FEEL vycítili příležitost a odvážejí si první místo

28.04.2017 | Michal Červený | Soutěžní kola

Všeobecně je známo, že zaměstnavatelé dnes požadují dobré prezentační a komunikační znalosti. Stejně tak není tajemstvím, že tyto dovednosti jsou na školách stále dosti opomíjené. S tímto problémem se rozhodla vypořádat soutěž Prezentiáda, do které se zapojují mladí lidé z České i Slovenské republiky. Ti nejlepší se sešli na dvoudenním finále v Brně. Celkem 16 soutěžních týmů v kategorii základních škol a 18 týmů ze škol středních.

Zatímco čtvrtek patřil žákům středních škol (reportáž zde), ani středoškoláci nebyli bez práce. Pro celkem 45 soutěžících byl první finálový den zkouškou zručnosti a kreativity. Teprve při zahájení finále bylo totiž soutěžícím starší kategorie odtajněno zadání témat. Ti tak měli pouhých 10 hodin, aby svou prezentaci vymysleli, připravili a odevzdali. K tréninku jim tak zbyl čtvrteční večer.  K výběru měli “Svět bez peněz” nebo “Jiný kraj jiný mrav”. Jak ke zvolenému tématu přistoupí, bylo již pouze na jejich rozhodnutí. Bonusové body mohli získat v případě, že se jim podaří do prezentace zakomponovat pojem “vanilkový puding”. 

Druhý den turnaje tak byl již čistě jen o prezentování. Na úvod svých prezentací soutěžící vždy porotě a publiku spustili své vytvořené video, které bylo jedním ze soutěžních úkolů. Hlavní část prezentace tvořil desetiminutový výstup soutěžících před odbornou porotou. Závěrem pak čelili dotazům porotců a publika. Kromě grafických, rétorických a kreativních dovedností jsou totiž také chopnosti improvizovat a reagovat na dotazy součástí hodnocení.

 

“Pro nás ten čas byl ideálně nastavený, že jsme vše stíhaly. Jako tým si rozumíme. Pomohlo nám, že jsme mohly pracovat na třech počítačích. Současně jsme tak stíhaly hledat informace i vytvářet prezentaci.” říkají Michaela, Radka a Lenka z týmu DREAM team o tom, jaké to je vytvořit prezentaci v časovém limitu.

“Je to zajímavá soutěž, není taková stereotypní, jako jsou nějaké vědomostní. I atmosféra je jiná, lepší. Je to soutěž zaměřená na rozvíjení mladých lidí a podporuje je v kreativitě.” shodují se Saša, Daniela a Daniela, tým Salašníci ze slovenské Žiliny.

 

 „Prezentiáda je určitě dobrá iniciativa, protože není tak úzce zaměřená. Prezentování je potřeba všude. Schopnosti, které si procvičíme, se nám budou hodit. Prezentiáda mi dala spoustu zkušeností s prezentováním, s prací pod tlakem a trémou a hlavně jsem poznal nové lidi. Myslím, že letos tady velice překvapili Slováci, všechny jejich prezentace velice bavily.“ hodnotí Prezentiádu Josef Vacek, který se svou kolegyní přijel z Olomouce.

 „Každý z nás se prezentuje denně, a proto si myslím, že taková soutěž je fajn. S celou porotou jsme se shodli, že studenti jsou velice šikovní a snaží se. Je nutné dodat, že do soutěže se přihlásí ti nejodvážnější, proto by bylo dobré, kdyby takováto soutěž rostla a přihlašovalo se více týmů.“ komentuje dění Mgr. Kateřina Ceralová z Ondrášovky.

Cena Ondrášovky za najlepší video putuje do Bratislavy společně s Michalem, Viktórií a Lenkou, kteří si říkají Len Mi a Vi. Reklamu na „vodu“ pojali originálně jako videoseznamku.

Výjimkou je vždy tým postupující na „Divokou kartu“. Tím byli letos chlapci Radek Horáček, Matěj Prokop a Jan Daněk tvořící tým DoiX z Gymnázia Pardubice Dašická. O tom, že si své místo ve finále zaslouží nelze pochybovat, umístili se na celkovém třetím místě.

Salašníci ve složení Alexandra dulinová, Daniela Fojcíková a Daniela Cabadajová uhranuly porotce svým zamyšlením nad absurdními zákony ve světě. Uznejte, že zakázat sobovi, aby vystrkoval hlavu z letadla, není fér. Pokus o úplatek porotců v podobě kelímku s pudingem se zřejmě vyplatil, protože do Žiliny se vracejí s pohárem za druhé místo.

Hlavním vítězem celé Prezentiády se po napínavém finále stala trojice ze SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky s.r.o., Hradce Králové – tým FEEL. Barbora Horáčková, Denisa Půbalová a Jonáš Jagerčík zaujali nejen odvážným videem ve stylu „I’m sexy and I know it“, ale také vlastnoručně vytvořenou grafikou. Publikum pozvali na planetu Vanilka, kde peníze nejen neexistují, ale dokonce jsou zakázané, a všichni obyvatelé jsou mnohem šťastnější. Bez pochyb si zasloužili pohár za první místo.

„Už od deváté třídy, kdy jsem byla na druhém místě, jsem si přála získat pohár za první místo. Dnes se mi to podařilo a jsem hrozně moc šťastná. Prezentiáda mi dala veliký rozhled toho, jak se dá prezentování pojmout a jak se dá prezentovat. Myslím, že se to trochu překlápí do divadla, ale každopádně je to kreativní soutěž a jsem ráda, že tady je tato možnost pro studenty.“ Zhrnula své pocity Barbora Horáčková, členka vítězného týmu Feel.

Fotogalerie

1. místo: Feel (SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky s.r.o., Hradec Králové)

2. místo: Salašníci (Obchodná akadémia, Žilina)

3. místo: DoiX (Gymnázium Pardubice Dašická)

4. místo: Pleasure Industries (Gymnázium Pardubice Dašická)

5. místo: Triangl (Gymnázium Jiřího Ortena, Kutná Hora)

6. místo: Len Mi a Vi (Spojená škola - Gymnázium, Bratislava)

7. místo: Vrána a Brož (Gymnázium a SOŠ, Semily)

8. - 9. místo: OB (Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec)

8. - 9. místo: Sépie (Wichterlovo gymnázium, Ostrava - Poruba)

10. místo: Novitas (Gymnázium sv. Tomáša Akvinského, Košice)

11. místo: Střelci (Gymnázium Olomouc - Hejčín)

12. místo: Mloci (SOŠ pro administrativu Evropské únie, Praha 9)

13. místo: DDM (Podkrušnohorské gymnázium, Most)

14. místo: Emilky (OA, SOŠ knihovnická a VOŠ Brno)

15. místo: DREAM Team (VOŠ a SPŠ, Žďár nad Sázavou)

16. místo: Měsíc a 23 cm (Gymnázium Cheb)

17. místo: NIKI (Gymnázium Sušice)

18. místo: Edisonky (OA a VOŠ Valašské Meziříčí)