Edisonky to rozsvítily ve Zlíně

21.04.2017 | Kateřina Lesáková | Soutěžní kola

 „Láska nebo fyzika“ – tak by se dal shrnout páteční turnaj na Zlínském gymnáziu. Ze třinácti týmů si jich devět vybralo téma vynálezů. I přes zápornější vztah k fyzice byly všechny vynálezy z oblasti fyziky a konkrétně vynález žárovky, podmíněný vynálezem elektřiny, poslal Edisonky s jejich krásnou prezentací do finále.

Smartphone, internet, elektřina i spalovací motor jsou vynálezy, bez kterých si dnes jen těžko dokážeme představit život. Stejně to viděli i žáci středních škol a internet s elektřinou byly nejčastěji zmiňované průkopnické vynálezy. Stejně tak zajímavý byl „nej“ vynález pro 3 (ko) čočky, které nám ukázaly, že optické čočky mají své nezastupitelné místo jak ve vědě, tak v denním životě. Vynález žárovky, éra Edisona a rozvoj elektřiny zpracovaly Edisonky do krásné prezentace plné zajímavých informací i přesto, že šlo fyziku. Věděli jste například, že si T.A. Edison nechal patentovat 1500 vynálezů? A ptáte se, jak to stihnul? Ještě totiž nikdo nevynalezl internet a smartphone...

V kontrastu s vynálezy zazněly spíše emoční prezentace o lásce, sexu a něžnostech. S kamennou tváří nám tým Nikolas a spol. představil nejbizardnější sexuální zákony světa. Takže už víme, že pokud někdy pojedeme do Libanonu, můžeme mít pohlavní styk jen s ovčí samicí. Pokud bychom si vybrali samce, hrozil by nám trest smrti. Do Thajska si zase zabalte spodní prádlo, chodit bez něj je tam trestné. V Pensylvánii je trestný zpěv ve vaně či před partnerem a pro jistotu na Floridě nesouložte s dikobrazem, krom všech jiných úskalí je to i nezákonné. Šalamounsky výběr tématu vyřešil DreamTeam, kterým kantorka zakázala Lásku, sex a něžnosti. Kluci tak prezentovali jako nejpřínosnější vynález hormonální antikoncepci. Pokud budou chtít někdy prodávat pro farmaceutické společnosti, zaplatí je zlatem – DreamTeam si po právu zasloužil druhé místo. Je k zamyšlení, že slovo manželství bylo skloňované jen v jedné jediné prezentaci a to jako registrované partnerství u homosexuálů. Je tedy manželství přežitek?

 

Pořadí SŠ

1. místo: Edisonky - Marie Čubová, Martina Koloničná

2. místo: DreamTeam - Ondřej Špendlík, René Kafka

3. místo: Vaksňáci - Lukáš Žilinský, Martin Močarník

 

Fotogalerie na Facebooku