Divoká karta vypálila všem rybník

26.04.2018 | Miroslav Hanus | Soutěžní kola

Druhý den Grandfinále česko-slovenské soutěže Prezentiáda, která rozvíjí prezentační a komunikační dovednosti, přinesl souboj nejlepších osmnácti středoškolských týmů. Studenti měli na přípravu svých prezentací pouhých deset hodin. Na výběr měli z témat Moje první ne a Kvalita či kvantita. Kromě jejich kreativních pěti až šesti minutových prezentací hodnotili porotci jejich prezentační dovednosti a minutové video na téma Jak se připravit na Grandfinále, na jehož natočení měli soutěžící deset dní. Bonusové body mohli soutěžící získat za použití slovního spojení “zahradní trpaslík” ve své prezentaci.

Zatímco první den pódium Grandfinále Prezentiády na Ekonomicko - správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně patřilo základním školám, středoškoláci za pomoci konzultantů z IBM připravovali své prezentace. Jejich den nastal až v pátek 27. dubna.

Chvíli před devátou hodinou Grandfinále začalo důležitým losováním, který tým představí svou prezentaci jako první. “Prvním nám svou prezentaci a video představí Salašníci,” řekl moderátor Jan Malíř a sedmnáct týmů si zhluboka oddechlo.

Výkony soutěžících hodnotila šestičlená odborná porota. “Užijte si to hlavně. I kdyby se něco pokazilo, tak to nemůže převýšit počet černých puntíků a přehmatů, které jsem zažil ve své praxi já osobně,” vzkázal soutěžícím jeden z porotců a  školitel prezentačních dovedností Lukáš Hrdlička. S ním v porotě usedl Filip Hampl a Vlastimil Reichel z ESF, Jaroslav List z kurzu Minutový řečník, firmu IBM zastupoval Zlatica Konopkova a posledním porotcem byl hlavní koordinátor Prezentiády Milan Knapp.

Salašníci z Veľké okružné zavzpomínali na své dětství a své první ne při nucení brokolice, či odporování rodičům, že se písek opravu dá jíst. Cesta ne pokračuje celým životem. “Když přijdete do pokoje teenegera, je to jakoby jste přišli do Ikei. Odejdete odtud s pěti talířky, šesti pohárky a celou příborovou výbavou. A když rodič řekne, ať si to uklidí, stejně řekne teeneger ne,” zamýšlejí se dívky.

Kutnohorští Měsíčky řekly své jasné ne několika světovými jazyky. Chlapci následně připomněli, jak Bob Marley řekl kvůli své víře ne, lékařskému zákroku a proto umřel na rakovinu. “Odmalička slyšíme NElez tam, NEchoď tam, NEběhej. Slyšíte tam to ne? Není divu, že ho v dospělosti používáme tak často,” řekli soutěžící a pak dali možnost nahlédnout do svých životů. Například, když jeden člen týmu v pěti letech řekl své první ne Kristýnce, která mu chtěla dát pusu. Za ne získal otisk jejich zubů na svém předloktí.

Lightbulb z Vítkova se zaměřili ve své prezentaci na První ne reklamě. Připomněli, že reklama může podprahově ovlivnit člověka a pak si jednoduše koupí zahradního trpaslíka, aniž by ho člověk potřeboval. “Nechceme reklamy démonizovat, ale je možné, že za pár let bude hlavní boj probíhat pouze v mozku, proto je třeba nad nimi přemýšlet a dokázat jim říct ne,” uzavřela svých pět minut dvojice z Vítkova.

Mloci z Prahy svou prezentaci pojali jako obchodní show na téma Kvalita či kvantita. Následně se začali dohadovat nad tím, kdo má lepší zahradního trpaslíka, který z nich má lepší funkce a zda je lepší česká hlína než čínský porcelán z Tchajwanu. Nakonec se soutěžící zastupující kvalitu dokonce rozhodl, že ze svého trpaslíka udělá, za pomoci podlahy, i 3D puzzle. Závěrem se ale zamysleli nad tím, jak důležitá je kvalita produktů.

Emilky z Brna hned ze začátku své prezentace připomněly, že přesně před 110 lety byla zahájena Olympiáda v Londýně. Pak se už zaměřily na to, zda v jejich třídě převažuje spíš kvalita nebo kvantita. “Nesmíme ale zapomínat na to, že oba pojmy jsou důležité a neměly by se oddělovat jeden od druhého,” sdělily dívky.

