Vítězství z Grandfinále poprvé míří na Slovensko

25.04.2018 | Miroslav Hanus | Soutěžní kola

Nejlepších šestatřicet týmů z celé České republiky a Slovenska si poměřilo své schopnosti na Ekonomicko - správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dvoudenní Grandfinále Prezentiády prověřilo studenty v prezentačních dovednostech, kreativitě a improvizaci.

Soutěže, kterou pořádá spolek Student Cyber Games, se letos zúčastnilo celkem 362 dvou a tříčlených týmů ze 166 škol Česka a Slovenska.

Už brzo ráno začaly plnit první týmy budovu ESF. Jako první se svého zahájení dočkaly středoškolské týmy, které čekal dvoudenní náročný program. V prvním dnu se soutěžící dozvěděli témata, na které v následujících deseti hodinách museli vymyslet prezentaci. “Vašimi tématy bude Moje první ne a Kvalita či kvantita,” řekla moderátorka a v sále to zašumělo. Pak už se všichni odebrali na svá pracovní místa a začali diskutovat a přemýšlet nad zadanými tématy.

Velký den čekal žáky ze základních škol, kteří měli na přípravu svých prezentací deset dní. Vybírat si mohli z témat Můj první dluh a Recept na úsměv. Osmnáct nejlepších týmů ze základních škol bylo připraveno ze sebe vydat to nejlepší a poprat se o titul nejlepších prezentujících v této mezinárodní soutěži.

V deset hodin už byli všichni soutěžící ze základních škol připraveni na svých místech. Nervozita se dala krájet. Všichni čekali, na který tým padne Černý Petr a půjde prezentovat první. “Jako první bude prezentovat Želiezko,” řekl moderátor Jan Malíř a sálem to jen zahučelo. Jen děvčata z Košic nebyla nejšťastnější. Zatímco se připravovala, představili moderátoři hlavní partnery soutěže. “Moc se těším, na to, co dnes uslyšíme. Z předchozích ročníků máme zkušenost, že prezentace bývají velmi profesionálně zpracované. Někteří naši studenti by se od vás mohli učit,” přivítala soutěžící proděkanka ESF Dagmar Špalková a popřála studentům hodně štěstí. Právě Ekonomicko-správní fakulta MU je spolupořadatel soutěže.

Výkony soutěžících hodnotila odborná pětičlenná porota. “Hlavně si to užijte. Publikum tu není od toho, aby vás sekýrovalo. Nebuďte nervozní a užijte si to,” vzkázal soutěžícím

školitel prezentačních dovedností Lukáš Hrdlička. S ním v porotě usedl Filip Hampl a Vlastimil Reichel z ESF, firmu IBM zastupoval Vladimír Hruban a posledním porotcem byl hlavní koordinátor Prezentiády Milan Knapp.

Jaký je recept na úsměv prozradila děvčata z Košic, které navštěvují folklórní soubor Želiezko, proto jejich název. “Smích chytré lidi léčí. A jen blbce uráží,” začala děvčata citátem Jana Wericha. S velkým úsměvem a klaunovskými čepicemi prozradili, že jejich receptem je čokoláda, úsměv od blízké osoby a pravé přátelství.

I následující tým Triple Power z Hlučína si vybral téma Recept na úsměv. Hned na začátku své prezentace děvčata zaujala celý sál, když odhalila, co vykouzlí úsměv na tváři vrstevníkům v rozvojových zemích. “Upřímný úsměv jim vykouzlí věci, které jsou pro nás obyčejné. Ale oni se upřímně radují z vody, protože je pro ně nedostatková,” prozradily soutěžící. Na závěr všem daly radu nepřetvařovat se. Jen tak je podle nich  možné žít svůj život s úsměvem. I špatná situace se totiž dá změnit ve šťastný konec.

Porotu zaujal svým nevšedním nástupem tým BeViŠp z Klatov, kteří se chvilku dohadovali, kdo z nich vlastně začne. Tento tým si vybral téma Můj první duh. A na co si poprvé půjčili chlapci v sedmi letech? “Poprvé jsem si půjčil od kamaráda peníze na džusík,” svěřil se jeden z chlapců. Následně názorně představili, jak mají lidé jednat v bance, když jsou zadlužení. Nakonec všem poradili, že je lepší si nepůjčovat, aby se člověk nemusel vázat a nemusel ze dne na den skončit na ulici.

Z Litomyšle vyzkoušet své štěstí přijel tým MAmča. “Život s úsměvem je jednodušší. Každému vykouzlí úsměv ale něco jiného. Třicetileté Marušce vykouzlí úsměv bohatý ženich. Dvouleté Adélce zase maminčina přítomnost a dudlík. A z čeho má radost třiasedmdesátiletý Miloš z Vysočiny?” ptali se prezentující diváků. Život s úsměvem je pro prezentující nejdůležitější, vždyť úsměv může i zachránit život.

