Kovy: Když jsem vystupoval poprvé před publikem, vylomil jsem si zub

07.03.2018 | Miroslav Hanus | Interview

V roce 2014 obsadil se svými kolegyněmi z týmu Trupky páté místo na celostáním finále Prezentiády. Řeč není o nikom jiném než o youtuberu Karlu Kovářovi alias Kovym. V rozhovoru prozradil, jak s odstupem času vzpomíná na Prezentiádu i jak dlouho mu trvá připravit scénář k jeho videu.

Jak ses cítil při svém prvním vystoupení před publikem?

Bylo to na besídce ve školce. Jak jsem se ale cítil, to vážně nevím. Pamatuju si jen neodolatelnou touho ochutnat perníček ve tvaru Mikuláše na následném rautu. Když jsem se konečně dočkal, vylomil jsem si na něm první zub. Obrečel jsem to.

 

Pamatuješ si na své první video?

Jasně. Se třídou jsme natáčeli různé reportáže a scénky. Bylo to hrozně vtipné. Ta videa ještě teď mám, ale nikde na internetu už nejsou.

 

Co pro tebe bylo nejtěžší, když jsi začínal jako youtuber?

Vůbec nic. Začínal jsem z nudy, natáčel jsem pro radost, bavilo mě to. Nic těžkého. 

 

Jak se vyrovnáváš s kritikou?

Pokud v ní nalézám něco konstruktivního, mám z ní radost. Pokud jsou to ale jen urážky, tak takové komentáře filtruji. Jinak bych se z toho zbláznil. Videa natáčím pro ty, které baví. Ostatní je nemusí sledovat, pokud nechtějí.

 

Jak postupuješ, když zpracováváš nějaké téma pro své video?

Pokud je to politické, může to být i dvacet hodin, které přípravou scénáře trávím. Je to nekonečné hledání materiálů, procházení zdrojů, ověřování. Spíš je to vlastně žurnalistická práce.

Když se jedná o scénky, nebo mluvím třeba o sociálních sítích, je to spíš o kreativitě a nápadech. Psaní pak může trvat klidně jen hodinu, nebo taky rok.

 

Někteří lidé se bojí mluvit před publikem, jiní i před kamerou. A to jen proto, že mají trému. Máš nějaké tipy, jak ji překonat?

Povznést se. Uvědomit si, že nervózní je každý a není se tak úplně čeho bát.

 

Jak posuzuješ, jestli tvůj nápad zaujme diváky?

Mám v sobě jakési pouto se svou komunitou a za těch šest let už poměrně dobře dokážu odhadnout, co zaujme.

 

Vyzkoušel sis i Prezentiádu. Jak na tuto soutěž vzpomínáš?

Skvěle! Byla to má první zkušenost s prezentováním před větším množstvím lidí. Práce pod časovým tlakem při finále byla skvělá!

 

Co ses díky Prezentiádě naučil?

Především předstoupit před lidi a s vážným výrazem jim prezentovat sebevětší pitomost. Skvělá průprava do života, kde se tohle stává často.

 

Co pro váš tým bylo nejtěžší?

To už si moc nepamatuju, ale myslím, že jsme měli problém, aby měla prezentace hlavu, patu a pointu. Na to je vždycky důležité myslet. A aby v ní byla aspoň jedna věc, která lidem utkví v paměti.

 

V roce 2014, když ses účastnil Prezentiády podruhé, skončili jste ve finále na pátém místě. Víš tedy, jak zaujmout porotce a uspět. Co bys poradil účastníkům, kteří se soutěže účastní poprvé a neví, jak na to?

Vím, že nevím vůbec nic. Každý má taktiku jinou a žádný zaručený postup neexistuje. Snad bych jim jen poradil mít dostatek zdravého sebevědomí a nebrat to zase tak moc vážně.

 

Jednadvacetiletý youtuber Karel Kovář pochází z Pardubic. Na YouTube začínal pod přezdívkou Gameballcz. Nyní natáčí jako Kovy a ve svých videích se věnuje politice, paroduje aktuální trendy a natáčí své zážitky z cest. Na YouTube má téměř sedm set tisíc odběratelů. Na střední škole se dvakrát účastil Prezentiády. V roce 2014 jeho tým obsadil páté místo v celostátním finále. Aktuálně studuje marketing a PR na Univerzitě Karlově v Praze.