V Pardubicích to vyhrála DoKelU dobrá prezentace

28.03.2022 | Adéla Kmoníčková | Soutěžní kola

Psalo se pondělí 28. března 2022, a na Mozartově gymnáziu se patnáct týmů ze základních škol z různých koutů pardubického kraje připravovalo na svoje osudové výkony. Mezi těmi nejčastějšími motivy se objevovalo zamyšlení nad alternativními vesmíry, závažnými společenskými tématy nebo jídlem.

Los rozhodl, že prvním prezentujícím týmem budou Rozinky – slečny se přes původní nervozitu zanořily do polemiky, co kdyby neexistovaly digitální technologie. Po Rozinkách se pokračovalo jak v tématu "Co by kdyby", tak v názvu týmu nahánějícím chutě – Koblížci. Soutěžící porotu zaujaly otázkou týkající se jejich celkového tématu – jakou byste chtěli mít superschopnost?

Ti z ústavu naproti kostelu rozebraly, co dělají o přestávkách, všem ukázaly, jak spolupracovat v týmu, a zaraženou porotu ujistily, že svou školu doopravdy rády mají a není to žádný ústav. Oproti tomu Šebestové – ze 3. B, jako z toho seriálu – vsadily na barevné sladění do fialova a zaobíraly se tím, co by se stalo, kdyby ze světa zmizela elektřina. Nakonec se umístily na třetím místě. Na tématiku energií navázal první klučičí tým IFORGOR, který rozebral aktuální téma, co by se stalo, kdyby Rusko přestalo dodávat plyn do Evropy.

Zajímavým pojetím tématu nás provedl tým dvě kobry – holky stavěly na premise, co kdyby nás někdo ovládal, což ukázaly na příkladu autorské videohry. Před krátkou přestávkou nastavil vysokou laťku tým DoKelU, který všem vytřel zrak skvělými myšlenkami o závažné tématice sexuálního násilí a za to si take nakonec odnesl první místo. Následoval tým Lumar, v němž jeho členky do podrobna rozebraly tématiku influencerství.

Po přestávce všechny pobavil tým Sýraři – kluci přišli v tematicky žlutém stejnokroji a zpracovali alternativní vesmír, kde se místo peněz platí sýrem. Ačkoliv byli kluci jen v šesté třídě, publikum se smálo od ucha k uchu nad jejich propracovanými nápady, za což si nakonec odnesli čtvrté místo.

Motivem následující prezentace byli znova influenceři, které tým Divočákos rozebírá o přestávkách. Starší generace rozhodně získala ideu, koho dnes mladí vlastně sledují. Na ně také navázal tým Malí píva, kteří se podívali na tématiku sociálních sítí z trochu jiného pohledu než ostatní soutěžící.

Poté jsme se znova přenesli do alternativního vesmíru, kde ovšem druhou světovou válku vyhráli Němci. Tým Nagasaki prokázal důkladnou rešerši a odprezentoval jejich pohled, jak by to v takovém světě vypadalo. Následoval je tým ze stejné školy, M&M&M, který zase vyvinul svůj vlastní koncept tabletek nahrazujících pevnou potravu. Oba týmy z pardubického gymnázia předvedly pohotové reakce na dotazy poroty a ustály vyostřenou konfrontaci názorů.

Originální projev během prezentace předvedl tým Měsíčci na hnoji. Ty na pódium nastoupily se sladěným outfitem imitujícím styl pokrývek hlav v rámci islámského náboženství. Za skvělou komunikaci s publikem a s porotou si vysloužily druhé místo, čímž si zajistily postup do velkolepého Grandfinále.

Už jste si říkali, co by se stalo, kdyby neexistovala matematika? Přesně touto otázkou bylo zakončeno celé krajské kolo týmem Vědátoři. Došli jsme k tomu, že takový alternativní svět zkrátka nemůže prakticky existovat, a že ačkoliv je matematika často nenáviděným předmětem, rozhodně má své místo ve světě.

1. místo DoKelU (Základní škola Pardubice-Polabiny, Pardubice) ve složení: Valerie Pospíšilová, Tereza Rumlová, Marie Zdarsová
2. místo Měsíčci na hnoji (Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, Pardubice) ve složení: Amálie Kovaříková, Nela Ferenčíková
3. místo Šebestové (Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, Pardubice) ve složení: Ela Doležalová, Barbora Košťálová