Hned na úvod své prezentace zaujali DoiX z Pardubic. “Rozhodli jsme se nahradit kvalitu naší prezentace kvantitou úvodních slidů a proto, tady máme ještě jeden úvodní slide a ještě jeden a ještě jeden,” začali prezentující a následně popsali svůj byznys s odpadními prezentacemi. Tedy čím horší prezentaci vyrobí, tím je lepší. Ze svého průzkumu zjistili totiž, že lidé upřednostňují kvantitu před kvalitou.

Team- R z Bratislavy se zamyslel nad tím, jak se rozhodují, kdy říct ne. “Musíme přemýšlet, kdy naše rozhodnutí ovlivní budoucnost, tak abychom se přiblížili našemu životnímu cíli a hlavně si tak nezkazili život. Když mám málo peněz, tak si nekoupím zahradního trpaslíka, ale rohlík, abych neumřel hlady,” řekli studenti, pro které osobně je ale v některých situacích těžké říct ne.

Šumperské stavařky z Šumperku ve své prezentaci řešila problém zahradních trpaslíků. Zjistili totiž, že mají velký problém a je třeba je ubytovat. Trpaslíci jsou ale odborníci, takže někteří chtějí stavět rychle, ale nekvalitně, jiní zase pomalu, ale kvalitně. “Kvalitní dům je důležitý, ale nezapomínejte na to, že není nejdůležitější, kde žijete, ale s kým žijete,” uzavřeli dívky svou prezentaci.

DDM z Mostu se zamysleli nad téměř Shakeaspearovskou otázkou Kvalita či kvantita. “Abychom zjistili, jak toto téma vnímají lidé, provedli jsme vlastní průzkum. Studenti se rozdělili téměř napůl. Pro jednoho respondenta byly obě položky důležité, ale prý jen v otázce sexu,” rozesmáli studenti publikum. Nakonec došli k závěru, že je nejdůležitější kvalita. Ale v dostatečném množství.

Českolipští BUT CAN YOU DO THIS?! se svou Kvalitou či kvantitou pobavili publikum, především kvalitou svých memes. Ukázali divákům v současnosti nejoblíbenější vtipy a dokonce společně přímo před publikem vytvořili vlastní meme.

Dvojčata RealBrothers z Hradce Králové se podívali na to, jak někoho dokázat odmítnout. “Ne, má právo říct každý z nás. Je to náš život a my si musíme určovat, jak ho prožijeme. Takže neváhejte říct ne,” povzbudila všechny dvojčata na závěr.  

Superkočky a trilumazdizácia z Košic představili příběh youtubera a workoholičky, kteří se honí jen za penězi a slávou. A přestože je jejich práce vášní, stejně se odvážili říct své první velké ne konzumnímu životu.

Soutěžící z týmu OB z Jindřichova Hradce i přes to, že za pár dní maturují, přijeli na Grandfinále, aby všem vysvětlili, jaký je rozdíl mezi kvalitou a kvantitou. “Do maturity máme 774 hodin. Spánek, prokrastinace, odpočinek, jídlo, pivo a další položky zredukují celkový čas na dvacet hodin. Museli jsme se tedy rozhodnout. Takže volíme variantu kvality. Naučíme se tedy jen tři otázky, vždyť si jen tři vylosujeme,” rozebrali problém studenti. Nakonec ale přeci jenom našli řešení, aby nemuseli vůbec nic omezit. Spolehnou se na DÁŠTO vílu.

Říct obědu od babičky či ponožkám v sandálům NE se rozhodli říct dívky z Chodova z týmu No ty káčo! Vytvořili proto manuál na to, jak říct ne. “Otevřete pusu a řekněte NE,” vyzvaly dívky celý sál a tak všichni mohli úspěšně absolvovat kurz říkání ne.

Pardubičtí Acoc Aloc předvedli rozhovor mezi Kvalitou a Kvantitou. Zatímco Kvalita měla jednu práci a jednu přítelkyni, Kvantita střídala práci a ženy jako ponožky. Po zajímavém dialogu Kvantita přestala být kvantitou, protože si uvědomila, co je v životě důležité. “Dějte chyby. Zkoušejte nové věci. Protože ať to dopadne jakkoliv, kvality není bez kvantity,” uzavřeli soutěžící svou prezentaci.

