„Pařížská“ ovládla krajské kolo Prezentiády v Ústí nad Labem

08.04.2019 | Michal Freigang | Soutěžní kola

V Ústí nad Labem proběhlo další krajské kolo Prezentiády. Tentokrát o postup na finále 10. ročníku prezentační soutěže bojovalo celkem osm týmů studentů ze středních škol. Turnaji dominovala ústecká Obchodní akademie sídlící v ulici Pařížská.

Soutěžní týmy středních škol si volili ze dvou témat: Život není fér a Ta dnešní mládež. Prezentaci vybraného tématu museli stihnout do 10 minut, nesměla být však kratší než 7 minut. O postupu na finále rozhodovala šestičlenná porota, která hodnotila například verbální a nonverbální projev, vizuální zpracování prezentace a v neposlední řadě také týmovou spolupráci. Důležitá byla řeč těla, originalita i schopnost reakce na dotazy pokládané porotou i publikem.

 

Aula Gymnázia a SOŠ dr. Václava Šmejkala se pomalu plnila už od osmé hodiny ranní. V 8:40 se ještě trousily poslední bloudící týmy, krátce před devátou už byli všichni soutěžící na svých místech. Turnaj zahájili Vyvalení z teplické Střední školy AGC v čistě mužském složení. Vybrali si téma Ta dnešní mládež, divákům představili podhled na současnou situaci a udělali i malé okénko do historie. Pánové ale vsadili na klasický černo-bílý design prezentace, navíc s velkým množstvím textu, což porotu příliš neohromilo.

 

Vyvalené vystřídalo smíšené družstvo Uran. Ti zvolili druhé téma, Život není fér, a svůj přednes postavili na rodinných vztazích. Jako jediní použili program Prezi a předvedli vzhlednou prezentaci, která bohužel obsahovala pravopisné chyby. U promítacího plátna je vystřídal zbývající člen W-IT, který se musel obejít bez svého kolegy. Tomu bylo po poradě s vedením soutěže umožněno soutěžit sólo, musel se ale předem vzdát možnosti na výhru. Projev tohoto soutěžícího byl velmi sebevědomý, ale zároveň arogantní až vulgární. Expresivní slova mu vyčetlo publikum i porota.

 

Tým studentek z Děčína Obchodka DC předvedl vizuálně zdařilou prezentaci na téma hýbající současnou společností – plasty. Tuto problematiku začlenily do kategorie Život není fér. Originální byly i rekvizity, které si s sebou děvčata přinesla. Po nich následovaly studentky Obchodní akademie v Pařížské ulici a jejich tým Mráčci. Jejich týmová spolupráce porotu i diváky zaujala a předvedly netradiční koncept prezentování, který až hraničil s divadlem. Zaměřili se na sociální sítě a jejich vlivy na dnešní mládež.

 

Dalším týmem byl WP, který svou prezentaci postavil na vlastním dotazníku. Výstup zahájili krátkou scénkou a po celou dobu se snažili kooperovat s publikem. Jako předposlední se představili Hoši z 1. A, opět s tématem Ta dnešní mládež. Tým měl problémy s grafickým zpracováním prezentace, ale zabodoval v reakcích na otázky poroty.

 

To nejlepší přišlo až na konec. Vizuálně originální prezentaci a výborný, poutavý přednes měl tým Obchodka Pařížská. Vsadili na kontakt s publikem a to se jim vyplatilo. Přítomné donutili zamyslet se nad tématem Život není fér. Nakonec si z Ústí odvezli první místo a s ním také postup na brněnské finále. Druhé místo získal tým Obchodka DC, na třetím skončili Mráčci.

 

Výsledky:

1. místo: OBCHODKA PAŘÍŽSKÁ (OA a JŠ Pařížská) ve složení: Keresztély Szinai, Karolína Syroťuková a Štěpánka Manhartová
2. místo: Obchodka DC (Evropská obchodní akademie, Děčín) ve složení: Vanessa Toušková a Eliška Cempírková
3. místo: MRÁČCI (OA a JŠ Pařížská) ve složení: Štěpánka Králová, Anna Nguyen a Linda Bui

1. místo OBCHODKA PAŘÍŽSKÁ (OA a jazyková škola s právem SJZ, Ústí nad Labem) ve složení: Keresztély Szinai, Karolína Syroťuková, Štěpánka Manhartová
2. místo Obchodka DC (Evropská obchodní akademie, Děčín) ve složení: Vanessa Toušková, Eliška Cempírková
3. místo MRÁČCI (OA a jazyková škola s právem SJZ, Ústí nad Labem) ve složení: Štěpánka Králová, Anna Nguyen, Linda Bui