Českobudějovický DŽEM dokázal, že i zpěv se hodí do prezentace

25.04.2019 | Anna Švaňhalová | Soutěžní kola

Nejlepších šestatřicet dvou a tříčlenných týmů z České republiky a Slovenska ukázalo své prezentační dovednosti na Ekonomicko - správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Grandfinále Prezentiády prověřilo studenty v prezentačních dovednostech, kreativitě a improvizaci. Soutěže, kterou pořádá spolek Student Cyber Games, se letos zúčastnilo celkem 274 týmů ze 162 škol Česka a Slovenska.

 

Místo vysokoškoláků již od ranních hodin plnili budovu ESF středoškoláci a žáci ze základních škol. Grandfinále soutěže v prezentačních dovednostech začalo nejprve pro středoškoláky. Ty čekal náročný program. V prvním dnu se nejprve dozvěděli dvě témata, mezi kterými si vybírali, následně měli deset hodin, aby připravili zajímavou prezentaci, která ohromí porotu i publikum. “Vaším tématem bude buď Život pro followera nebo Zakázané pokušení,” představili moderátoři soutěže témata. Někteří soutěžící hned věděli, co připraví, jiní zděšeně lapali po dechu. Všichni se pak odebrali na svá pracovní místa přemýšlet nad tématy a jejich zpracováním.

 

Hned první den byl finálový pro žáky ze základních škol, kteří měli na přípravu svých prezentací jedenáct dní. Vybírat si mohli z témat Cesta za pár stovek a Na vzhledu (ne)záleží. Osmnáct nejlepších týmů ze základních škol bylo připraveno ze sebe vydat to nejlepší a poprat se o titul nejlepších prezentujících v této mezinárodní soutěži.

 

Na začátku soutěže přivítal soutěžící proděkan ekonomicko-správní fakulty Petr Valouch. Než se dočkal své prezentace první vylosovaný tým, vzala si slovo i porota. “Hlavně si to užijte” vzkázali soutěžícím porotci. Odbornou porotu utvořili školitel prezentačních dovedností Lukáš Hrdlička, Filip Hampl a Vlastimil Reichel z ESF, firmu Kiwi zastupoval Ladislav Vašek, za TEDx soutěžící hodnotil Jiří Vodička. V porotě usedl také odborník na politický marketing Otto Eibl z FSS MU a posledním porotcem byla Petra Plachá ze pořádajícího spolku SCG.

 

Prvním týmem, který přišel představit svou prezentaci před porotu byl tým z Bratislavy. Ostriedkáči ze ZŠ Slovenského národného povstania přišli přesvědčit, že Na vzhledu nezáleží. “Vzhled je důležitý při pohovoru. Když jdete rande. Ale jak vše dopadne, to záleží jen na nás,” řekli důležitou myšlenku hned na začátku dne studenti. Svou prezentaci podpořili i informacemi o tom, jak psychologie nahlíží na první dojem. Do prezentace se soutěžící tak ponořili, že dokonce zapomněli na mikrofon, což vysvětlili až na konci svého vystoupení.

 

Druhé téma, a to tedy Cesta za pár stovek si vybrali Juicykejsibrotche z GSOŠ Klášterec nad Ohří. Svou prezentaci pojali trochu jinak. “Mohli byste si říct, že se budeme věnovat cestě z Prahy do Brna, ale my se podíváme na cestu balíku za pár stovek,” překvapili soutěžící. Následně se věnovali dodavatelům balíků. Publika se nezapomněli ani zeptat, zda raději volí cestu komfortu či jistotu při posílání balíků. Při dotazech vysvětlili, proč si téma vybrali. “Nedávno jsem čekal dlouho na České poště, tak jsme si řekli, že tu musíme někde říct a upozornit na možnosti, že se dá posílat i jinou cestou,” řekli na závěr své prezentaci mladíci.

