Emilky se v Brně proprokrastinovaly k vítězství

03.04.2018 | Miroslav Hanus | Soutěžní kola

Jeden z prvních letošních turnajů Prezentiády se konal v Brně. Konkurence v tomto kraji a v kategorii středních škol byla velká, nominačního kola se zúčastnilo 26 týmů. Předvést se před porotou mohla ale jenom polovina.

Už s příchodem prvních týmů na Gymnázium Matyáše Lercha bylo vidět, že žádný z nich nechce prohrát a všichni chtějí obsadit to první, jediné postupové místo na Grandfinále. Jen jeden tým se rozhodl nabízenou příležitost zahodit a nakonec nepřicestoval. O vítězství tak svedlo boj dvanáct týmů.

Když hodiny ukázaly 8:30 a turnaj začal, napětí v sále bylo přímo elektrizující. Všichni byli zvědaví, kdo půjde prezentovat jako první. „Připraví se tým Deadliners,“ řekl pořadatel a v sále to zašumělo. Chvíle byly o to nekonečnější, že organizátor stále pokračoval ve své prezentaci a představoval partnery soutěže.

Konečně nadešel ten okamžik, kdy dvě odvážlivkyně z Deadliners předstoupily před porotce Romana Podlenu (zástupce Gymnázia Matyáše Lercha), Magdu Mužíkovou (z poradny pro osobní rozvoj Zlatý klíček), Ottu Eibla (zástupce Masarykovy univerzity, vysokoškolský pedagog a politolog), Jaroslava Lista (z kurzu Minutový řečník), Tímeu Červeňovou (studentský spolek MUNIE) a Miroslava Hanuse (zástupce pořadatele Student Cyber Games). Ve své prezentaci na téma Droga dnešní doby se zaměřily na příběh pana Karla, který musí neustále bojovat s cukrem, který je dokonce i ve slaných brambůrcích. Další tým Bumerang představil všem v sálu své závislosti. Bohužel si neuhlídal čas a zapomněl na to, že závislost si člověk může vypěstovat i na mluveném projevu.

Z toho, co se doma nedozvěděly, se vyzpovídaly dívky z týmu Racooni, které formou deníčku poděkovaly svým matkám.

Studenti z týmu Bylo nás tři zase přišli s šokujícím odhalením, že jejich kamarád Matěj bere drogy. Nakonec se ale tato zpráva ukázala jako Fake news, která může být také jednou z drog dnešních doby. Studenti na závěr své prezentace nezapomněli zmínit, jak s tímto problémem bojovat.

Po přestávce na pódium přišly dívky z týmu Emilky, které sladěny černobíle s červenými puntíkovanými ponožkami všem vysvětlily, co je jejich hlavní drogou. Prokrastinace. Při své poutavé prezentaci se také přiznaly, že jsou kavárenskými povaleči. Dívky z týmu MaKa ale jejich přesvědčení nesdílely a zaměřily se na jinou drogu dnešního světa, a to na biopotraviny.

NaLukVerky ve své prezentaci také přiznaly, že podle nich je dnešní drogou prokrastinace. Dokonce prokrastinovaly tak moc, že si ani nestihly přečíst knihu o prokrastinaci.

Děvčata z týmu Špičky se zase ve své prezentaci vrátila do pravěku. Návrat do minulosti nebyl tak razantní, jak by se zdálo, jejich prezentace byla totiž o letech, ve kterých vyrůstali jejich rodiče.

V závěrečné prezentaci soutěžící z HaKa teamu vysvětlili, proč vznikla legenda, že děti nosí čáp. Podle nich to bylo kvůli tomu, že když dítě vidělo rodící matku, ptalo se jí, co se jí stalo, že má kolem sebe tolik krve. Otec mu pak odpověděl, že ji do břicha kousl čáp.

Po této závěrečné prezentaci si s týmy promluvili porotci a řekli jim, co se jim na jejich prezentaci líbilo, ale také, co by pro příště změnili. Všichni už byli ale nervózní a chtěli co nejdříve vědět, kdo vyhrál. Když zaznělo, že na druhém místě se umístil tým Bylo nás pět, propukla velká radost v týmu Emilky. „Jsme nadšené. Vyhrály jsme i loni, ale na Grandfinále jsme skončily až čtrnácté. Letos to chceme vylepšit,“ radovala se vítězka Veronika Malcová.

 

Pořadí: 

1. místo: Emilky z OA, SOŠ knihovnická a VOŠ, Kotlářská, Brno ve složení Karolína Balatková, Soňa Kuderová, Veronika Malcová

2. místo: Bylo nás tři z SŠ technická a ekonomická, Olomoucká, Brno ve složení Michael Čermák, Matěj Ondráček, Anna Davidová

3. místo: NaLukVerky z Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka ve složení Natálie Burešová, Věra Španihelová, Lukáš Skála