K čemu zbytek týmu, když můžu vyhrát sám?

11.04.2022 | Radek Hegenbart | Soutěžní kola

Na posledním krajském kole, respektive dvojkole, se v pondělí 11. 4. na chebském gymnáziu popraly týmy ZŠ i SŠ o to, kdo „pojede do Prahy“. Už při příchodu se ale objevil háček. Z celkových 11 týmů se totiž hned 6 nedostavilo v plném počtu. Kdo by však čekal, že chybějící parťáci budou tou největší výhodou.

Po úvodní prezentaci se slova ujal tým AVDP. Před porotu ale předstoupil jen Vašek s omluvou, že jeho parťák na poslední chvíli onemocněl, a vzal tak celou prezentaci na sebe. To ale rozhodně nebylo na obtíž. Vašek odprezentoval spoustu skvělých nápadů na zlepšení současného stavu školství. „Tým“ AVDP se okamžitě stal favoritem celé poroty.

Atmosféru odlehčil tým z Kraslic Vikča a Tobík. Ve své prezentaci nám prozradili, čím tráví své přestávky. K překvapení vůbec nikoho byla většina aktivit v rozporu se školním řádem. Oba členové týmu nás ale ujistili, že se žádných takových aktivit sami rozhodně neúčastní.

Myšlenkou „Co kdyby se psi chovali jako kočky a kočky jako psi?“ otevřely svou prezentaci Áďa s Terkou z týmu Potatus._.Cz. I přes na první pohled pošetilý nápad se několik členů poroty přiznalo, že takového kočkopsa doma mají.

Slečny ze čtvrtého a posledního týmu základních škol Dva hroši nám přiblížily problematiku úbytku hmyzu. Bez rozkladačů by byl svět plný mrtvol a bez opylovačů by vymizela většina rostlin. Tudíž ačkoliv může být hmyz velice otravný, nikdo z nás by se bez něj neobešel.

Po krátké poradě poroty jsme se dostali k vyhlášení výsledků, které vypadaly následovně:

1. místo AVDP (Svob.cheb.škola, ZŠ a gymnázium s.r.o., Cheb) ve složení: Václav Kučera
2. místo Dva hroši (Základní škola, Kraslice) ve složení: Jarina Melnyčenko a Marie Melnyčenko
3. místo Vikča a Tobík (Základní škola, Kraslice) ve složení: Tobiáš Votoček a Viktorie Uhlíková

Kategorii středních škol otevřeli soutěžící, kteří ve skutečnosti nestudují na střední škole. Mladí sedmáci z týmu Dinners se po hlavě vrhli do tématu „Jak bych učil já“ a představili nám jednoho ze členů týmu, Marka, jako učitele. Svou originalitou a humorem předčili většinu týmů v kategorii a obsadili 4. místo. 

V tématu školství se neslo i všech dalších 6 prezentací. Jako první na pódium předstoupil tým Surikaty. Ale podobně jako týmu u AVDP z původních 3 členů týmu před porotou stál jen Péťa. Bez ohledu na ne příliš příznivé podmínky uvedl několik skvělých nápadů na zlepšení systému školství a ukázal, že učit by šlo líp, stačí se jen zamyslet nad tím, jak studenty trochu namotivovat.

Svou Vášeň učení nám představili hoši nahlédnutím do myšlenek perfektního učitele. Perfektní učitel by totiž učil to, co miluje, s vášní a ctí. Hodiny by měly být věnovány studentům s láskou a obě strany by měly chápat, co se v nich probírá.

Inovátoři, kteří byli již tradičně o členku týmu kratší, pokryli svou prezentací snad každé představitelné téma týkající se současné situace ve školství. Pointou jejich výborně zpracovaného přednesu bylo „Hledání způsobu, díky kterému by učitelé méně učili a žáci více chápali.“

Z původně tříčlenného týmu Lemuři představila jediná zbývající členka velice nešťastnou informaci. Čeští studenti se do školy těší nejméně ze všech v EU. Co s tím? Přidejme do výuky špetku humoru, interaktivity a přestaňme být tak nudní.

Organizátoři, taktéž o jednoho organizátora kratší, vyzdvihli hned několik problémů, se kterými se během svého studia setkali. Nedostatek praxí a málo informací, které ve své budoucí práci opravdu využijí, by vyřešili úplnou reformou školství. 

Poslední tým, nečekaně bez jednoho člena, se nám představil jako Vrstevníci J. A. Komenského, přestože slečny vypadaly o pár let mladší. V prezentaci probraly problémy všech stupňů škol, kterými prošly. Poukázaly na nedostatek koníčků v mateřských školkách a nebály se naťuknout i osobní zkušenosti se šikanou na základkách.

Vcelku jasným pořadím, na kterém se porota shodla, zamíchal časový limit 7–10 minut, do kterého se ani jeden tým netrefil. První tři místa tak nakonec vypadala následovně:

1. místo Inovátoři (Střední škola logistická Dalovice, Dalovice) ve složení: Petr Jelínek, Tereza Šimečková, Tomáš Mirovský
2. místo Vrstevníci J. A. Komenského (Střední škola logistická Dalovice, Dalovice) ve složení: Claudia Ottová, Andrea Holá, Matyáš Kruml
3. místo Organizátoři (Střední škola logistická Dalovice, Dalovice) ve složení: Pavla Zittová, Josef Kvak, Natali Feixová