V Pardubicích na workshopu hezky po slovensky

19.02.2020 | Petra Tomášková | Ostatní

Přicházím mezi posledními. V aule Mozartova gymnázia v Pardubicích už sedí zhruba tucet účastníků workshopu - žáci seskupení po týmech a paní učitelky. Připravuji si sešit a tužku, dvojice dívek přede mnou se prozkušuje z probrané látky, další si povídají a skupinka chlapců v zadních řadách brouzdá uličkami internetu. Od společné zábavy je vyruší až mladá, brýlatá slečna. Po uvítacích slovech dnešní lektorky, během kterých se nám představí jako Kristína, se ze zadních prostor potichu ozývá nadšená poznámka o jejím slovenském původu. Rychle si získává naši pozornost. Tedy, spolu s panem profesorem, který přibíhá na pomoc a zapojuje tolik potřebný projektor. Ďakujem.

 

Kristína nám představuje obsah své prezentace o prezentaci a prezentování. Na tváři má stále zářivý úsměv, který posílá dále do místnosti. O příjemnou atmosféru je tedy postaráno. V Prezentiádě není místo ani čas na zbytečné chyby. Několik z nich se tedy snažíme napravit. Do předních řad se usadila dvojice dívek. V pruhovaném roláku a se žlutou čepicí energická Jitka předvádí tzv. mávání na tramvaj a její plavovlasá kolegyně Lucka zkouší penaltu. Sešity přísedících se pomalu plní poznámkami. Svou aktivnost děvčata zúročila i v části druhé, ve které si vyzkoušela improvizaci. Zprvu komplikovaný úkol zvládla Lucka s Jitkou bravurně. Všichni tleskáme.

 

Jitku jsme slyšeli ještě jednou. Poukázala na problematiku plyšáků s příliš vykulenýma očima. Dokážete si představit, co to je za komplikace? Slova se znova chopila i Lucka. Nesouhlasí s vyřazením krys z řádu hlodavců. Vážně, i na tato témata lze improvizovat.

 

„A teraz si vyskúšame, čo si pamätáte“, ozve se zhruba po hodině od počítače. Cítím, jak se všichni zalekli a tichými narážkami okomentovali nadcházející závěrečný test. Nyní už je zapojení týmů vyrovnané, odpovědi přicházejí ze všech stran a týmů. Nemůže chybět ani tolik oblíbený, ale často neplnohodnotně využitý prostor pro dotazy. Těch se na Kristínu snáší přes deset. Prezentiádou ostřílená lektorka ovšem bryskně udává množství příkladů a svými odpověďmi nejednou uspokojuje neúprosné tazatele.

 

Workshop ukončuje chlapec v šedé mikině, David. Tipy a triky si ukazujeme i na youtube videu, které spustil. Chybami se přece člověk učí, a tak i on sám zkritizoval své mladší já z deváté třídy,  které jsme společně těch 7 soutěžních minut sledovali. „Přihlásil jsem se na workshop s tím, že se o účasti na Prezentiádě rozhodnu po něm. Mělo to smysl,“ dodává ve chvíli, kdy už místnost opustila většina zúčastněných.