Loňská vítězka Bára Horáčková: Nebojte se, jděte do toho! Stojí to za to!

03.03.2018 | Anna Švaňhalová | Interview

Od doby, kdy si převzali pohár za nejlepší prezentaci v kategorii středních škol, už uběhl skoro rok. Týmu FEEL ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové se v minulém ročníku Prezentiády nikdo nevyrovnal. Členka vítězné trojice Barbora Horáčková nám prozradila, co bylo klíčem k jejich úspěchu i co je nejdůležitější při tvorbě prezentace.

Jak vzpomínáš na loňský ročník Prezentiády?

Na minulou Prezentiádu vzpomínám se slzou v oku. S tou šťastnou slzou, samozřejmě. Byl to pro mě velice emoční zážitek, na který nikdy nezapomenu. Soutěží jsem minulý rok žila, věnovali jsme tomu spolu s týmem opravdu všechno. Prezentiády jsem se zúčastnila již na základní škole v roce 2013, kdy jsme skončili na 2. místě. Druhé místo bylo krásné umístění, ale já z toho byla zklamaná a jako „dvojka” jsem si opravdu nepřipadala. Pamatuju si, jak jsem tenkrát sama sobě slíbila, že tuto soutěž jednou vyhraju. Odnést si trofej za 1. místo byl tak trochu můj sen. Na střední škole jsem tedy oslovila Denču a Jonáše, moje spolužáky, ale taky velmi dobré přátele. Chtěli jsme dosáhnout něčeho velkého. Navíc jsme měli rok do maturity a věděli jsme, že se nám tyto zkušenosti budou nesmírně hodit. To jsme ještě netušili, že si budeme moci do našich životopisů napsat samotnou výhru celé Prezentiády!

Jaký moment byl pro tebe nejkrásnější?

Během soutěže jsem prožila spoustu opravdu nádherných zážitků. Nejkrásnější moment, na který nikdy nezapomenu, byl, když jsme společně stáli v brněnském sále, kde probíhalo Grandfinále a čekali na výsledky. Po vyhlášení třetího místa se mi rozklepalo celé tělo a srdce začalo bouchat o sto šest. Věděla jsem, že toužené vítězství máme na dosah. Jako by to bylo včera, když moderátor řekl: „Celkovým vítězem Prezentiády 2017 se stává…FEEL!” Začaly mi téct slzy a zalilo mě neuvěřitelné množství endorfinů. Takový pocit štěstí zažijeme v životě opravdu jen párkrát! V tu chvíli mi došlo, co všechno jsme společně dokázali. Byla jsem na nás všechny neskutečně hrdá. Přebírala jsem si vysněný pohár a stále tomu nemohla uvěřit! Vážně jsme převálcovali 100 týmů z Česka a Slovenska a odjíždíme s titulem „nejlepší prezentátoři”? Řeknu vám, to bylo opravdu něco!

Co bylo klíčem k vašemu úspěchu?

Řekla bych, že klíčem k úspěchu je tým opravdu kreativních a schopných lidí, kteří umí dobře spolupracovat a půjdou do toho ze všech svých sil! Naší velmi silnou stránkou bylo to, že studujeme na střední škole grafický obor. Troufám si tvrdit, že se bude těžko hledat někdo, kdo by grafiku našich prezentací překonal! Vyhráli jsme taky proto, že každý z nás vynikal v něčem jiném. Jonáš je neskutečný umělec, který během pár minut nakreslí něco, z čeho všem vypadnou oči z důlků. Denča je ART bohyně, která umí skvěle pracovat ve všech různých programech a na co sáhne, to jí jde. A já mám schopnost vést lidi, organizovat čas a velmi mě bavilo psaní, jak mluvených projevů, tak textů, které figurovaly v samotné prezentaci. Práci jsme se si tedy mohli strategicky rozdělit. Dalším klíčem úspěchu je věnovat soutěži opravdu hodně času. My jsme se kvůli Prezentiádě scházeli téměř denně. U kávy a dortíku jsme se prvních pár týdnů bavili o celkové myšlence, nápadu a realizaci. Pak už to byly jen hodiny a hodiny práce na počítači. Za nás všechny ale musím říct, že jsme si to nesmírně užívali. Dělali jsme něco, co nás bavilo, měli jsme cíl, kterého jsme chtěli dosáhnout.

Zúčastníte se Prezentiády i tento rok?

O účasti v letošní Prezentiádě jsme se samozřejmě bavili, ale spíše v legraci. Vzhledem k maturitním povinnostem by teď nebyl čas dělat Prezentiádu naplno. A navíc už nic jiného než první místo nebereme! (smích) Je čas dát prostor novým talentům, kteří jsou odhodlaní a jdou si pro výhru.

Jak bys porovnala letošní témata s těmi loňskými?

