Cukr může za vaše zkažené životy

08.04.2018 | Eva Šviráková | Soutěžní kola

Krajský turnaj ve Zlíně patřil dvojici z týmu Limitless z Obchodní akademie Valašské Meziříčí. Kromě jejich skvělého výkonu k výhře přispělo i jejich nečekané odhalení, že za „drogu dnešní doby“ považují cukr.

Strhující úvod, slidy s minimem textu, znalost tématu, zápal pro věc a perfektní struktura prezentace. Tak by se dal ve zkratce shrnout výkon týmu Limitless, kteří si po právu odnesli deskovou hru a lístky na představení městského divadla Zlín. Kromě výborné formy prezentace se však Matěji s Romanem povedlo přimět posluchače se zamyslet... „Nejste náhodou závislí na cukru?“ Podle citovaného výzkumu s množstvím cukru klesá míra dosaženého štěstí z jeho konzumace a roste míra civilizačních onemocnění. Kluci však mají jasno v tom, že cukr není hlavní viník – na vině je přílišná konzumace. Aby svou hypotézu ověřili, oba už dva měsíce nejí nic, co by obsahovalo přidaný cukr. A výsledek? „Líp se mi spí, mám stabilně víc energie a lepší náladu“, říká Roman. „Každý by se nad tím měl zamyslet a dohledat si informace“, doplňuje Matěj. Sami kluci pak zastávají názor, že k omezení konzumace cukru se člověk musí rozhodnout sám, na základě vnitřního přesvědčení a že omezení ze strany vlády nebudou nikdy tolik efektivní.

 

Návykové látky, internet a sociální sítě, posedlost vzhledem, hon za dokonalostí a cukr. To je výčet věcí, které zlínští středoškoláci považují za drogu dnešní doby. Jen jediný tým Lesanky si zvolil téma „co nám rodiče neřekli“. S překrásnou prezentací v programu Prezi holky vybojovaly druhé místo a sdělily nám, co všechno jim před nástupem na gymnázium nebylo řečeno. S pětiletým odstupem od svého prvního školního dne se jejich názor na spoustu věcí změnil a svou školu mají stále radši.

 

Třetí příčku obsadily tři dívky z domácího týmu Limus Cannae, které mezi nás vnesly větší povědomí o poruchách příjmu potravy v souvislosti s honbou za dokonalým vzhledem. Jejich prezentace byla velice autentická až alarmující, holky v dotazech rozvedly, že se samy s tímto problémem nějakou dobu potýkaly a mezi internetovou komunitu lidí s PPP se dostaly. Sociální média podle nich nejsou přímo viníkem, nicméně pomáhají v šíření tohoto nefyziologického modelu „krásy“, ale také se na nich dávají dohromady komunity lidí, které se v anorexii či bulimii navzájem podporují.

 

Konečné pořadí

1. místo: Limitless (OA a VOŠ Valašské Meziříčí) ve složení: Roman Štěrba, Matěj Jenčke

2. místo: Lesanky (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť) ve složení: Veronika Kučerová, Halina Kočková, Laura Trávníková

3. místo: Limus Cannae (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť) ve složení: Anna Kudlová, Aneta Zavadilová, Zuzana Gabrhelíková

1. místo LIMITLESS (Obchodní akademie a VOŠ, Valašské Meziříčí) ve složení: Roman Štěrba, Matěj Jenčke
2. místo Lesanky (Gymnázium, Zlín) ve složení: Veronika Kučerová, Halina Kočová, Laura Trávníková
3. místo Limus cannae (Gymnázium, Zlín) ve složení: Anna Kudlová, Aneta Zavadilová, Zuzana Gabrhelíková