Do Brna přijeli ze Slovenska i studenti z Pružiny. Jak našli cestu, prozradil již jejich název Glóbusisti. “Radovat se a těšit se můžeme každodenně z čehokoliv, i z maličkostí a všedních věcí. A pokud nedokážete být tužkou, která vykouzlí úsměv, buďte alespoň gumou, která smaže smutek,” představili svůj recept na úsměv soutěžící. Na závěr svého vystoupení dostali i složitý dotaz od porotce Lukáše Hrdličky, zda se Češi usmívají víc než Slováci. Přestože se soutěžící nejprve ošívali, nakonec se přiklonili k názoru, že Slováci, jelikož jejich národ je více veselá kopa.

Se svou show pak přišli na řadu dívky z týmu NBM z Prahy. Dívky přenesly diváky do roku 2030 do NBM show, kam zavítala ministryně financí z hnutí NE. “Můj první velký dluh byla omluva. Takové dluhy jsou důležitější než ty materiální,” odpovídala ministryně na velmi zákeřné otázky a nakonec se dostala do konfliktu s moderátorkou, pro kterou byly důležitější spíše dluhy materiální. Svou prezentaci zakončily rozdáváním papírových srdíček publiku a zpěvem písně skupiny Mirai Když nemůžeš, tak přidej, kterou chtěli demonstrovat, co je v životě nejdůležitější a že není dobré utíkat od problémů. Tedy ani nezapomínat na omluvu.

V zářivých žlutých šatech, symbolu energie a pozitivního vlivu, přišli prezentovat svůj recept na úsměv dívky z Soběslavy v týmu pod názvem The Same Difference. Na začátek své prezentace ukázaly několik typů úsměvů - upřímný, falešný, ale i upřímně zákeřný, tedy ten, který má každý, kdo si představuje svého nepřítele, jak ho přejíždí kamion. A co přesně je pro ně ten recept na úsměv? “Pro nás je to partnerská láska, spousta upřímných přátel či vítězství našeho florbalového týmu. A hlavně i maličkosti. Kdybychom si jich všichni více všímali, byl by svět daleko usměvavější,” upozornili soutěžící. 

Pro Techničky. LI z Hnůšťa nebyl tak důležitý recept na úsměv, spíše je zajímal recept na domácí Rafaelo. “Je to velmi sladká kulička. Stejně tak sladký, jako vzpomínky na zážitky s našimi kamarády a rodinou,” připomněli prezentující. Dívky na závěr své prezentace nakonec představily svou tašku plnou úsměvů, ve které nechyběla ani fotografie předního slovenského meteorologa, aby každý den v životě byl slunečný. Porotci pak dívkám doporučili, že by mohli vytvořit i speciální tašky pro muže, ve kterých by nebylo pouze něco sladkého, jako mandle a Rafaello, ale i sexy přítelkyně.

Dámičky z Uherského Hradiště pak poučily chlapce, jak rozesmát holku. “Dívku jistě potěšíte, když si vzpomenete na datum výročí a dáte jí nějaký drobný dárek. Ale pokud si před ní budete rozepínat horní knoflíček, je možné, že se bude snažit raději utéct, protože si o vás bude myslet, že jste nějaký úchyl,” radily studentky. Přítomné dámy jen souhlasně přikyvovaly, zatímco pánové si řádně psali poznámky. Svou prezentaci obohatili o vlastní fotografie znázorněných situací, což diváky velmi zaujalo a pobavilo.

Milovníci špenátu z České Skalice s názvem Špenátovci také přišli se svým receptem na úsměv. Podle jejich průzkumu jsou receptem na úsměv vtipné hlášky. Tato dvojice i natočila vtipné video, ve kterém účinkovali jejich spolužáci jako banda opic.”Když budete mít blbý den, tak si taky pusťte nějaké vtipné video a zlepšete si ho,” řekli závěrem soutěžící.

Na své téma z krajského kola, tedy práci snů navázal tým Partyzánka z České Lípy. Prezentovali tedy na téma Můj první dluh. Soutěžící připomněli, že při nesplácení dluhů se může člověk dostat na ulici. “Dluh máme ale už od narození. A to vůči našim rodičům, kteří za nás platili hračky, ale dávají nám i důležité city. Již dnes jim ale může dluh splatit a to svou láskou,” inspirovali soutěžící přítomné v sále, aby se nebáli vyjádřit lásku a pomáhat svým rodičům.

Hudebně nadané dívky z týmu Triola z Ledče na Sázavou, které jsou mistryně v hraní na triangl a ozvučená dřívka, na začátku své prezentaci rozdaly všem přítomným opravdový lékařský recept. Tento recept na úsměv byl okořeněn dvěma vtipy. “Každý má recept na úsměv jiný. Ale přály bychom vám, abyste se i vy mohli denně usmívat, tak jako my při vytváření této prezentace,” vyjádřily své přání dívky.

