Ve Žďáru nad Sázavou jsme se připravovali na apokalypsu

30.03.2022 | Radim Zámostný | Soutěžní kola

Na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou se dne 30. března 2022 sešly týmy z celého Kraje Vysočina, aby v kategorii základních škol krajského kola Prezentiády prověřily své prezentační dovednosti před těžkou konkurencí. Soutěže se zúčastnilo šest týmů, které z velké části přednesli jejich verze postapokalyptického světa v rámci tématu "Co by kdyby". Dozvěděli jsme se ale například i to, na co myslí lenochodi, nebo co se děje na školách o přestávkách.

Dobrovolně nechtěl žádný týmů prezentovat jako první, los tedy nakonec padl na tým Elita. Ten převyprávěl příběh světa ovládaného umělou inteligencí vytvořené, původně k podpoře lidstva, kde jsou lidé využívání k práci a napájení robotů.

Z postapokaplyptického světa jsme se následně přenesly do světa snů, když tým Nebojíme se začal se svou prezentací, kde polemizoval nad otázkami týkající se snů. A to jak snů lidských, tak třeba lenochodích. Zároveň se zamysleli nad spojitostí snového a fyzického světa.

Museli jsme se ale probudit, protože opět přišla apokalypsa. Další tým s názvem Hvězdy pod sluncem prezentoval o tom, co by se stalo, kdyby Slunce vyhaslo. Dozvěděli jsme se o procesu fungování Slunce, a také o tom, co vše na naší planetě ovlivňuje.

Od apokalypsy jsme si následně dali pauzu, jelikož další tým v pořadí, kterým byl tým KATIK, zabrouzdal spíše do kategorie alternativní historie. Se svou prezentací o světě, kde se nenarodila Marie Terezie, nás poučili o změnách, které by bez ní jak v právním tak kulturním světě nastaly.

Tým Prima elita si jako jediný nezvolil téma prezentace "Co by kdyby", místo toho jsme se dozvěděli, co v jejich třídě řeší o přestávkách. Poznali jsme blíže jejich spolužáky, je samé a nakonec i samotné porotce při zodpovídání otázek týkajících se činností dějících se o přestávkách mezi hodinami na základních školách.

Poslední tým v pořadí byl tým Pribiňáčci, který publikum vrátil z nostalgických vzpomínek na základní školu opět k apokalypse, tentokrát v podobě celosvětového permanentního black-outu. Pribiňáčci předvedli scénář, během kterého se lidstvo musí hbitě přizpůsobit světu bez elektřiny a zvyknou si na nový styl života.

Rozhodování nebylo snadné, ale nakonec jsme poznali vítěze. Stal se jím tým KATIK se svojí historickou prezentací.Gratulujeme!

1. místo KATIK (Základní škola, Havlíčkův Brod) ve složení: Vojtěch Jelínek, Karolína Chadimová
2. místo Prima elita (Gymnázium, SOŠ a VOŠ, Ledeč nad Sázavou) ve složení: Natálie Koláriková, Nela Burdová, Marie Mazačová
3. místo Nebojíme se (Katolické gymnázium, Třebíč) ve složení: Michaela Železná, Emma Kolmanová