Jak uspět v Prezentiádě? Rady přímo od vítězů!

17.03.2018 | Anna Švaňhalová | Interview

Irena Coufalová, Adéla Doležalová a Diana Vosecká. Tři dívky, které minulý rok pod jménem TriVia překonaly všechny své soupeře v kategorii základních škol. Co bylo na Prezentiádě nejlepší? A jak připravit nejlepší prezentaci? Nejen na to nám loňské vítězky z Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře společně odpověděly

Jak vzpomínáte na loňský ročník Prezentiády?

Minulý ročník pro nás byl opravdový zážitek. Bylo to podruhé, co jsme se Prezentiády zúčastnily. Díky tomu, že jsme věděly, do čeho jdeme, jsme nebyly tak nervózní. Mohly jsme si užívat přátelskou atmosféru, která byla všude kolem nás.

Co bylo na Prezentiádě nejkrásnější?

Prezentiáda byla plná krásných momentů. Nejlepší byly ty chvíle, kdy jsme se mohly bavit s účastníky z ostatních týmů. Vzájemně jsme se podporovali, jako bychom ani nebyli soupeři.

Soutěže jste se loni zúčastnily už podruhé.  Zaznamenaly jste nějaký progres ve vašich výkonech?

První rok pro nás byl tak trochu zkušební. Nevěděly jsme, do čeho jdeme. Všechno pro nás bylo úplně nové. Dívaly jsme se na videa z minulých let a snažily se zjistit, jak správně prezentovat. Ovšem minulý rok už jsme do toho šly po hlavě. Už jsme věděly, co od toho čekat. Před diváky jsme se cítily lépe a měly jsme mnohem menší trému, než předchozí rok.

Co bylo klíčem k vašemu úspěchu?

Klíčem k našemu úspěchu bylo to, že jsme po celou dobu držely při sobě. Nenechaly jsme se rozhádat nebo rozdělit. Náš tým byl naším úspěchem.

Jak se vám líbí letošní témata?

Témata se nám zdají letos zajímavá, hlavně  ta pro základní školy. Dají se pojmout velmi kreativně. Člověk se na ně může koukat z mnoha různých úhlů. Každý tým si v nabídce najde téma, které mu sedne a bude k němu mít co říct.

Zúčastníte se tedy i letos?

Účast na letošním ročníku pořád ještě zvažujeme. Stále nejsme rozhodnuté.

(Dívky se letošního ročníku zúčastní, Irena v týmu Mňamózníci, Adíéla s Dianou v týmu Kočičky - poznámka autorky.)

Jaké rady byste z pozice stále úřadujícího vítěze daly všem letošním účastníkům soutěže?

První rada: Nebojte se. Přihlaste se! Pokud ještě nejste rozhodnutí a nikdy předtím jste na Prezentiádě nebyli, tak neváhejte. Běžte do toho. Je to cenná zkušenost. V životě se vám jistě bude hodit.

Druhá rada: Nepodceňte přípravu! Na každém týmu je vidět, zda se na projev připravoval, nebo ne. Spolupracujte. Každýčlen vašeho týmu určitě něco vymyslí.

A poslední rada od nás: Užijte si to! Prezentiáda je i o zábavě, kterou zažijete při tvorbě prezentace i při cestě ve vlaku na krajské kolo nebo na Grandfinále v Brně.

Máte nějaké tipy, jak nejlépe připravit prezentaci a jak zvládnout samotný projev?

Slabou stránkou našeho týmu byla improvizace. Tohoto nedostatku jsme si byly vědomy. O to lepší tedy musela být příprava. První tip je určitě začít včas. Díky tomu si budete moci s prezentací více vyhrát. Propracovat ji i do těch nejmenších detailů.

Jedním z nejdůležitějších bodů pro náš tým byla originalita. Pokuste se dané téma pojmout jinak! Prezentaci se snažte udělat jednoduchou. Nikoho nebudou zajímat odstavce textu na plátně, ale vy! Proto pracujte hlavně na sobě. My jsme si kvůli naší špatné schopnosti improvizovat připravovaly vždy přesný scénář. Ten zahrnoval i choreografii a odpovědi na případné otázky, které jsme mohly čekat od poroty.

Jak jste se při prezentování dokázaly vypořádat s trémou?

Jednoduše řečeno jsme se navzájem podporovaly. Asi by všechno vypadalo jinak, kdybychom prezentovaly každá sama. Hlavní je si uvědomit, že když trému nepustíte k vodě a zaměříte se na ni, bude to ještě horší. Tak hlavu vzhůru!

Přinesla vám Prezentiáda něco, co se vám v životě bude hodit?

Prezentiáda nás v první řadě zdokonalila v komunikaci a v projevu. To v životě využíváme neustále. Zkušenosti se hodily mnohokrát a ještě se hodit budou. Projev i komunikace jsou v dnešním světě opravdu důležité. Je potřeba se naučit, jak si zachovat chladnou hlavu. Zkušenost, jako je Prezentiáda, nás připravila na obdobné věci. A především nám dodala více sebevědomí.