 

Stejné téma si vybral i tým Brakujem ze základní školy Doctrina v Liberci. “Vybrali jsme si čtyři možné varianty jak cestovat. Teď bychom poprosili porotu, aby si vybrali, čím začneme,” vyzvali soutěžící a ukázali na čtyři varianty na své prezentaci. Začalo se tedy fialovou. A ta byla klasická o tom, jak získat dobrý zážitek. Tedy musíme mít peníze a čas. Zároveň ale poradili, jak se levně dostat do Londýna. Další varianta byla cesta za pár stovek slov. Neboť právě taková byla cesta týmu z Liberce do Brna. Stačilo jen pár stovek slov, aby studenti postoupili na Grandfinále do Brna. Třetí cesta byla za pár stovek kalorií a také doporučující rady, jak spálit kalorie. Poslední cesta byla do historie českých vynálezců, kteří dodnes pomáhají lidem cestovat.

 

Jestli na vzhledu záleží, to se snažil hned na začátku své prezentace demonstrovat tým Trojka z Dvojky ze ZŠ Litomyšl. “Řekněte, koho byste si vybrali jako spolucestujícího do kupé?” zeptala se soutěžící a ukázala na svého kamaráda v košili a druhého v zabaleného v ošuntělé bundě. Publikum si samozřejmě vybralo upraveného mladíka v košili. Stejně tak řekli, že na rande si člověk vezme raději luxusní kabriolet než pojízdnou krabici. Následně ale vysvětlili, že to není tak jednoduché. Fiat Multipla je ve skutečnosti velmi funkční auto. Na vzhledu sice dost záleží, ale soutěžící správně připomněli, že například pro slepé lidi vzhled nehraje roli. Stejně tak není vzhled důležitý, když se narodí dítě. Na závěr poprosili všechny, aby se pak podívali a usmáli do zrcadla které přinesli.

 

Tým Džem z gymnázia v Českých Budějovicích pojal téma Cestu za pár stovek velmi kreativně. Na začátek pustily dívky píseň Cesta od skupiny Kryštof a zpěváka Tomáše Kluse. “Popové písně mají stejný základ. My vám ukážeme, jak vymyslet dobrý hit. Nejde o text. Dobrým skladatelem je třeba osel. Í a Á jsou ve většině textů,” vysvětlily dívky, které kvůli Prezentiádě vytvořili písničku. Následně celou svou cestu ke světovému hitu nacenily. “Největší položka z našeho rozpočtu by byla na cestu k našemu známému do nahrávacího studia,” prozradili dívky. Svou píseň nakonec i zazpívaly.

 

Obhájci druhého místa z loňského roku Holky? z gymnázia Jiřího Ortena z Kutné Hory překvapili, kdy si místo tématu Na vzhledu nezáleží vybrali téma Cesta za pár stovek (tým tvoří slečna a chlapec, kterého si často pletou s dívkou). “Jak levně cestovat? Můžete pěšky jako Ladislav Zibura. Nebo například pomocí wwoofingu. Ten si vyzkoušel i náš pan učitel na Novém Zélandu,” představili možnosti cestování studenti.

 

Problém moderátorům udělal “finský” tým Onnellisia Ihmisiä ze Základní školy Bratrství Čechů a Slováků z Bystřice pod Hostýnem. “Šťastní lidé” se zamysleli nad nejúžasnější cestou za pár stovek. “Podle nás je ta nejlepší v knihách. Mnohdy se staneme hlavním hrdinou i my. Můžeme se tak i podívat na místa, kam jsme se vždy chtěli podívat,” připomněli soutěžící. Připravili si i video, aby ukázali, jak vypadá pravý požitek z knihy a jak nás mění.

 

Ambiciózní trojice z Rychnova nad Kněžnou udělali Cestu za pár stovek. Navíc si ale přidali i slovo let. Exkurze tří studentů vedla do minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti. Zaměřili se na průměrný věk lidí, zdravotnictví i stravování. “Nezapomínejte lidé z minulosti, že svou budoucnost tvoříte již teď,” připomněl cestovatel z budoucnosti.

 

Trioly ze Spojené školy z Popradu se zamyslely nad svou cestou životem. “V dětství nás nezajímá nic jiného než kde je naše hračka. V dospělosti se snažíme dát vše za naše zdraví, ale zdraví si nekoupíme,” shodli se soutěžící. Následně představili své koníčky, které je baví a provází životem.  

