval, jak různé generace vnímají téma klimatických změn, duševního zdraví či LGBT+ komunity. Co mladí často vnímají s úzkostí a strachem o (nejen) vlastní budoucnost, starší obvykle považují za nedůležité. Znamená to ale, že je to špatně? Nikoliv. Je v pořádku se neshodnout, důležité je o problémech diskutovat a umět dál naslouchat.

Jako další se prezentéru chopil pár z týmu Jin a Jang. Čerpal z vlastních zkušeností a barvitě nám vylíčil a poradil, jak na první rande. Jste introvert a bojíte se, jak klasické rande v restauraci dopadne? Nebojte se si se svým partnerem zahrát hru pro dva. Prezentující nezapomněli na pár vlastních tipů. A co když jste naprostý opak a rádi konverzujete? Na procházce v parku nic nezkazíte. Hlavně pamatujte, že všechno přijde ve správný okamžik. Nic neuspěchejte.

Nadšenci do historie z týmu Matičky nás vzali na výlet do 30. let a podělili se s námi o své názory na Mnichovskou dohodu. „O nás bez nás”, říkali. Ale neměli jsme se spíše bránit? Dle jejich výzkumu k tomu mělo totiž Československo mnoho důvodů. Útokem zpět bychom nejen bránili naši národní hrdost, ale také bychom v blízké budoucnosti získali štít proti totalitě. Ani výhody nám nechyběly. Málokdo ví, že jsme měli velmi propracovanou obrannou síť okolo pohraničí. „Měli jsme se bránit”, konstatovali kluci. Jak jednou řekl Tomáš Garrigue Masaryk: „O hranice se nejedná, o hranice se střílí.” 

Velmi nekonvenční prezentaci si připravil tým Toust, který téma první rande pojal trochu jinak. Místo rad ohledně chování nebo místa setkání se rozhodli probírat květiny. Jsou přece vysoce důležitou součástí různých událostí, nejen milostných schůzek a lidé je mají v oblibě z určitého důvodu. Nejsou ale právě proto stereotypní? I když byl v jejich průzkumu tento názor častý, došli k závěru, že to nutně neznamená špatnou věc. A papírové kytičky pro porotce to potvrdily.

Tým KOLIK MÁ NOHA ŽIDLÍ? se rozhodl zaměřit na samotný kořen tématu Na tom se shodneme. Na planetě je již 8 miliard lidí, je tedy jasné, že sem tam k nějakému konfliktu dojde. Jak je tedy řešit? Kluci nám nabídli hned několik možností. Pokud se neshodneme na hudebním stylu, můžeme playlist jednoduše smíchat. Při výběru filmu by bylo nejjednodušší ustoupit, a co se jídla týče… proč se ohledně toho vůbec hádáte? Na konci svého výkonu nám sdělili, že jsou i přes neshody názorů velice dobrými kamarády, proto by rádi zdůraznili důležitost komunikace. 

Interaktivnější vztah k publiku zaujal tým Rádci z hor, který využil on-line stránky Menti a jejich interaktivních grafů. Vždy nám představili teorii, od ideálního místa schůzky po „red flags” v partnerovi, a poté se zeptali na různé dotazy týkající se zmíněných témat. Nezapomněli se zmínit o správné etiketě nebo čemu se v osobním chování vyvarovat. 

O sociálních bublinách nám začal přednášet tým Zlaté tiskárny. Informovali nás o definici slovesa „shodnout se” a postupně se dostali i k pojmu „absolutní shoda”. Ten označuje skutečnost, ve které se všichni shodnout. I když je najít takový názor velmi těžké, není to nemožné. Všichni se totiž dokáží shodnout na tom, že jsme vznikli, a že jednou zanikneme.

Holky z týmu Třpytky byly velmi informativní a přednesly o zásadách prvního rande. Partnera byste rozhodně neměli zvát na bazén. Místo toho zvolte třeba piknik. A samozřejmě, nezapomeňte na květiny, i když třeba bruslíte. Je třeba tuto skutečnost připomenout, jelikož mnoho chlapců květiny na první rande nenosí. Mají totiž strach z toho, že se děvčatům nebudou líbit. Co se ale skutečně nebude líbit, je trapné ticho. Není cool, proto si povídejte třeba o cestování.

Všechny prezentace nám uzavřel tým Kuře a Daněk, a to rozhodně pořádně. Jejich velmi interaktivní prezentace se týkala přímo publika. Řečníci ho totiž nechali rozhodovat. Jak Pepovi, hrdinovi našeho příběhu, dopadne první rande? Jak se tam dopraví? O čem se budou bavit? Jak se zachová v kritických situacích? Publikum naštěstí volilo dobře, a Pepovi se rande vydařilo. Teď už mu jen bývá zbytek života po boku své ženušky a dětí.

Den byl okolo jedné hodiny ukončen a týmy se mohly vydat domů. První tři místa si s sebou kromě zpětné vazby odnesla i pár hodnotných cen.

A jak to celé dopadlo?1. místo Toust (Gymnázium M. Koperníka, Bílovec) ve složení: Jan Kremser, Monika Štábová
2. místo Zlaté tiskárny (Jazyk.a hum. GYMNÁZIUM PRIGO, s.r.o., Ostrava) ve složení: Tomáš Peršák, Jáchym Cviček
3. místo Kuře a Daněk (Střední průmyslová škola, Karviná) ve složení: Jakub Rodák, Daniel Baier