Ve středních Čechách kralují Queens

21.03.2023 | Ondřej Turek | Soutěžní kola

V úterý 21. března se na pražském Gymnáziu mezinárodních a veřejných vztahů sešlo sedm týmů ze základních škol a gymnázií Středočeského kraje, aby bojovaly o postup na Grandfinále. Přestože byla témata předem zadaná, každý z týmů je pojal zcela jinak. Kdo zvítězil a kdo zase odcházel pouze s novými znalostmi?

Krajské kolo naplno odstartoval DreamTeam, když se ihned po úvodním slajdu zeptal: “Stačí 1+1?”. Následně se tým pustil do vysvětlování rozdílů mezi 1+1 a 1+0. O čem že to mluvíme? O bytech přeci! Na konci prezentace už od sebe všichni dokázali rozeznat garsonku, byt 1+1 a byt 1+KK.

Tým Fčelstvo nás z bytů přesunul rovnou do apokalypsy. Konkrétně apokalypsy způsobené přemnožením agresivních supů, kterou probrali od začátku až do sice ne dvakrát šťastného, ale přesto vítězného konce pro lidskou rasu. 

Vážnou atmosféru v místnosti prohloubily Malé knihomolky, které se zabývaly tématy smrti a nesmrtelnosti. Průměrný věk se stále prodlužuje, je tedy možné, že se jednou smrti docela zbavíme? Anežka se Sárou si myslí, že ano! Výsledky jejich anket nám však ukázaly, že ne úplně každý by byl s takovým osudem spokojený. 

Ze zamýšlení nad životem nás vytrhli dva členové týmu Ferrum svou z obou stran entuziastickou úvodní debatou o tom, zda ananas patří na pizzu. Když se situace trochu uklidnila, představili nám svůj netradiční systém, který lidi rozděluje na čtyři různé kategorie podle toho, jak si stojí za svými názory. A každý v místnosti se alespoň v jednom z nich našel. 

Následovaly tématicky oblečené Elfky, které nám představily svou vlastní moderní pohádku. Přestože se zlý král Zikmund ze země Nebylo a královna Izabela ze země Bylo nenáviděli, jejich dcera Bella je nakonec dokázala dát znovu dohromady. A všichni žili šťastně až do smrti.

Po šťastném pohádkovém konci k nám z daleké, ale představitelné budoucnosti přicestovaly Queens. V jejich světě už klepe na dveře 22. století, čelí však stále tomu stejnému problému, jako my dnes: globální oteplování. Tým nás nechal představit si časy, kde sníh neexistuje a v zimě si můžete vzít plavky. Předvedly nám výsledky své ankety na toto téma a apelovaly na nás, abychom se změnou klimatu začali pořádně bojovat dříve, než bude pozdě. 

Den zakončil tým Královi Podpantofláci, kteří si při pohledu na text “1+1” překvapivě také vzpomněli na byt. Jediný zcela chlapecký tým pojal téma více ze široka a ukázal nám, že i takový 1+KK může být velký a luxusní byt, jak vypadá nejmenší byt v Praze, nebo kolik stojí ten nejdražší na světě.

Boj o první místo a postup na Grandfinále byl těsný, porota se však nakonec shodla na následujícím umístění:

 

1. místo Queens (Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora) ve složení: Eliška Votavová, Viktorie Kolmanová
2. místo Dream Team (Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav) ve složení: Amira Taha, Kristýna Vágnerová
3. místo Malé knihomolky (Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora) ve složení: Anežka Vančurová, Sára Melenová