Zkušení Trix a jejich muškátový oříšek si odnášejí plzeňské první místo

04.04.2018 | Petra Plachá | Soutěžní kola

V Plzeňském kraji se dějištěm krajského kola soutěže Prezentiáda stalo Gymnázium, Plzeň, kam se dnes 5. 4. rozhodlo vydat 5 odvážných týmů ze středních škol, které neváhaly obhájit své prezentace před odbornou porotou. Soutěžící si mohli vybrat mezi dvěma tématy prezentací „Co nám doma neřekli“ a „Droga dnešní doby“.

Už od brzkého rána začali pořadatelé připravovat aulu plzeňského gymnázia na krajské kolo Prezentiády, které se podle nominačního kola mělo letos těšit na opravdu kvalitní prezentace studentů ze středních škol Plzeňského kraje. Porotci už zaujali svá místa, přiházel posední tým a zbylí soutěžící si naposledy opakovali své prezentace.

V úvodní prezentaci si každý připomněl pravidla, dozvěděl se o partnerech soutěže a v neposlední řadě byla představena porota, která byla tvořena Petrou Plachou a Martinem Brunou, zastupujících pořadatele soutěže spolek Student Cyber Games, Marií Vaňkovou za Gymnázium, Plzeň, vedoucí Centra robotiky Martinou Kupilíkovou a za krajský úřad Reginou Hrabětovou.

Když byly vyřešeny všechny formality, nastal čas na první soutěžní prezentaci. Tým Causa (in)latens nám představil svůj názor na Drogu dnešní doby, kterou jsou podle nich sociální sítě. Děvčata z tohoto týmu všem ukázala, jak dokážou být sociální média nebezpečná a zvládla vtáhnout diváky do své trochu pochmurné prezentace.

S posmutnělou atmosférou si ale lehce poradil tým H.U.G., který svou s nadsázkou pojatou prezentací rozesmál jak diváky, tak porotu. Tříčlenný tým nás dokonale přesvědčil, že drogou dnešní doby je hudba a každému bylo jasné, že vtipnými statistikami, nevybíravým humorem a hlavně zajímavým projevem si nepochybně vyslouží vysoké hodnocení.

Tým Smečka z béčka, který následoval, si na rozdíl od svých soupeřů vybral téma Co nám doma neřekli. Publikum dokázal zaujmout zejména propracovaným průzkumem mezi svými vrstevníky.

Velmi poutavou prezentaci přednesl také tým Ubwenzi, který za drogu dnešní drogy považuje jednoznačně selfie. Od historie „slefíček“ až po vtipný test, zda někdo z publika netrpí „selfitidou“ nás ladně provedli celým vystoupením.

Posledním týmem, který se krajského kola účastnil, byli Trix. Už od prvního slidu bylo vidět, že s prezentováním má zkušenosti, a aby ne, když se Prezentiády neúčastnil poprvé. Stejně jako většina týmů si i Trix vybrali téma Droga dnešní doby. Postupně nám členové týmu představili skutečné drogy, jako je podle nich v současnosti populární Xanax, moderní závislosti, například mobilní telefony a internet, ale i drogy z našeho běžného života jako čaj a káva, cigarety, sex nebo muškátový oříšek.

Po skončení poslední prezentace si týmy udělaly menší přestávku a porota se zatím pustila do vyhodnocování. Všechny prezentace byly vyrovnané a zvláště rozhodnout o prvním místě nebylo vůbec snadné. Nakonec se ale porota shodla. Vítězem krajského kola soutěže Prezentiáda v kategorii středních škol se stal zkušený tým Trix, kteří ale měli hned v patách zábavný tým H.U.G. Třetí místo obsadily sympatické slečny z týmu Ubwenzi.

1. místo: Trix (Masarykovo gymnázium Plzeň) ve složení: Adam Francouz, Vladimír Kvatda, Jiří Kouba

2. místo: H.U.G. (Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy) ve složení: Adéla Kotěšovcová, Matyáš Mráz, Aleš Matějka

3. místo: Ubwenzi (Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy) ve složení: Karolína Ptáčková, Tereza Sládková

1. místo Trix (Masarykovo gymnázium, Plzeň) ve složení: Adam Francouz, Vladimír Kvarda, Jiří Kouba
2. místo H.U.G. (Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy) ve složení: Adéla Kotěšovcová, Matyáš Mráz, Aleš Matějka
3. místo Ubwenzi (Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy) ve složení: Karolína Ptáčková, Tereza Sládková