Prezentiáda+ mění Zlín

10.04.2015 | Eva Šviráková | Soutěžní kola

Krajský turnaj Prezentiády+ ve Zlíně naprosto přesáhl hranice powerpointu. K velkému překvapení přišly týmy prezentovat buď již zrealizované projekty, nebo projekty těsně před vypuštěním do světa. Například díky prvnímu týmu Beta ze Zlínského gymnázia bude mít jejich ochrnutý spolužák nějaké finance navíc a dívky z týmu Createbox ze SOŠ Luhačovice vyvinuly a zrealizovaly duševně postiženým lidem hračku přímo na míru!

Turnaj čítající 16 týmů, z toho 6 ze základních škol, měl téměř rekordní počet soutěžících. Prezentování se protáhlo až do půl čtvrté a pro všechny soutěžící i porotce to byl náročný den. Vybrat nejlepší prezentaci jak mezi středními, tak i základními školami, bylo téměř nemožné. 

Mezi základními školami nás upoutal nápad týmu Cérky z Valašska, které chtějí uspořádat školní soutěž v pojídání frgálů, a které se svým nápadem obsadily krásné čtvrté místo. O příčku výš se pak vyšvihl tým BLIK CVAK a jejich nápad se školním časopisem, který byl těsně před uskutečněním. Mezi porotou se strhl téměř boj o to, který tým pojede do finále. Nakonec, jen díky technickému zpracování prezentace vyhrál tým Pumpalumpové s nádhernou vizí školní soutěže ve stolním tenise. Na druhém místě se umístil tým Doo Ba Doo, který vymyslel jak pomocí 3 soutěžních skupin, dvě zaměřené na uměleckou výrobu a jednu na hudební, uspořádat prodejní benefiční koncert na podporu nemocných dětí ve svém okolí. Dívky z posledního ročníku základní školy v Luhačovicích naprosto přesáhly očekávání pro svůj věk.

Mezi středními školami jsme nejčastěji viděli projekty na pomoc ostatním nebo hry zaměřené na technické zázemí. Za zmínku stojí projekt na hororovou hru na motivy H.P. Lovecrafta týmu Amatéři či film Sněhová vločka stejnojmenného týmu zaměřený na osvětu o duševně nemocných. Vločkám ze Zlínského gymnázia se navíc povedlo zapojit hudební, výtvarnou i hereckou sekci školy, domluvit si filmařské vybavení a snad jim Prezentiáda+ dá impuls k realizaci.

Čtvrté místo mezi středními školami si vybojoval tým HungryStudio ze SŠ filmařské ze Zlína, též nazývané Creative Hill. Trojčlenný tým přišel prezentovat hru kterou během týdne sami vytvořili a vzhledem k její technické náročnosti, krátkému času a perfektnímu propracování projektu to porotě téměř vyrazilo dech. Na Youtube můžete zhlédnout trailer k jejich hře Handy Child, kde se malé hladové dítě snaží dostat v noci do ledničky.

Třetí místo obsadila Marvel sekce týmu Marwho. Dvě studentky druhého ročníku Gymnázia v Uherském Hradišti vymyslely vlastní textovou RPG (role - playing - game) hru ze světa Marvelových komixů. Porotu ohromily stejnými tričky s logem, znalostmi,  technickou přesností a nádhernou promyšleností jejich světa. Pravděpodobně mezi posluchači získaly několik svých budoucích hráčů.

Členky týmu CreateBox ze SOŠ Luhačovice dokázaly něco neuvěřitelného. Díky tomu, jak se chopily Prezentiády+, vyvinuly nádhernou hru pro duševně postižené. Nejdřív se  zeptaly maminky postiženého chlapce s čím si její syn hraje a následně podle těchto požadavků vyvinuly krabičku plnou kartiček s kreativními úkoly, např: "Co ti tento obrázek připomíná? Pokus se to zveršovat". Porotu zarazila obtížnost některých úkolů, pak ale slečny vytáhly sešitek s kresbami, verši a skládačkami, s tím, že takhle si s CreativeBoxem hrají duševně postižení. Nejen porotě v tu chvíli spadla čelist. S realizací projektu jim pomohli jejich spolužáci pracující se dřevem a celý vynález testovaly v centru v Luhačovicích, kde získaly velice pozitivní hodnocení. Jejich smysl pro detail, schopnost dotáhnout věci do konce a zeptat se co je potřeba dřív, než něco udělám, byla pro všechny velice inspirativní. Umístily se na nádherném druhém místě.
Pokud chcete mladý tým podpořit, zde jsou jejich facebookové stránky.

První místo obsadil tým Beta z pořadatelské školy, jehož projekt je zaměřen na pomoc jejich bývalému spolužákovi. Ten ochrnul po mozkové mrtvici a jeho kamarádi mu tímto způsobem chtějí nejen pomoct, ale zároveň mezi veřejnost dostat povědomí o nemoci, která si nevybírá. Jejich projekt je založen na prodeji náramků s parádním heslem STAY STRONG, ke kterým bude přiložená informace o mozkové mrtvici i o způsobu, jak ji rozpoznat a poskytnout první pomoc. 
První místo tomuto týmu vysloužila bezchybná prezentace, reálně zpracované náklady a především přehlednost, s jakou nás do svého prezentování uvedli. A o tomhle má prezentace být.

Ve Zlínském kraji se Prezentiáda přerodila ze soutěže v prezentování v něco mnohem většího. Stala se motivací pro nadšené lidi měnit věci ve svém okolí k lepšímu, upozornit na problémy, které nás trápí a také si vyměnit zkušenosti a kontakty. I díky porotě, která to letos měla s hodnocením opravdu těžké, se snad některé projekty studentů dotáhnou do konce, neboť dochází k nabídkám mezi Univerzitou Tomáše Bati a středními školami. A tak, kdyby měla Prezentiáda+ pomoct aspoň jednomu projektu, stálo to sedmi a půl hodinové úsilí za to!

Kategorie ZŠ
1. místo - Pumpalumpové - ZŠ Liptál - Lubomír Hrbáček, Pavlína Vráblíková, Radek Skýpala

2. místo - Doo Ba Doo - ZŠ Luhačovice - Lenka Bačová, Aneta Barcuchová, Karolína Kuželová

3. místo - BLIK CVACI - ZŠ Luhačovice - Nikol Macečková, Jana Herinková, Kristýna Kučerová

Kategorie SŠ
1. místo - Beta - Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť - Anna Randárová, Lukáš Machala, Pavel Novotný

2. místo - Createbox - SOŠ Luhačovice - Sabina Pjajková, Kristýna Sudková, Kateřina Bednaříková

3. místo - Marwho - Gymnázium Uherské Hradiště - Klára Ševčíková, Martina Fusková

 

Galerie na Facebooku

1. místo Beta (Gymnázium, Zlín) ve složení: Anna Randárová, Lukáš Machala, Pavel Novotný
2. místo Createbox (Střední odborná škola, Luhačovice) ve složení: Sabina Pjajková, Kristýna Sudková, Kateřina Bednaříková
3. místo Marwho (Gymnázium, Uherské Hradiště) ve složení: Klára Ševčíková, Martina Fusková