Dvojice Prima Kobra z Kutné Hory se zamýšlela nad tím, jak by to vypadalo, kdyby existoval lék, po kterém by se člověk hned začal usmívat. Pokusili se aplikovat i americké výzkumy, které tvrdí, že darovaný úsměv může zlepšit danému člověku den a začne se usmívat. Vyzkoušeli tedy tento pokus ve vlastním městě, ale jen třicet procent lidí jim úsměv opětovalo. “Jsme zřejmě národ mrzoutů a bručounů,” konstatovali studenti.

Olomoucké Gazely představily nejčastější typy úsměvu. Zoufalé úsměvy, i ty nucené na foťák, při jehož navozením by ho nejraději rozbily.

Vidláci z Liptálu představili svou kuchařku úsměvů. Na některé bylo nutné i několik pomůcek. “Recepty s rtěnkou ale nedoporučujeme chlapcům. Nevypadá to dobře,” upozornili prezentující. Nejjednodušší a nejpřirozenější úsměv je podle nich ten klasický, který se ale ne vždy hodí. Úsměv je tedy nutné použít podle příležitosti.

Pak už pódium patřilo čarodějnicím z Břeclavy, tedy týmu Wizards. Se svými kouzelnými hůlkami se snažily všem přítomným vykouzlit úsměv na rtu. Vejce Fénixe ani jiné kouzelnické vychytávky bohužel použít k rozesmání nemohly a tak si musely vystačit s přáteli nebo příjemnými zážitky.

Pro chlapce z týmu Easy Way z Chomutova je jedním z receptů na úsměv spánek. “Ale ani s ním se to nesmí přehnat. Když budete spát dvanáct hodin, můžete mít pak místo radosti trauma, že jste celý den prospali,” prozradili soutěžící.

Týpci z Chodova pojali své téma poněkud originálně. Nepřišli totiž odprezentovat Recept na úsměv, ale recept na neúsměv, tedy jak se nesmát. “Nechoďte ven, protože strop vás zaručeně nerozesměje. Bavte se s nudnými lidmi. Nebo běžte na plastickou operaci. Máme vědecky prokázáno, že lidé bez pusy se nedokážou smát,” nastínili soutěžící. Na závěr ale doporučili všem přítomným, aby se smáli pořád, protože svět bez smíchu by byl špatným místem.

Po této poslední prezentaci zasedla porota, která měla rozhodnout o konečném pořadí. Vybrat vítěze nebylo lehké. Přesto se z něj radoval nakonec slovenský tým Techničky. LI z Gymnázium Mateja Hrebendu z Hnúšťa. Tyto dívky se taky staly vůbec prvním slovenským týmem, který Prezentiádu vyhrál.

 

Celkové pořadí:

1. místo Techničky. LI (Gymnázium Mateja Hrebendu, Hnúšťa) ve složení: Ivana Kyseľová a Lea Romana Bálintová

2. místo Prima Kobra (Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora) ve složení: Kryštof Bednář, Ema Pajerová

3. místo TriplePower (Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín) ve složení: Barbora Plačková, Vendula Černá, Jolana Kurková

4. místo MAmča (ZŠ Litomyšl, U Školek) ve složení: Amélie Nešporová, Marek Štegner

5. místo Týpci (Gymnázium a střední odborná škola Chodov) ve složení: Radek Hegenbart, Jaromír Péc, Matěj Brož

6. místo Vidláci (ZŠ Liptál) ve složení: Anna Marie Nohavicová, Jakub Kovář

7. místo Gazely (Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc) ve složení: Alžběta Rácová, Aneta Žerníčková  a Natálie Štangová

8. místo Triola (Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou) ve složení: Veronika Veselá, Viktorie Kubíčková, Tereza Poláková

9. místo Wizards (ZŠ Břeclav) ve složení:  Sára Vajbarová, Karolína Pindurová, Beáta Vlachová

10. místo NBM (ZŠ a MŠ Na Beránku v Praze 12) ve složení: Štěpánka Hammerová, Anna Dvořáková

11. místo Dámičky (Gymnázium Uherské Hradiště) ve složení: Kateřina Škrabalová, Vilma Čagánková

12. místo BeViŠp (Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy) ve složení: Josef Beneda, Jan Vild, Jan Špeta

13. místo The Same Difference (Gymnázium Soběslav) ve složení: Kateřina Řezníčková, Lenka Novotná a Kristýna Kliková   

14. místo Želiezko (Gymnázium, Alejová 1, Košice) ve složení: Andrea Somošová a Ingrid Rusnáková

15. místo Easy way (ZŠ Hornická, Chomutov) ve složení: Tomáš Hubálek, Tomáš Krajíček, Petr Zoul

16. místo Glóbusisti (ZŠ Štefana Závodníka, Pružina ) ve složení: Veronika Vráblová, Petra Podoláková a Marek Hajdík

17. místo Partyzánka (ZŠ Partyzánská Česká Lípa) ve složení: Magdalena Holubová, Šimon Římánek, Jakub Munzar

18. místo Špenátovci (ZŠ Česká Skalice) ve složení: René Zelený, Tadeáš Jůza