 

Tým Animals ze ZŠ Stupkova v Olomouci si připravil pro diváky i porotu výlet do Olomouce a jejího okolí. “Kdo budete v sobotu v Olomouci, můžete se zastavit do Loštic, kde právě o víkendu bude tvarůžkový festival,” pozvali studenti všechny přítomné do svého kraje. Na závěr divákům položili i kvízový dotaz, kolik by taková cesta stála. “Správná cena je 420 Kč,” řekli soutěžící, kteří představili Olomouc, Loštice, Bouzov i další zajímavá místa v kraji.

 

The Lucky Ones z Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech se také zamysleli nad tím, zda na vzhledu záleží. “Dáváte na první dojem, nebo lidi soudíte, až když je znáte?” položili hned na začátek dotaz mladící. Nejdůležitější je nesoudit sami sebe ani druhé. Zároveň představili test, jak zjistit, zda člověk je narcis. “Spočítejte si, kolik utratíte za svůj vzhled a zjistíte, zda jste narcisem nebo ne,” upozornili soutěžící, kteří následně představili známé osobnosti v jejichž případě na vzhledu nezáleží. Jedním ze zmíněných byl i Stephen Hawking.

 

Cestu za pár stovek realizoval tým Slowo z Gymnázia Josefa Kainara v Hlučíně. “Nejprve jsme chtěli využít nějakou farmu. I když jsme oslovili asi deset farem, nikdo nám nechtěl poskytnout bydlení,” vyprávěli o své cestě do Olomouce studenti. Naštěstí využili couchserfingu a tak si mohli tento výlet užít. Dokonce za 174 Kč. “Někdo by si mohl říct, že za pár stovek nejde nic prožít. My si ale myslíme, že je to o lidech a zážitcích, které s nimi prožijeme,” shrnuli svou cestu studenti.

 

Divoká karta, dívky z týmu Nekamo ze Slavkova u Brna, zapřemýšlely nad tím, jestli je pro lidi důležitý vzhled. “Překvapilo nás, že některým lidem záleží na vzhledu i na talíři,”podivovaly se dívky nad výsledky ze svého dotazníku a připomněly, že i jim rodiče dávali na “nechutnou” rybí pomazánku zeleninu ve tvaru smajlíků, aby jim chutnala.

 

Slečny z týmu The Dreamers z gymnázia v Tvrdošíně představily několik příběhů, které ukazují, že na vzhledu záleží. “Popelka si nemusela hrát na princeznu. Mohla si založit YouTube kanál a dávat tam typy pro maminky. Doporučujeme poslední návod, jak udělat jarní úklid nebo jak si poradit luštěninami,” zamyslely se dívky nad tím, že i v pohádkách je důležité, jestli jsou lidé pěkní nebo ne, protože ty pěkné princezny si princové berou za manželky.

 

Tým #InsertName z gymnázia v Chodově se hned na začátku své prezentace zeptal, co si lidé představí pod pojmem cesta? Pak už představili způsob, jak se dostat do městečka Brna. “Musíte se první přihlásit na Prezentiádu. Pak máte buď skvělý nápad, parazitujete na ostatních soutěžících nebo máte dostatek peněz,” vysvětlili soutěžící úspěšný návod na Cestu za pár stovek. Podle jejich výpočtů opravdu cesta na Prezentiádu stojí jen sto korun, každopádně s Prezentiádou si zajistili i výborné zážitky.

 

Prezentovat přiletěly i letušky Magic duo z gymnázia v Ledči nad Sázavou. Svoji prezentaci Cesta za pár stovek pojali s podtitulem Cesta ke štěstí. “Život nám přináší množství překážek. Ale klid. Když máme kolem sebe své blízké a známé, dokážeme vše zvládnout,” shrnuly dívky poselství své prezentace.

 

Předposlední prezentaci předvedl druhý tým ze Slavkova u Brna. Dvojčata, která vystupovala pod názvem Štěstíčka, dokázala, že na vzhledu záleží. Ale často je zvláštnost vyjímečná. Například když se dívají na svět muži a ženy, což představili ve svém videu. Zatímco muž se raduje, že auto jede 260 km/h, žena se diví, že hodina tolik minut nemá. “Hlavně, že má auto velký kufr,” myslí si podle dvojčat ženy.