Trix z Plzně se také zamysleli nad kvantitou a kvalitou. Vztah mezi kvalitou a kvantitou podle nich také je. “Hledejte proto kvalitní kvantitu za rozumnou cenu,” poradili soutěžící přítomným.

Nikča a Lukáš z Pelhřimova vysvětlili divákům, jaký je rozdíl mezi opravdovým ne a vyřčeným ne, které ve skutečnosti znamená ano. “I když holka říká, že nechce jít s vámi na rande, ne vždy to znamená opravdu ne. Stejně tak je tomu v Turecku. Pokud řeknete ne, myslí si obchodník, že máte zájem. V praxi ale ne používáme málo často,” myslí si soutěžící. 

Závěr soutěže obstarala dvojice Limitless z Valašského Meziříčí. Jejich hlavním tématem byl minimalismus. “Kolik máte přátel na Facebooku? Pětset, dvanáct set? Za kolika z nich ale přijdete, když máte problém? Nebylo by dobré snížit počet přátel a mít jen ty opravdové?” ptali se chlapci z Valašského Meziříčí. Nakonec při dotazích porotců kvůli minimalismu málem donutili jednoho z porotců sundat si kalhoty. Porotce se jich totiž zeptal, co je na něm zbytečné. Soutěžící mu pohotově odpověděli, že si má sundat pásek.

Po této poslední prezentaci, nervozita v sále mírně stoupla. Porotci se totiž šli usnést nad celkovými výsledky. Nakonec všechny překvapil všechny tým s divokou kartou Acoc Aloc, který se radoval z celkového vítězství. 

Celkové výsledky:

1. místo Acoc Aloc (DELTA - SŠ informatiky a ekonomie a MŠ, Pardubice) ve složení: Miroslav Varga, Vítek Lustyk
2. místo No ty káčo! (Gymnázium a střední odborná škola Chodov) ve složení: Anežka Štulíková, Barbora Fenclová, Jitka Gregorová
3. místo RealBrothers (Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové) ve složení: Vojtěch Federsel, Jakub Federsel
4. místo DoiX (Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083) ve složení: Jan Daněk, Radek Horáček, Matěj Prokop
5. místo Emilky (OA, SOŠ knihovnická a VOŠ, Kotlářská, Brno) ve složení: Karolína Balatková, Soňa Kuderová, Veronika Malcová
6. místo Trix (Masarykovo gymnázium Plzeň) ve složení: Adam Francouz, Vladimír Kvatda, Jiří Kouba
7. místo Šumperské Stavařky (SŠ ŽTS Šumperk) ve složení: Helena Heclová, Hana Nevěřilová a Martina Navrátilová
8. místo Nikča a Lukáš (Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov) ve složení: Lukáš Kahoun, Nikola Kubátová
9. místo Superkočky a trilumazdizácia (Gymnázium sv. T. Akvinského, Košice) ve složení: Lucia Balogová, Zdislava Lukáčová a Marián Koval
10. místo Měsíčky (Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora) ve složení: Václav Hlaváč, Josef Stanislav Treml, Vilém Pospíšil
11. místo Limitless (OA a VOŠ Valašské Meziříčí) ve složení: Roman Štěrba, Matěj Jenčke
12. místo Salašníci (Obchodná akadémia, Veľká okružná) ve složení: Alexandra Dulinová, Daniela Cabajová a Daniela Fojcíková
13. místo OB (Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec) ve složení: Jan Blažek a Ondřej Zadražil
14. místo BUT CAN YOU DO THIS?! (SPŠ Česká Lípa) ve složení: Vítězslav Kříž, Oldřich Hujer, Jan Vojtěch Hergesel
15. místo Mloci (SOŠ pro administrativu Evropské unie, Praha) ve složení: Nicola Chloupková, Petr Zdichynec
16. místo DDM (Podkrušnohorské gymnázium, Most) ve složení: David Fux, Daniel Schőn, Marek Fux
17. místo TEAM-R (Gymnázium L.Novomestského, Bratislava) ve složení: Roman Labuš a Roman Wagner
18. místo Lightbulb (Základní škola a gymnázium Vítkov, příspěvková organizace) ve složení: Alexandr Pisani, Jan Kundrát