T&T 8 - Šaty dělají člověka

06.04.2015 | Beáta Davidová | Tipy a triky

Ano, je to pravda odvěká. To, co nosíme, nás opravdu charakterizuje. V dnešní době existuje spousta stylů a každý máme ten svůj, ovšem u prezentování bychom měli všichni spoléhat na slušnější, klasické oblečení.

Nejdůležitější je hlavně přijít v čistém a vyžehleném oblečení. Zvolte takové oblečení, které vám padne a zároveň vás nebude nijak tlačit, svírat či jakkoli jinak obtěžovat. Tyto nepříjemné pocity by totiž mohly odvádět vaši i divákovu pozornost.

Říká se, že byste měli být vždy o třídu lépe oblečeni než posluchači. Pokud ale nevíte, kdo jimi bude, zvolte minimálně košili a slušnější kalhoty. Popřípadě si neváhejte přibalit něco navíc a doplnit svůj vzhled na místě. Co se týče barev, seriózně působí méně výrazné barvy jako černá, šedá, tmavě modrá či vínové a bílá v podobě topu.

Také myslete na to, kde prezentujete, ať vám není moc zima, nebo naopak moc teplo. Třesení zimou je rušivé a koláče v podpaží také nikoho nezajímají.

Muži

Jak už bylo řečeno, nejlepší je zlatá střední cesta. Když se teď chystáte na krajské kolo Prezentiády+, tak to není nutné přehánět s oblekem a kravatou. Volte slušné kalhoty a košili, které můžete doplnit sakem či společenským svetrem.

Vyhněte se teniskám, i kdyby byly černé, taky ošoupaným džínům a vytahaným starým věcem. Nechcete přece působit jako burani a reprezentujete hlavně sami sebe. Ponožky se spidermanem nechejte doma a taky další výrazné věci, které by mohly odvést pozornost od důležitého tématu.

Ženy

Tohle pohlaví určitě sklidí úspěch v kostýmku, jednoduché sukni s halenkou či košilí nebo ve společenských kalhotách. Pokud tedy zvolíte sukni či šaty, vždy však myslete na silonky, které by měly být nezbytnou součástí vašeho oblečení na prezentaci. V návaznosti na punčochy vždy noste boty s plnou špičkou. Ideální jsou černé, nebo jinak sladěné lodičky. Jestliže však neumíte chodit na vysokých podpatcích, raději zvolte baleríny. Nic nepřehánějte, stačí opět v černé barvě. Vzhled můžete doplnit nenápadnými doplňky v podobě řetízků, prstýnků a náušnic.

Rozhodně si neberte jako doplněk cinkavé obrovské náušnice či výrazně červené hodiny. Opět tím akorát odvedete pozornost od mluvného slova. Ze stejných důvodů si neberte na prezentaci hluboké výstřihy, minisukně a průhledné materiály. Ideální délka sukně je ke kolenům. Neměla by vám jít vidět větší část stehen. Co se týká topu, není vhodně, když vám jdou vidět záda a ramena.

Tým

Když soutěžíte v týmu, je dobré sjednotit oděv tak, aby bylo na první pohled poznat, že k sobě patříte. Pokud jste v týmu jednoho pohlaví, není špatné zvolit stejné oblečení. Každopádně žádnému týmu nebrání se sladit barevně, minimálně za pomocí doplňku jako jsou šátky, kravaty apod. Každopádně přijďte jako tým na jednotné úrovni, nechoďte jeden v tričku, druhý v košili a poslední v obleku. Samozřejmě se cení i sladění s prezentací. Pořád však myslete na to, že všeho moc škodí.

 

Vždy taky záleží na druhu prezentace a publiku, občas může být i vhodné přizpůsobit oblečení tématu prezentace. Ovšem Prezentiáda+ není divadlo, tak to nepřežeňte.