 

Poslední minuty patřily žákům z Gymnázia nad Kavalírkou z Prahy. Šťastná dvojka hned na začátku lidem dokázala, že na vzhledu záleží. “Podle vás je důvěryhodnější ten člověk v obleku. Ne ten v otrhaném oblečení a nevalného vzhledu. Musíme vám prozradit, že na obou fotografiích pózuje stejný člověk,” zapojili do své prezentace studenti i publikum.

 

Tužky porotců se pak daly do práce. Soutěžící nervózně čekali na výsledky a zjištění, zda vyhráli letenky od Kiwi nebo drony. Z vítězství se nakonec neradoval velký favorit Holky?, který skončil až na pátém místě a nedostal se ani na stupně vítězů. Dreamers z gymnázia v Tvrdošíně se radovali z třetího místa, stříbro putovalo do Litomyšle zásluhou Trojky ze 2. Ze zlata se nemohl radovat tedy nikdo jiný než hudební trojice DŽEM z Českých Budějovic.

 

Konečné pořadí:

1. místo DŽEM (Gymnázium, České Budějovice, Česká 64) ve složení: Michaela Parkosová, Jolana Placerová, Anna Ondřichová

 

2. místo Trojka z 2  (Základní škola Litomyšl, U Školek) ve složení: Julie Müllerová, Štěpán Ludvíček, Matěj Sádovský

 

3. místo The Dreamers (Gymnázium Tvrdošín) ve složení: Anna Mária Hrubcová, Kristína Cvoligová, Karin Kokošková

 

4. místo Slowo (Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín) ve složení: Lukáš Skácel, Ondřej Wažík

 

5. místo Holky? (Gymnázium Jiřího Ortena Kutná Hora) ve složení: Ema Pajerová, Kryštof Bednář

 

6. místo Štěstíčka (Základní škola Tyršova Slavkov u Brna) ve složení: Samuel Vinkler, Sarah Vinklerová

 

7. místo Ambiciózní trojice (Základní škola Rychnov nad Kněžnou) ve složení: Vojtěch Plachetka, Eliška Králová, Jiří Pávek

 

8. místo #InsertName (Gymnázium a střední odborná škola Chodov) ve složení: Matěj Brož, Ema Bělohlávková

 

9. místo Triola (Poprad - Spojená škola, Dominika Tatarku) ve složení:  Veronika Bothová, Simona Pacigová, Alexandra Barillová

 

10. místo Magic Duo (Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou) ve složení: Adéla Janáková, Natálie Uhrová

 

11. místo Šťastná dvojka (Gymnázium Praha 5, Nad Kavalírkou 1) ve složení: Aneta Mullerová, Vojtěch Muller

 

12. místo Nekamo (Základní škola Tyršova Slavkov u Brna) ve složení: Monika Leitnerová, Karolína Hornová, Nela Stavělová

 

13. místo Onnellisia Ihmisiä (Základní škola Bratrství Čechů a Slováků, Bystřice pod Hostýnem) ve složení: Dan Janečka, Tomáš Omelka

 

14. místo The Lucky Ones (Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy) ve složení: Jan Bytel, Jakub Mazán, Jan Šťastný

 

15. místo Juicykejsibrotche (Klášterec nad Ohří - Gymnázium a SOŠ, Klášterec nad Ohří) ve složení: Jan Holický, Ondřej Beníšek, Šimon Pešička

 

16. místo Ostriedkáči (Bratislava-Ružinov - ZŠ Slovenského národného povstania) ve složení: Richard Maguľa, Nina Lehotská, Karin Fahmawi

 

17. místo Brakujem (Liberec - Doctrina - základní škola a mateřská škola, s.r.o.) ve složení: Vojtěch Jungmann, Kateřina Knihová, Tadeáš Balda

 

18. místo Animals (Základní škola Olomouc, Stupkova 16) ve složení: Samuel Knushi, Pavla Škvorová, Nela Laufová

 

 

1. místo DŽEM (Gymnázium, České Budějovice) ve složení: Michaela Parkosová, Jolana Placerová, Anna Ondřichová
2. místo Trojka z 2 (Základní škola, Litomyšl) ve složení: Julie Müllerová, Štěpán Ludvíček, Matěj Sádovský
3. místo The Dreamers (Gymnázium, Tvrdošín) ve složení: Anna Mária Hrubcová, Kristína Cvoligová, Karin Kokošková