Témata jsou vždy hodně záludná. Lze je pojmout milionem způsobů. My vybrali v prvním kole téma Láska, sex a něžnosti. Vymyslet, jak ho pojmout, byl hodně velký oříšek. Nakonec jsme to ale dokázali proměnit v něco opravdu originálního. A co se letošních témat týče, moc se mi líbí. Možná se dokonce přece jen přihlásíme!

Máš nějaké tipy, jak nejlépe připravit prezentaci a samotný projev?

Nejtěžší věcí na celé Prezentiádě je podle mě ta chvíle, kdy máte nějak uchopit dané téma. Dejte hlavy do hromady. Víc lidí, víc nápadů. Poraďte se se spolužáky, jak by se jim takové uchopení tématu líbilo. Jestli by je to bavilo a zda by měli pocit, že jim vaše prezentace něco dala. Určitě oslovte nějakého učitele, který vám řekne upřímný názor, a vy tak zjistíte, co si myslí dospělák. Prezentaci se snažte tvořit jednoduše, decentně. V jednoduchosti je krása. Přeplácanost je kýč. Nemusíte být grafik, abyste vytvořili hezký design. Je určitě potřeba si dát pozor na podklad a barvu písma, vše musí být čitelné. Žádné dlouhé texty nikdo číst nechce, zjednodušte to. Obrázky do prezentace se snažte vytvořit sami. Stáhnout z internetu je umí každý. Na tom není nic originálního a pracného. Vezměte foťák a běžte si užít trochu srandy tím, že se to, co byste stáhli z Googlu, pokusíte vytvořit sami! Internet je plný rad, jak vytvořit kvalitní prezentaci. Nepodceňte to a něco si o prezentování přečtěte. Texty k prezentaci jsme si vždy připravili dopředu. Nejhorší bylo se ten text naučit a při naučeném odříkávání vypadat přirozeně, aby to vypadalo, že vše říkáte z patra. Přirozenost a připravenost je rozhodně základ úspěchu.

Při projevu před neznámými lidmi je asi každý trochu nesvůj. Jak ses s trémou vypořádávala ty?

Já s tím problém příliš nemám. Vystupování před lidmi mě baví, takže těžko radit. Vždy mi jen nahánělo strach, že text zapomenu nebo spletu. Člověk, který by byl opravdu hodně nesvůj, by do soutěže, jako je Prezentiáda, asi ani nešel. Ten zbytek, který se trochu stydí, si to nakonec přece jenom před plným sálem lidí užije.

Co ti Prezentiáda přinesla?

Jak jsem již zmiňovala, Prezentiáda mi přinesla spoustu pozitivních zkušeností, kterých si moc vážím. Nezlepšila jsem pouze svoje prezentační schopnosti, ale také schopnosti organizační. Také kreativní práce s mými dvěma spolužáky byla obohacující a ve spoustě ohledech mě velmi posunula. V CVčku tato výhra a zkušenost vypadá opravdu skvěle, spoustu firem to zaujme. Je to skvělé plus, které může hrát roli při konkurzu na nějakou pracovní pozici nebo při přijímacím řízení na vysokou školu.

Co bys z pozice stále kralujícího vítěze poradila všem letošním účastníkům soutěže?

Jako kralující vítězka, to zní opravdu skvěle, (smích), bych všem poradila: NEBOJTE SE, JDĚTE DO TOHO, OPRAVDU TO STOJÍ ZA TO! Soutěž Prezentiáda je opravdu jedinečná. Dává vám prostor se kreativně rozvíjet a prožít opravdu nádherný zážitek, ze kterého budete jistě těžit po zbytek života. Matematická olympiáda? To nikdy nebylo pro mě! Pro ty, kteří chtějí tvořit a bavit se, je Prezentiáda jako dělaná! Věřte mi, já ji přece zkusila dvakrát. Vystupte z řady, buďte sami sebou a dokažte si, že když něco chcete a jste ochotni pro svoje cíle něco udělat, dokážete to! Neuvěřitelným plusem je to, že poznáte spoustu zajímavých lidí, kteří vás mohou něčím zaujmout, namotivovat a třeba se díky nim dostanete na další životní cestu. Moje rada zní, jděte do toho! Ať už vyhrajete nebo ne, samotná tvorba prezentace nebo práce v týmu vám dá do vašich budoucích pracovních pozic zkušenosti, které se vždycky hodí! Hrajte fairplay a hlavně - UŽIJTE SI TO!

 

Barbora Horáčková, devatenáctiletá rodačka z Litomyšle, není výjimečná pouze v prezentování.V 17 letech odletěla na půl roku studovat střední školu na Nový Zéland. Po návratu domů se přidala k organizaci AIESEC, kde se stala hlavní organizátorkou projektu EDISON. Ten spočívá v tom, že do České republiky přijíždí stážisti z celého světa a seznamují zde studenty se svojí kulturou. Bára je vášnivou cestovatelkou, miluje také hudbu a sport.